U prigodi obilježavanja Dana sjećanja na žrtve Domovinskog rata i Dan sjećanja na žrtvu Vukovara i Škabrnje, u srijedu će u župnoj crkvi Svete Marije Magdalene u Ivancu s početkom u 19 sati, nakon Svete mise, biti predstavljena knjiga "Preživio sam Vukovar i Ovčaru", hrvatskog branitelja Vilima Karlovića.
Vilim Karlović će prenijeti osobno ratno i duhovno svjedočanstvo mladog hrvatskog vojnika koji kao dragovoljac iz Zagreba odlazi u Vukovar.
Opisuje teške borbe u Vukovaru 1991. godine za svaku ulicu, dvorište i kuću, pad grada, zarobljavanje te čudesna preživljavanja najgorih vukovarskih stratišta. Opisuje vrlo bitne događaje nakon rata koji su usko povezani s ratnim vremenom.
Autor će svjedočiti o patnjama i žrtvi hrvatskog naroda u Domovinskom ratu, te o Božjoj ljubavi i milosrđu očitovanima u neprekidnom spašavanju njegovog života s dva najveća vukovarska stratišta – Ovčare i Veleprometa.
Ulaz za sve zainteresirane je slobodan, a moći će se i kupiti knjiga.
Podsjećamo, Vilim Karlović svoju je knjigu i dokumentarni film "Ovčara – neispričana priča" o najvećem masovnom ubojstvu tijekom Domovinskog rata, prije šest i pol godina predstavio u Kinu Ivanec, na događaju kojega su tada organizirali Udruge dragovoljaca i veterana Domovinskog rata Ogranka Ivanec i HVIDRA-e Ivanec. No njegovu se potresnu priču svakako isplati čuti ponovno.
Pokolj na Ovčari je ratni zločin koji su počinili pripadnici JNA i srpskih paravojnih postrojba u noći s 20. na 21. studenoga 1991. godine tijekom srpske okupacije Vukovara. Tada je ubijeno oko 260 civila i vojnika, uglavnom Hrvata.
Većina njih su bili pacijenti / ranjenici vukovarske bolnice, iz koje su odvezeni u logor Ovčara te potom brutalno smaknuti u divljini.
22. listopada 1992. godine Tadeusz Mazowiecki, posebni izaslanik Komisije za ljudska prava Ujedinjenih naroda, objavio je u svom izvješću da je pronađeno točno mjesto masovne grobnice na Ovčari. Ekshumacija posmrtnih ostataka žrtava pokolja tada nije bila moguća zbog srpske okupacije tog područja, pa su snage UNPROFOR-a godinama do reintegracije čuvale mjesto masovne grobnice, kako bi sprječile uklanjanje dokaza o jednom od najvećih pokolja u Europi nakon Drugog svjetskog rata.
U rujnu i listopadu 1996. započele su ekshumacije iz masovne grobnice koje je trajalo 40 dana. Ekshumirano je 200 tijela, a do srpnja 2006. godine identificirane su 194 osobe, ubijene u dobi od 16 do 77 godina.
60-ak osoba se još smatra nestalima, ali je njihova sudbina izvjesna.
Među ubijenima na Ovčari iz našega kraja su Tomo Jambor i Josip Kapustić iz Žarovnice, te Marko Bosak iz Donjeg Ladanja, a na groblju u Lepoglavi pokopan je Vinko Andrijanić iz Vukovara, također ubijen na Ovčari.
vzaktualno.hr