Hrvatska Vlada sutra će održati novu sjednicu, a prema još uvijek neslužbenim informacijama raspravljat će se i o Odluci o naknadi za obnovljive izvore energije (OIE). U Ministarstvu zaštite okoliša i energetike dovršili su konačan prijedlog odluke, uz napomenu da se naknada za OIE nije se mijenjala od 2013. godine, a broj proizvođača OIE-a se povećava. Bez povećanja naknade, segment proizvodnje električne energije iz obnovljivih izvora dolazi u pitanje, što su za Jutarnji.hr potvrdili i u Udruženju za OIE. Upozoravaju da sustav s postojećom naknadom od samo 3,5 lipe po kilovatsatu jednostavno nije održiv, a po novom bi naknada porasla na 7,5 lipa po kilovatsatu.
Koliko će to koštati građane?
Prema dosadašnjim izračunima, iznos na računima koje dobivaju građani u prosjeku će porasti za oko 120 kuna godišnje, odnosno za desetak kuna mjesečno, bez PDV-a, a uračuna li se PDV, cifra na računu za struju penje se za još 15 ili 16 kuna godišnje, odnosno za 1,30 kuna mjesečno. Dodajmo ovome i da je cijela kalkulacija rađena na temelju podataka o potrošnji struje u kućanstvima od oko 3000 kilovatsata godišnje. Unatoč tome, stručnjaci tvrde da će građani u odnosu na prošlu godinu, kada im se za potrošenu struju obračunavala puna stopa PDV-a od 25 posto, zapravo i dalje biti u plusu.
- Građani koji su dobili olakšicu u vidu smanjenja PDV-a na električnu energiju od 1. siječnja ove godine neće u odnosu na 2016. biti pod udarom ovog povećanja naknade. Naime, smanjenjem PDV-a račun prosječnog kućanstva je smanjen za oko 30 kuna mjesečno – napominju. S industrijom je situacija nešto drugačija, no povećanje ne bi trebalo biti veliko.
a.kučić/vzaktualno.hr/jutarnji.hr