Nedavno smo objavili tekst o nezadovoljstvu Varaždinaca činjenicom da je „cijena grijanja preko varaždinske tvrtke Vartop narasla više od 100 posto”, na što je upozoreno na javnom FB profilu "Varaždinsko smeće - Građanska inicijativa".
Lete li cijene grijanja u Varaždinu u nebo???
Podsjetimo, nekadašnji zamjenik gradonačelnika Vjeran Radelić napisao je:
„Jedna aktualna tema i pitanje. Gradska tvrtka Vartop je građanima poslala račune za grijanje za travanj. U tim računima je izraženo poskupljenje utrošene energije za više od 100 posto !! Cijena kWh je povišena sa 0,376 na 0,8 !! Zašto su građani čije zgrade još uvijek koriste kotlovnice građani drugog reda je kupuju grijanje kao firma ??? Izgleda da se nitko ne pita kako će građani u zimi plaćati račune za grijanje od 2.000 kn za stan od 55 kvadratnih metara”, objavio je Radelić.
I drugi su građani komentarima reagirali na poskupljenje, navodeći da su, citiramo, „za travanj dobili račun od 1100kn za dvosobni stan.. a toliko smo plaćali kroz zimu. Samo priprema tople vode je skočila sa 90kn na 270kn.. znači sljedeće zime budu računi po 3000kn”.
Odgovor smo potražili u Vartopu u kojem ističu da je povećanje cijene potpuno u skladu s situacijom u kojoj doslovno divljaju cijene energenata.
„Povećanje cijene, pri čemu kWh toplinske energije poskupljuje čak oko 115 posto u odnosu na raniju cijenu, diktirano je znatnim povećanjem cijene ulaznih energenata odnosno povećanjem cijene plina kojeg Vartop kupuje od strane Termoplina i drastičnim povećanjem cijene struje koju Vartop kupuje od HEP-a. Vartop je trgovačko društvo koje je registrirano za obavljanje djelatnosti proizvodnje i opskrbe toplinskom energijom, te se na nas ne odnosi Odluka Vlade o subvencijama iz ožujka ove godine”, ističu u Vartopu.
Navode i kako subvencija u iznosu od 10 lipa po kWh štiti isključivo građane koji kupuju plin od opskrbljivača za svoje plinske peći i bojlere. Upozoravaju kako su toplinari izostavljeni iz subvencioniranja, iako opskrbljuju domaćinstva toplinskom energijom te ističu da Vartop u svojem sustavu ima 900-tinjak korisnika koji su zakinuti za subvenciju jer Vartop plača punu cijenu Termoplinu, a plin je poskupio 89 posto po kWh. Ukazuju i na „čak 240-postotno poskupljenje cijene električne energije za svibanj 2022. godine”, ističu i problem zastarjelih pogona kotlovnica koji troše veliku količinu električne energije.
-Mi ne možemo svaki mjesec mijenjati cijene, niti za to imamo odobrenje Skupštine. Izračuni se baziraju na situaciji s potrošnjom energenata u prošloj godini i to je temelj kalkulaciji po kojoj jedan kWh toplinske energije trenutno iznosi 79 lipa – objasnio direktor Vartopa Zdravko Rogina te dodao da Vartop PDV obračunava i plaća po sniženoj stopi od 13 posto na isporuku grijanja iz toplinskih stanica, uključujući i naknade vezane uz te isporuke.
-Naglašavam i da se na isporuku prirodnog plina, uključujući naknade vezane uz tu isporuku, obavljene u razdoblju od 1. travnja 2022. do 31. ožujka 2023. godine PDV obračunava i plaća po sniženoj stopi od 5 posto – kaže Rogina.
Vrijedi naglasiti i da je Vartop član Udruge toplinara koji su zatražili od hrvatske vlade da se što prije ispravi situacija u kojoj ne mogu prenositi subvenciju krajnjim kupcima toplinske energije koji su u toplinarskom sustavu.
- Spremni smo odmah korigirati račune, ali smo razgovarali o tom problemu i s gradonačelnikom Nevenom Bosiljem. Stav Skupštine je da građani u sistemu kotlovnica ne smiju svo to vrijeme do dobivanja subvencije biti zakinuti. Odnosno, Grad Varaždin ih je spreman subvencionirati s iznosom ekvivalentnim onom koji je Vlada odobrila za ostale potrošače plina – naglasio je Rogina te dodao da o tome trebaju odlučiti varaždinski gradski vijećnici.
ak/vzaktualno.hr