Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • Gripa konačno posustaje, ali još nije gotovo!

Gripa konačno posustaje, ali još nije gotovo!

Hrvatska i svijet
24. veljače 2018.
Alenka Kučić
1108
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
gripa

U Hrvatskoj je zaključno s 18. veljače službeno registrirano ukupno 46.816 oboljelih od gripe, od čega je u 7. tjednu ove godine stiglo 6991 prijava. To je oko 15 posto manje prijava nego prethodnog tjedna, što upućuje na postupno opadanje broja oboljelih, objavio je portal Pliva zdravlje.
Najveći je broj ukupno oboljelih zabilježen na području Grada Zagreba, Zagrebačke i Splitsko dalmatinske županije. Kao i prethodnih sezona, najveća je incidencija gripe u djece predškolske i školske dobi, a najmanja u osoba u dobi od 65 godina i starijih. Uz sezonu gripe se povezuje tzv. višak smrti odnosno povećani broj umrlih u odnosu na broj umrlih izvan sezone gripe. To je posljedica činjenice da je gripa u određenim rizičnim skupinama kao što su osobe u dobi od 65 godina i stariji te kronični bolesnici neovisno o dobi, češće praćena komplikacijama i smrtnim ishodom.
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo Varaždinske županije, na našem području su tijekom veljače evidentirane 1854 osobe oboljele od gripe, a najviše oboljelih, čak 759, su osobe u dobi od 30 do 64 godine.
Teško je reći koliko stvarno osoba umre izravno ili, što je češće, neizravno od gripe (kao posljedica pogoršanja osnovne bolesti ili komplikacije, poput upale pluća ili sepse). Procjenjuje se da u Hrvatskoj zbog gripe umire do 500-tinjak osoba godišnje, od kojih samo manji broj bude i službeno prijavljen.
Što se tiče cirkulirajućih virusa gripe na području Hrvatske, prema podacima laboratorija Nacionalnog referentnog centra za gripu pri Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo, među pozitivnim uzorcima koji čine 52 posto uzoraka analiziranih na gripu u 7. tjednu, bilježi se udio virusa gripe A (39 posto), i dalje prevladava virus gripe B (61 posto) i to Yamagata linija (85 posto).

www.vzaktualno.hr/plivazdravlje.hr

Alenka Kučić 25459 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Tjedan smijeha i u Šemovcu
Događanja
2018-02-24

Sljedeća Vijest

I Varaždinac Toth sudjeluje na izložbi "Volim svoju županiju"
Događanja
2018-02-24
Izdvojeno
Općini Martijanec odobrena potpora za unapređenje uvjeta stanovanja mladih obitelji
Događanja
17. prosinca 2025.
Alenka Kučić
Mogli bi imati bijeli Božić – snijega će prema prognozama biti i u Varaždinu
Hrvatska i svijet
17. prosinca 2025.
Ivana
Ludbreško božićno druženje vraća toplinu blagdana na Zanatski trg
Događanja
17. prosinca 2025.
TVarjacic
HNS: Projekti i odgovornost ispred političkih svađa
Politika
17. prosinca 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
Mališani ukrasili božićno drvce ispred Općine Trnovec Bartolovečki: „Bitno je da se svi družimo i zabavimo!”
Fotogalerija
11. prosinca 2025.
ADVENT V MAROFU Upaljena druga adventska svijeća i obilježena 45. obljetnica KUD-a Marof
Fotogalerija
7. prosinca 2025.
Veliki dan za Gradski muzej Varaždin: Otvoreno 8. Bijenale slikarstva, prvi put izvan Zagreba
Fotogalerija
3. prosinca 2025.
Na Gradskom groblju u Varaždinu odana počast preminulim građanima te preminulim, poginulim i nestalim braniteljima
Fotogalerija
31. listopada 2025.
Povratak u prošlost uz stare običaje, jela i dobra vina: Voćanska etno kuća otvorila svoja vrata
Fotogalerija
26. listopada 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.