Prema podacima Eurostata, u Hrvatskoj vrtić pohađa jedva nešto više od polovice djece u dobi od treće do šeste godine, dok je u 15 država EU, na čelu s Maltom, Francuskom i Belgijom, taj udio još je prije nekoliko godina prešao 90 posto. Manji udio djece u vrtićima od Hrvatske, prema podacima Eurostata, ima samo Irska - donosi Jutarnji.hr.
Promatramo li skupinu četverogodišnjaka, u Irskoj vrtić pohađa njih 56 posto, a u Hrvatskoj njih 59,6 posto. Prva sljedeća država nakon Hrvatske - dakle, s trećim najnižim obuhvatom djece - je Cipar, a tamo u vrtić ide 74 posto četverogodišnjaka. Poljska i Bugarska, koje također razmatraju kako povećati obuhvat djece, imaju po 80 posto djece u predškolskim ustanovama, a susjedna Slovenija došla je 2015. do udjela od 89,3 posto.
Hrvatska je jedno od socijalno najnepropusnijih društava u EU. To, konkretno, znači da dijete niskoobrazovanih i materijalno ugroženih roditelja nigdje u EU nema tako malo izgleda izdignuti se iznad statusa svojih roditelja ili završiti fakultet.
Baš zbog toga Europska unija toliko inzistira na što većem obuhvatu djece vrtićem, zato to stavlja u sve svoje strateške dokumente, zato je još 2002. godine Europsko vijeće u Barceloni postavilo cilj da u svim državama EU jaslicama treba biti obuhvaćeno najmanje 33 posto, a vrtićem 90 posto sve djece te je taj cilj obnovljen strategijom EU 2020.
Hrvatska, koja je 2015. godine imala tek 19,9 posto djece obuhvaćene jaslicama i 57 posto djece koja idu u vrtić, taj cilj, kako sada stoje stvari, do postavljene 2020. godine sigurno neće dostići.
www.vzaktualno.hr/Jutarnji.hr