Pripadnici Gardijsko oklopno-mehanizirane brigade na čelu sa zapovjednikom Vojno-obavještajne satnije bojnikom Mariom Maslovom od nedjelje, 22. ožujka 2020. godine angažirani su na terenu gdje gotovo 12 sati dnevno snimaju stradala područja u potresu: područje grada Zagreba, Medvednice i dijelove Hrvatskog zagorja.
Na terenu je temeljem odluke potpredsjednika Vlade i ministra obrane i zapovijedi načelnika Glavnog stožera angažirano desetak pripadnika GOMBR-e koji besposadnim sustavima i georadarom snimaju šire područje stradalo u potresu te analiziraju nastala oštećenja u suradnji s nadležnim službama.
„Na području grada Zagreba u prvih pet dana bilo je ključno izviditi kompletno sve zgrade, a posebno visoke zgrade koje su doživjela znatna oštećenja. Prilikom takvog načina izviđanja, utvrdili smo kako na objektima postoje dijelovi koji su otpali ili su došli do ruba samih krovova te predstavljaju veliku opasnost za građane i sve one koji prolaze tim lokalitetima, a nisu vidljivi sa zemlje. Ti podaci potom su poslani su svim međuresorima kako bi se takve opasne stvari što prije stavile pod kontrolu, tj. sanirale“, ispričao je Maslov.
Zapovjednik Vojno obavještajne satnije bojnik Mario Maslov s angažmanom pripadnika Vojno-obavještajne satnije upoznao je predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, potpredsjednika Vlade i ministra obrane Damira Krstičevića i potpredsjednika Vlade i ministra graditeljstva i prostornog uređenja Predraga Štromara koji su u subotu, 28. ožujka 2020. godine bili u obilasku područja Hrvatskog zagorja, koje je stradalo u potresu.
“Posljednja dva dana angažirani smo na području Gornje i Donje Stubice gdje provodimo snimanja iz zraka. Osim zračnog snimanja, u ovom slučaju koristili smo i georadar koji imamo na korištenje temeljem suradnje, odnosno Sporazuma s Ministarstvom hrvatskih branitelja u potrazi za nestalim osobama. Koristili smo ga kako bi obradili područje gdje postoje opasna klizišta, kao što je recimo na području Čučerja i u selu Slani Potok. Upravo je u tijeku obrada te lokacije s georadarom i vjerujemo da ćemo do sutra završiti sa svim izviđanjima”, ispričao je bojnik Maslov.
Bojnik je kazao kako je zračnim snimanjem i izviđanjem iz zraka sa besposadnim sustavima i georadarom prikupljeno preko 200 gigabajta materijala te kako je besposadni sustav letjelica multirotor – dron u zrako bio oko 30 sati.
Predsjednik Vlade i ministar obrane izrazili su zadovoljstvo viđenim i pomoći koju HV pruža u potresu pogođenim dijelovima Hrvatske kroz korištenje napredne tehnologije i vojnih sposobnosti u procjeni nastale štete na objektima.
foto: OSRH
vzaktualno.hr / MORH