Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • Građani u strahu od koronavirusa paketiće iz Kine bacaju u smeće. Ima li razloga za takav strah?

Građani u strahu od koronavirusa paketiće iz Kine bacaju u smeće. Ima li razloga za takav strah?

Hrvatska i svijet
1. veljače 2020.
Alenka Kučić
1028
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Zabrinutost od potencijalne zaraze koronavirusom toliko je snažna da brojni ljudi s velikim oprezom gledaju i na naručenu robu koja poštom dolazi iz Kine.

Predmeti, garderoba, parfemi, tehnika, raznorazne sitnice, sve naručeno preko platformi eBay, Wish, Alibaba i drugih izazivaju bojazan kod naručitelja, piše Slobodna Dalmacija. Zbog toga mnogi od njih neotvorene pakete bacaju u prvi kontejner. Neki su Splićani naveli kako su pošiljke prvo sterilizirali, a ima i onih koji će ih na duže vrijeme, neotvorene, u vrećici, dok korona po svijetu odradi svoje, držati sa strane, na sigurnom, izoliranom mjestu.

Dr. sc. Bernard Kaić, prim. dr. med., specijalist epidemiologije, voditelj Službe za zaraznu epidemiologiju Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, poručuje kako straha od pošiljki s kineskog područja nema. U sada najeksponiranijoj zdravstvenoj ustanovi u našoj zemlji smatraju kako se pakete s kineske adrese bez straha može primati i otvarati te sadržaj koristiti.

paket 2
- Na temelju dostupnih podataka smatramo kako je rizik od prijenosa novog koronavirusa na ljude preko poštanskih pošiljki zanemariv. Naime, prijenos novog koronavirusa preko poštanskih pošiljki nije još nigdje zabilježen. Iako nisu u potpunosti razjašnjeni putovi njegova prijenosa, svi dostupni podaci upućuju na to da je za prijenos s čovjeka na čovjeka potreban bliski kontakt poput obiteljskog kontakta, njegovanjem oboljeloga. Ili manipuliranjem s bolesnikom u zdravstvenoj ustanovi – kazao je ovaj stručnjak, a prenosi Slobodna Dalmacija.

- Imajući u vidu sve što je poznato o novom koronavirusu i otprije poznatim koronavirusima, smatramo da je rizik od prijenosa poštanskim pošiljkama zanemariv – zaključuje dr. sc. Bernard Kaić.

paketi

foto: pixabay

vzaktualno.hr/slobodnadalmacija

Alenka Kučić 26356 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Cestica podijelila bespovratne potpore poduzetnicima u turizmu
Gospodarstvo
2020-02-01

Sljedeća Vijest

Noć muzeja u Varaždinskim Toplicama o 80 godina Zavičajnog muzeja i novom arheološkom lokalitetu
Fotogalerija
2020-02-01
Izdvojeno
Ovogodišnje Urbanovo privuklo više od 3.500 posjetitelja, ali još nije gotovo!
Događanja
18. svibnja 2026.
Alenka Kučić
Maturanti Srednje škole Ivanec plesom i kreativnim kostimima obilježavaju kraj školovanja
Događanja
18. svibnja 2026.
martina
Gradonačelnica Ratković priredila prijem za karatistice Karate kluba AIK Lanu i Sabinu
Sport
18. svibnja 2026.
Alenka Kučić
Općina Sračinec: Povodom Dana obitelji, biciklirali brojni žitelji svih generacija
Sport
18. svibnja 2026.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Sigurnost i edukacija: U Bednji se okupilo više od 180 djece iz Hrvatske i Slovenije
Fotogalerija
8. svibnja 2026.
Na varaždinskom groblju obilježena 31. obljetnica VRO Bljesak: „Moramo prenositi vrijednosti Domovinskog rata mlađim generacijama”
Fotogalerija
30. travnja 2026.
Članovi uprave Hrvatskih voda posjetili Varaždinsku županiju – u fokusu nekoliko važnih tema
Gospodarstvo
21. travnja 2026.
Više od 200 hodočasnika prošlo Camino dionicom Kalnik – Varaždinske Toplice, pridružila im se gradonačelnica Ratković
Fotogalerija
13. travnja 2026.
„Rikićevo proljeće” okupilo brojne posjetitelje i još jednom potvrdilo važnost tradicije, druženja i stvaranja
Fotogalerija
13. travnja 2026.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.