U Hrvatskoj gospodarskoj komori – Županijskoj komori Varaždin u utorak, 20. ožujka, održan je prvi sastanak projekta Greenomed, Mediteranske transnacionalne suradnje za zelene proizvodne inovacije. Cilj je bio informirati tvrtke i druge dionike poslovnog sektora o mogućnostima uključivanja u pilot inicijativu projekta te mogućnosti pristupa i prednostima uključivanja poslovnog sektora u postojeće europske lance inovacija. U ovom projektu se testira i transferira metodologija za transnacionalnu suradnju izvedena iz već postojeće „VANGUARD metodologije za učinkovitu i održivu proizvodnju“, a koja se već provodi u 25 tehnološki naprednih regija Europe.
- Krajnji nam je cilj da jedno takvo pilot postrojenje bude organizirano i da djeluje u Varaždinu. Današnji skup je namijenjen poduzetnicima, sav rad tih pilot postrojenja mora proizlaziti iz potreba poduzetnika. Ovo je prvi sastanak i namjera nam je da naše poduzetnike uključimo u lance inovacija koje postoje diljem Europske unije - naglasila je Renata Papec iz Županijske komore Varaždin.
Na sastanku u Varaždinu predstavljen je i projektni partner Klaster Inteligentna Energija. Menadžer klastera Mladen Perkov istaknuo je da je zadatak privući dionike koji bi uveli i razvili pilot projekt koji štedi ili daje mogućnost efikasnoj proizvodnji, s krajnjim ciljem da se smanji potreba za sirovinama.
- Poželjno je nešto što ste iskoristili ponovo upotrijebiti umjesto da u prirodi uzmete tu sirovinu. Možemo uzeti primjer iz Varaždinske županije, tvrtku Solvis, koja proizvodi fotonaponske panele i kad se oni vrate nakon 20-25 godina upotrebe, mogu iz toga izvaditi materijale i osnovne elemente koji ponovo mogu poslužiti za izradu novih, umjesto da ih deponiraju ili bace kao smeće - rekao je Perkov.
Što poduzetnik može očekivati od sudjelovanja u ovom projektu, u pilot projektima i VANGUARD inicijativi, sudionicu su, putem online veze, saznali od predstavnika demo centra „Napredne i održive tehnologije za funkcionalne polimere“ iz Barcelone Jordija Romera. Teme kojima se bavi ovaj inovacijski centar i pilot postrojenje su polimeri i kompoziti od polimera, napredne tehnologije, nanotehnologije, novi materijali, novi procesi, fotonika, alati i senzori, upravljanje obradom podataka, te zamjena kritičnih/toksičnih tvari, aditiva i materijala.
Na sastanku je bio i predsjednik Županijske komore Varaždin Dragutin Gložinić, koji ističe da trenutno sudjeluju u šest projekata.
- Naša komora je najaktivnija, s projektima od obrazovanja preko transfera znanja i novih tehnologija do ovog projekta kojemu je bit zelena, održiva proizvodnja. Projektom se želi uspostaviti mreža inovativnih centara jer su nove tehnologije snažno vezane za inovacije i razvoj. Europa je tu najsnažnija i zato to prezentiramo našim poduzetnicima - izjavio je Gložinić.
HGK Županijska komora Varaždin 1. veljače 2017. započela je s provedbom projekta Greenomed, sufinanciranog u okviru Interreg MED programa – Prioriteta 1: Inovacije. Ovaj projekt ukupnog budžeta od 2 milijuna eura provodi ukupno 19 partnera kroz 30 mjeseci, a Županijskoj komori Varaždin pridruženi je partner Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta, dok je drugi hrvatski partner Klaster Inteligentna energija. Ciljevi pametne specijalizacije teško su dostižni zbog nehomogenosti strategija „pametne specijalizacije“ koje se donose u zemljama EU, kao i poteškoća zbog nemogućnosti identifikacije potprioriteta u „zelenoj proizvodnji“ te izbjegavanja fragmentacije u specijalizacijama. Pilot inicijative razvijene u projektu Greenomed uklopit će se u mrežu postojećih pilot inicijativa koje unaprjeđuju i inoviraju proizvodne procese i tehnologije s ciljem povećanja energetske učinkovitosti te uspostave učinkovitog gospodarenja otpadom i recikliranja.
Županijska komora Varaždin novi susret najavljuje za 27. travnja kada će u Varaždinu biti održana europska konferencija, a tema – inovacije – aktualna je i interesantna poduzetnicima.
www.vzaktualno.hr