U raspravi u Hrvatskom saboru vezanoj uz Izvješće o radu pravobraniteljice za djecu za 2019. godinu, predsjednik Gradskog odbora HDZ-a Grada Varaždina i saborski zastupnik Damir Habijan izdvojio je dvije problematike koje se odnose na sve veću ovisnost djece o digitalnim tehnologijama i manjak tjelesne aktivnosti te gospodarsko iskorištavanje djece i obavljanje štetnih poslova (djeca koja prose).
Osvrnuo se na pitanje zaštite djece u digitalnom svijetu jer sve bržim razvojem tehnologije dolazi do negativnih pojava i problema sve većeg broja ovisnika o internetu i računalnim igrama:
„Sve je manje djece u igri na sportskim igralištima, u prirodi, s obzirom na to da se mjesto dječje igre preselilo u virtualni svijet unutar četiri zida, bez neposredne interakcije s vršnjacima i bez kretanja na otvorenom prostoru.“
Dodao je kako pravobraniteljica u svom izvješću ukazuje na zdravstvene rizike zbog prekomjernog korištenja interneta poput deformacije vratne kralježnice, pretilosti, slabljenja vida, a razvoj ovisnosti očituje se u depresiji, slabim socijalnim kontaktima djece i anksioznosti.
„Potreba djeteta za tjelesnom aktivnosti je pravo svakog djeteta i uvelike utječe na fizičko i psihičko zdravlje djece, njihov rast i razvoj. Kroz osnovnu i kroz srednju školu djeca imaju svega dva sata tjelesne i zdravstvene kulture tjedno. Vrtići ni nemaju obvezu provođenja tjelesne i zdravstvene kulture, a upravo se u toj dobi stvaraju navike djece za bavljenjem sportom. Uvijek postoji mogućnost da dijete pohađa izvanškolske sportske aktivnosti, međutim, osim što se plaćaju, one su selektivne i natjecateljskog karaktera. Aktualna situacija s pandemijom dodatno je ograničila prava djeteta na kretanje te djecu učinila još ovisnijom o internetu i boravku za računalima pošto su se za vrijeme lockdowna prvo zatvarala upravo školska igrališta i površine na kojima su se djeca rekreativno bavila sportom”, ističe Habijan.
Zaključio je kako je razvoj tehnologije omogućio pozitivni kvantitativni skok u razvoju društva, no kako tehnologija, posebice prema djeci, nosi i određene negativne posljedice koje se mogu prevenirati pravodobnom edukacijom i promoviranjem zdravog načina života. Potrebno je omogućiti razne vrste tjelesnih aktivnosti u sustavu predškolskog i školskog obrazovanja, besplatne aktivnosti, osigurati veću satnicu za bavljenje sportom i poticati tjelesnu aktivnost djece.
Također, podržao je stav pravobraniteljice da je potrebna veća suradnja svih resora nadležnih za rješavanje pitanja zaštite djece koja prosjače te usvajanje sveobuhvatnih mjera za zaštitu djece koja su izložena riziku da budu iskorištena za prosjačenje. „Najčešće je riječ o najtežem obliku iskorištavanja djece, koje je organizirano i koje, kao što to navodi i pravobraniteljica u svom izvješću, predstavlja unosan posao i čini rizik od trgovanja ljudima“, rekao je Damir Habijan.
Naglasio je kako je potrebno zaštititi djecu od iskorištavanja i zlouporaba od strane osoba koje su ih uputile na ulicu da prose te da izazivanjem samilosti priskrbe određeni novčani iznos odrasloj osobi:
„Svaki pojedini slučaj potrebno je detaljno preispitati, od načina pružanja roditeljske skrbi do uvjeta u kojima dijete živi.”
vzaktualno.hr