Povodom Mjeseca varaždinskog šnajderaja, danas, 17. ožujka, u prostoru palače Herzer Gradskog muzeja Varaždin najavljen je program koji će se, u organizaciji Turističke zajednice grada Varaždina održavati od 22. ožujka do 23. travnja, a uključuje sadržaje na kojima će se predstaviti varaždinske dizajnerice.
- Varaždin je od davnina poznat kao grad stila, a danas u našem gradu imamo 8 velikih tekstilnih industrija. Ono čime se ponosimo su i „male“ dizajnerice koje kroz odjevne predmete i dodatke koje izrađuju, izražavaju svoju kreativnost. Stalno ističemo grad Varaždin kao grad izuzetne kreative, pa smo tako i ovim projektom željeli dati podršku kreativcima i njihovom radu – rekla je Jelena Toth, direktorica Turističke zajednice grada Varaždina te je naglasila kako se razvila zajednička ideja da se razvije novi, nosivi suvenir grada Varaždina.
- Tokom ova četiri petka kada će se varaždinske dizajnerice predstaviti svojim najnovijim kolekcijama, održat će se i revija „Volim Varaždin“ na kojoj će pokazati kolekcije inspirirane gradom, a upravo je to na tragu da zajednički stvorimo odjevni predmet, odnosno suvenir koji bi potom turisti koji dođu mogli kupiti, te nositi i samim time promovirati naš grad – kazala je Toth.
Na predstavljanju programa Mjeseca šnajderaja koji se obilježava u Varaždinu, bio je i ravnatelj Gradskog muzeja Varaždin Miran Bojanić Morandini koji je naglasio da se u varaždinskoj povijesti već u najstarijim pisanim spomenicima spominju upravo obrtnici koji su se bavili tekstilom.
- Najmoćniji ceh bio je upravo od tekstilnih obrtnika budući da su oni bili najbrojniji. Varaždinci su oduvijek slijedili trendove koji su dolazili iz svijeta, pa su tako uvozili najvrijednije komade tekstila iz Verone, ali i ostalih mjesta koja su prednjačila u proizvodnji – rekao je ravnatelj.
Spomenuo je i kako je prva svilarska industrija u 18. stoljeću u Varaždinu bila u Zagrebačkoj ulici, a da je veći industrijski razvoj počeo u 19. stoljeću. Najveći je vrhunac bio 1918. godine kad se u Varaždinu otvorila tvornica Tivar.
- Varaždin je u tekstilnom svijetu tokom 20. stoljeća u bivšoj državi bio najveći izvoznik u čitav svijet – kazao je Bojanić Morandini te dodao kako je 21. stoljeće izgledalo kao vrijeme kada će se taj uspjeh moći samo promatrati u Muzejima budući da su zavladali novi trendovi te nije bilo moguće konkurirati dalekom Istoku, no međutim životni dio varaždinskog gospodarstva kroz kreativnu se industriju pokazao otpornim i grade se nove tvornice.
- Ono što kroz ovaj projekt želimo promovirati su upravo „mali“, ali jako važni kreativni modni dizajneri i krojači. Muzej je prije nekoliko godina otvorio stalni postav kulture odijevanja u Varaždinu, te su tamo izloženi najstariji očuvani predmeti koji prikazuju modni ukus Varaždinaca i Varaždinki – rekao je ravnatelj Muzeja.
e.š./www.vzaktualno.hr