Iz Izbornog stožera Hrvatske demokratske zajednice Varaždinske županije pristiglo je priopćenje koje prenosimo u cijelosti:
Premijer Plenković iz EU osigurao 2.453 eura po stanovniku
Hrvatska je spremna za novi poIitički, društveni i gospodarski iskorak. To prije svega treba zahvaliti premijeru Andreju Plenkoviću i Vladi koji su tijekom najveće zdravstvene i gospodarske krize pokazali da se znaju nositi s najvećim izazovima i da imaju plan kako riješiti probleme.
Kvalitetno upravljanje krizom izazvanom korona virusom
Korona virus, pandemija i mjere koje su poduzete bile su mjesecima udarne teme svih medija, političara i hrvatskih građana. Srećom, dobro osmišljeni i na vrijeme pokrenut sustav preventivnih mjera koji je izradio Stožer civilne zaštite na čelu s ministrima Davorom Božinovićem i Vilijem Berošem te stručnjacima Zavoda za javno zdravstvo predvođenim Krunoslavom Capakom i vrhunskom stručnjakinjom za infektologiju Alenkom Markotić, to je iza nas. Od samoga početka krizom izazvanom korona virusom Vlada je u suradnji sa stožerom upravljala kvalitetno i ciljano kako bi posljedice za zdravlje ljudi, gospodarstvo i sve ostale segmente života i društva bile što manje.
Projekcije posljedica koje je donijela kriza, poglavito u gospodarstvu, rađene su sustavno i na vrijeme tako da se hrvatska Vlada predvođena Andrejom Plenkovićem u potpunosti može posvetiti njihovom otklanjaju i vraćanju pozitivnih trendova u gospodarstvo koji su bile prije pojave korona virusa. Taj sustavan pristup upravljanja
krizom prepoznat je i na razini Europske Unije. Hrvatska je često isticana kao dobar primjer kako se treba boriti protiv pandemije i kako istovremeno pripremati državu na brzo saniranje posljedica. Na konkretnu pomoć iz Bruxsellesa nije trebalo dugo čekati.
Potvrđuje to i izjava premijer Andreja Plenkovića koji je istaknuo da će Hrvatska od 750 milijardi eura koliko iznosi ukupan paket pomoći za sve zemlje pogođene korona virusom dobiti nešto više od 10 milijardi, od čega su tri četvrtine bespovratna sredstva, a jedna četvrtina mogućnost zajmova .Na tome se neće stati jer će Hrvatska
za gospodarski oporavak dobiti još najmanje toliko novca za sedmogodišnji proračun.
- To je sve skupa oko 20 posto našeg BDP-a, a povrh toga, mogu reći hrvatskoj javnosti, dobit ćemo još najmanje toliko, a sigurno i više, jer ćemo i pregovarati, za sedmogodišnji proračun. Mi ćemo u sljedećih sedam godina, od 2021. do 2027., za investicije, razvoj, ravnomjerni razvoj Hrvatske, radna mjesta, gospodarstvo, digitalizaciju, za zelenu Hrvatsku u smislu zaštite okoliša i izlazak iz krize imati od Europske unije više od 20 milijardi eura, poručio je Plenković.
Premijer Plenković naglašava da ovih svježih 10 milijardi eura ide za razdoblje do kraja mandata ove Komisije, a logika dokumenta koji je donijela Komisija vrlo je slična mjerama koje je poduzela Vlada. Dobar financijski okvir kojeg je Hrvatska dobila rezultat je i sve boljeg pozicioniranja Hrvatske na razini Europske Unije.
Gospodarstvo kompletno reaktivirano
Premijer je iznio i optimistične brojke kad je riječ o najnovijim kretanjima u hrvatskom gospodarstvu. Riječ je o više od 10 tisuća novih osiguranika, novih novozaposlenih, te da je hrvatsko gospodarstvo kompletno reaktivirano. Što se tiče daljnjih mjera, rekao je da će pronaći sredstva, koja su već praktički predviđena, za sektor prometa, turizma, ugostiteljstva i organizacije različitih događanja.
Unatoč svemu, Vlada mnogo polaže u turističku sezonu za koju smatra da nije izgubljena kako to neki tvrde. Za odluku o otvaranju hrvatskih granica za deset država premijer Plenković kaže da se ide sa stavom koji je na tragu zaključka da se iz ovogodišnje turističke sezone izvuče sve što se može izvući.
- Mislim da nije riječ o riziku, nego o potpori gospodarstvu, a mi ćemo kroz ovu aplikaciju koja je prezentirana imati podatke tko nam to ulazi u zemlju, rekao je
Plenković koji će na parlamentarnim izborima nositi HDZ-ovu listu u prvoj jedinici.
vzaktualno.hr