Hrvatske trudnice, koje po zakonu imaju pravo na prekid trudnoće zbog ozbiljnih anomalija fetusa, žale se da nakon 24. tjedna trudnoće ponekad moraju odlaziti u Sloveniju gdje za postupak plaćaju na tisuće eura iz svojeg džepa. Da stvar bude gora, granica od 24 tjedna trebala bi biti sadržana u novom zakonu koji bi uskoro trebao u Sabor, prenosi index.hr. Više je stručnjaka potvrdilo da znaju da su neke žene odlazile u Sloveniju jer u Hrvatskoj nisu mogle obaviti prekid trudnoće, iako su ispunjavale uvjete za to.
Prema informacijama kojima barataju ginekolozi i žene na forumima, takvi zahvati ondje koštaju oko 5.000 eura. Jedno od ključnih pitanja u ovoj priči jest – zašto se to događa kada prema aktualnom hrvatskom zakonu, odnosno njegovom članu 22, vremensko ograničenje u slučaju ozbiljnih medicinskih razloga ne bi trebalo postojati. Nakon isteka deset tjedana od dana začeća komisija prvog stupnja može odobriti prekid trudnoće, uz pristanak odnosno na zahtjev trudne žene, u slučajevima:
- kada se na temelju medicinskih indikacija utvrdi da se na drugi način ne može spasiti život ili otkloniti narušenje zdravlja žene za vrijeme trudnoće, porođaja ili poslije porođaja;
- kada se na temelju medicinskih indikacija i saznanja medicinske znanosti može očekivati da će se dijete roditi s teškim prirođenim tjelesnim ili duševnim manama;
- kada je do začeća došlo u vezi s izvršenjem krivičnog djela silovanja, obljube nad nemoćnom osobom, obljube zloupotrebom položaja, obljube s djetetom ili rodoskvrnuća.
-Takva praksa, da se prekidi trudnoće izvode samo do 24. tjedna, već godinama postoji u Hrvatskoj. Svi se toga drže, a i novi zakon predviđa granicu od 24 tjedna. U Sloveniji se prekidi trudnoće obavljaju do 28. tjedna. Zato se žene nakon 24. tjedna šalju u Sloveniju. U novom zakonu bit će granica do 24. tjedna jer je to dovoljno vremena da se problemi otkriju. Osim toga, nakon tog roka zahvat prekida trudnoće postaje užasan stres za ženu. Ideja je da je postupak prekida trudnoće tim lakši što je plod manji odnosno trajanje trudnoće kraće - kaže poznati ginekolog Dubravko Lepušić.
Psihologinja Sanja Cesar, voditeljica programa u Centru za edukaciju, savjetovanje i istraživanje (CESI) kaže se rok od 24 mjeseca temelji na ideji da plod nakon toga ima mogućnosti preživljavanja izvan maternice.
-Odluka komisije u kojoj sjede ginekolozi, liječnici, socijalni radnici i djelatnici nekih drugih struka, trebala bi biti konačna. Osim ako oni zbog nekih argumentiranih razloga odbiju ženu. U tom slučaju ona se može žaliti drugostupanjskoj komisiji. U slučaju da trudnice imaju opravdane razloge za prekid trudnoće, odlasci u inozemstvo nisu samo nepotreban financijski teret, već također predstavljaju nepotrebno traumatiziranje žena. Problem je u tome što živimo u društvu u kojem ženama nikako nije ugodno o tome progovarati u javnosti. Pobačaj je toliko stigmatiziran, da o tome gotovo nitko ne želi govoriti - kaže Cesar.
Na pitanja indexovih novinara je li istina to što se piše po forumima da se trudnice nakon 24. tjedna šalju u Sloveniju, te je li 24. tjedan stvarno zakonska granica ili je ta preporuka u biti nezakonita, Ministarstvo zdravlja ostalo je za sada nijemo.
www.vzaktualno.hr