Program sanacije i obnove pročelja i krovova građevina te novi pristup uređenju povijesnog centra Varaždina bile su glavne, ali ne i jedine teme o kojima je u petak novinarima govorio gradonačelnik Neven Bosilj.
Tako je na početku napravio rezime aktivnosti na hodnim površinama u gradu te najavio planove za buduće razdoblje.
- Fokus zadnje tri godine je prilagođivan tome da uredimo što više hodnih površina u našoj povijesnoj jezgri grada. Uz Europski trg, uz Dućansku i Kačićevu ulicu, Ulicu Vatroslava Lisinskog u planu je da s 1. ožujka idemo dalje. Gotovi su projekti i krećemo s Pavlinskom ulicom, i dio ispred FOI-ja i ispred katedrale će se s prvim danom ožujka raskopati. Uči će unutra i Varkom, Termoplin, uči će HEP i teleoperateri. S obzirom da ta ulica mora funkcionirati za vrijeme Špancirfesta, predviđeno je da se završi oko 1. kolovoza cijeli taj zahvat. Ulica će biti uređena na način kako je uređena i Gajeva ulica, što znači da ćemo zadržati zelene površine s one strane katedrale i FOI-ja, a da ćemo napraviti ovakve zelene točke s drvećem i s klupama za odmor na ovoj drugoj strani – objasnio je Bosilj.
Dodao je da će se po završetku rekonstrukcije zgrade Vame, sljedeće godine urediti Cankareva ulica.
- Tada će taj dio hodnih površina praktički biti riješen i gotov. Provedena je javna nabava, odabran izvođač i do svibnja ćemo implementirati sustav videonadzora kompletnog ulaska svega u centar grada, automatizirati kažnjavanje vožnje u centru grada, no to ćemo sve rješavati u svibnju ili lipnju – najavio je gradonačelnik.
U nastavku, Bosilj se osvrnuo se na Javni poziv na dostavu prijava za sufinanciranje Programa sanacije i obnove pročelja i krovova građevina u 2025. godini, objavljenog na službenoj stranici Grada, a koji je otvoren do 21. veljače.
- Budući da se hodne površine dovode u red kakav priliči gradu Varaždinu, ostale su nam na redu fasade. U Hrvatskom saboru je 17. prosinca prošle godine usvojen Zakon o upravljanju i održavanju zgrada. I u tom zakonu postoji članak 26 kojim sam jako zadovoljan, s obzirom da sam zajedno sa stručnim službama grada i odvjetnicima, kad je već Zakon bio gotov, uočio da zakon ima jednu manjkavost i uspjeli smo napraviti amandman kojeg sam progurao preko predsjedništva Udruge gradova direktno u Ministarstvo i ušlo je u potpuno identičnom obliku kako je predloženo – pohvalio se.
Objasnio je da zakon omogućuje da i jedinice lokalne samouprave mogu raditi nužne popravke na zgradama u centru grada.
- Kad se donesu podzakonski akti, a to će biti u roku od šest mjeseci, prema ovom Zakonu će Grad Varaždin dobiti pravo da prinudno može raditi fasade u ovom gradu. Mi smo u zadnje dvije godine poslali 22 upozorenja ljudima kojima su fasade u takvom stanju da su potrebni nužni popravci. Od njih su samo dvije zajednice suvlasnika to odradile. Sada će se pružiti mogućnost da to odradi Grad, ali što će se onda dogoditi? Samo ovim programom koji mi imamo mogu dobiti sufinanciranje do 13.000 eura. Onda neće biti sufinanciranja, ako Grad prinudno napravi, i Grad se može po ovome zakonu i prinudno naplatiti - upozorio je Bosilj.
Kazao je kako će fokus u sljedeće dvije godine biti na uređenju pročelja te istaknuo da se novim Zakonom daju određene ovlasti i gradonačelniku i gradskim komunalnim redarima.
- Sve više stambenih zgrada postaju pravne osobe i moraju odabrati upravitelja zgrade. Ako ne odaberu u roku od šest mjeseci, po članku 50 gradonačelnik imenuje upravitelja zgrade, što će se koristiti. A ono što je još bitnije, članak 56, vezan je uz komunalne redare. Sve ovlasti vezane uz nadzor i provedbu zakona o upravljanju i održavanju zgrada prelaze na komunalne redare i oni će sada izdavati rješenja. I ono što je najbitnije u tom članku je da žalba izjavljena protiv rješenja komunalnog redara, ne odgađa njegovo rješenje. Pozivam sve građane u centru grada koji su se do sada oglušivali na upozorenja iz Grada Varaždina za uređenje pročelja, gdje smo do sada imali zavezane ruke, da iskoriste ovaj poziv i da se jave, da ne bismo kasnije morali kao Grad Varaždin prinudno uređivati fasade. Također, bit će još dodatnih sredstava kada će se donijeti podzakonski akt i Grad Varaždin će napraviti rebalans proračuna. Vlada mora donijeti program upravo za takve zgrade, onda će moći to i financirati i po trećinu sredstava dat će država, Grad i suvlasnici – naglasio je Bosilj te dodao da je novi zakon vrlo veliki iskorak.
Bojan Lukman iz gradskog Upravnog odjela za građenje i komunalne djelatnosti podsjetio je da je na službenoj internetskoj stranici Grada Varaždina objavljen javni poziv vezan uz obnovu pročelja i krovova te da je krajnji rok za prijave 21. veljače 2025. godine.
- Natječaj provodimo već 11 godinu zaredom i s obzirom na nove zakonske okolnosti, vjerojatno je da je u ovakvom obliku posljednji. U proračunu je osigurano 130 tisuća eura za ovu godinu i maksimalan iznos koji podnositelj zahtjeva može dobiti je 13 tisuća eura, a svatko svoj program mora izrealizirati do 15. prosinca ove godine. Prošle godine smo imali 18 prijava, 16 ih je ušlo na listu prioriteta, a od tih na listi, 13 je prijavitelja realiziralo program u potpunosti, u vrijednosti od 97 tisuća eura. Troje ih je odustalo zbog nemogućnosti pronalaska izvođača, stoga pokušavamo s time sada čim prije krenuti, da se prijavitelji čim prije dogovore za izvođenje jer to je jedan od najvećih problema – zaključio je Lukman.
ak/vzaktualno.hr