U Hrvatsku bi za dva do tri tjedna trebalo stići cjepivo protiv gripe. Uoči početka sezone gripe iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) otkrili su za tportal da je ove godine, temeljem prošlogodišnjeg povećanog interesa građana za cijepljenje kao najefikasniju mjeru prevencije obolijevanja, naručeno čak 320.000 doza cjepiva koje će se odmah poslije prispijeća distribuirati županijskim zavodima za javno zdravstvo
U sezoni 2017./2018. službeno je registrirano 64.813 oboljelih od gripe, najviše na području Grada Zagreba, Splitsko-dalmatinske i Zagrebačke županije. Ta je sezona, prema riječima voditelja Nacionalnog centra za influencu (gripu) pri HZJZ-u-u Vladimira Draženovića, ujedno bila rekordna po broju smrtnih slučajeva: početkom ožujka 35 smrti pripisivalo se registriranim komplikacijama povezanima s gripom. Inače, procjenjuje se da u Hrvatskoj zbog gripe umire čak do 500-tinjak ljudi godišnje, od kojih samo manji broj bude i službeno prijavljen, navode u HZJZ-u, dodajući da je teško reći koliko stvarno osoba umre od gripe izravno ili, što je češće, neizravno - zbog pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse.
I ove godine dobivamo trovalentno cjepivo
Iako je u Europskoj uniji već prevladalo korištenje novog, četverovalentnog cjepiva protiv dva A i dva B soja virusa, Hrvatska je temeljem trogodišnjeg ugovora s nizozemskim proizvođačem i ove godine nabavila trovalentno cjepivo, navodi tportal. Po sadržaju virusnih sojeva, cjepivo Influvac bit će slično prošlogodišnjem i sadržavat će, sukladno preporukama Svjetske zdravstvene organizacije (WHO) za sjevernu hemisferu, sojeve A/Michigan (H1N1), A/Singapore (H3N2) i B/Colorado (linija Victoria).
Kao i prethodnih godina, građani će se moći cijepiti kod izabranog liječnika obiteljske medicine i u pripadajućem zavodu za javno zdravstvo. Segment stanovništva koji bi trebao primiti cjepivo, poput starijih osoba i onih s kroničnim bolestima, izrazito je velik.
- Govorimo o 1,3 milijuna stanovnika. Svaka treća osoba u Hrvatskoj može se, dakle, besplatno cijepiti, ali se cijepi njih samo 30 posto iako bi prema procjenama WHO-a to trebalo biti 75 posto - napominje Draženović.
Cijepljenje se preporučuje sljedećim kategorijama stanovništva:
- osobama životne dobi 65 godina i starijima
- štićenicima domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika (bez obzira na dob, uključujući djecu)
- pacijentima s kroničnim oboljenjima, posebice oboljenjima srca i pluća, uključujući djecu, a posebno onu s oštećenom plućnom funkcijom i kongenitalnim manama
- odraslima i djeci s kroničnim bolestima metabolizma, kroničnim bolestima bubrega, hemoglobinopatijama i oštećenjem imunog sustava
- djeci i adolescentima (od šest mjeseci do 18 godina) na dugotrajnoj terapiji lijekovima koji sadrže acetilsalicilnu kiselinu
- u slučaju da se neke od osoba za koje je cijepljenje preporučljivo zbog svog zdravstvenog stanja ne mogu cijepiti (kontraindikacija), umjesto njih se pod istim uvjetima trebaju cijepiti osobe iz njihove bliske okoline, primjerice kućni kontakti (uključujući djecu), osobe koje pružaju kućnu medicinsku njegu i sl.
- djelatnicima domova za starije osobe te institucija za njegu kroničnih bolesnika
- zdravstvenim djelatnicima
- trudnicama u drugoj polovici trudnoće koje imaju kronične bolesti
vzaktualno.hr/tportal