Policija je nastavila s poduzimanjem pojačanih aktivnosti usmjerenih na sprečavanje i sankcioniranje najtežih prekršaja, posebice tzv. „četiri glavne ubojice u prometu“ (alkohol, brzina, sigurnosni pojas i mobitel), kao i prekršaje vozača mopeda i motocikala.
Iz MUP-a ističu da je u akciju bio uključen maksimalno raspoloživi broj policijskih službenika, kao i svi raspoloživi uređaji i oprema koja se koristi u nadzoru i kontroli prometa: uređaji za utvrđivanje stupnja alkoholiziranosti, uređaji za nadzor brzine, testeri za droge i dr. Tako su policijski službenici svih policijskih uprava i proteklog vikenda od 9. do 11. studenog obavljali pojačanu kontrolu prometa s ciljem povećanja ukupne razine sigurnosti prometa na cestama.
Kako se tijekom proteklog vikenda obilježavao i narodni običaj krštenja mošta Martinje, očekivao se povećani broj sudionika u cestovnom prometu koji su konzumirali alkoholna pića, stoga je policija svoje aktivnosti dodatno usmjerila na sprečavanje i sankcioniranje vožnje pod utjecajem alkohola, u cilju preveniranja prometnih nesreća i njihovih posljedica.
Provedenom kontrolom utvrđeno je ukupno 5.169 prekršaja. Od toga je 729 prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola, gdje je najveća izmjerena koncentracija alkohola u količini 3,6 g/kg u PU zadarskoj, 1.791 prekršaj prekoračenja dopuštene brzine kretanja, a najveća prekoračena brzina izmjerena je u PU ličko-senjskoj – 250 km/h, 626 prekršaja nekorištenja sigurnosnog pojasa te 229 prekršaja nepropisnog korištenja mobitela tijekom upravljanja vozilom.
Najveći broj prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola utvrđen je u PU zagrebačkoj – njih 176, dok je najmanje utvrđeno u PU požeško-slavonskoj – sedam takvih prekršaja.
Rekorder po broju utvrđenih prekršaja prekomjerne brzine je također PU zagrebačka s 368 takvih prekršaja, dok je najmanje, njih pet, utvrđeno u PU šibensko-kninskoj.
Sigurnosni pojas najviše nisu koristili vozači PU zagrebačke, njih 131, dok su policijski službenici PU zadarske i PU požeško-slavonske zaustavili najmanje vozača koji nisu bili vezani, njih sedam.
U PU ličko-senjskoj utvrđen je jedan prekršaj korištenja mobitela za vrijeme vožnje, dok je najveći broj utvrđen u PU zagrebačkoj, njih 89.
Ako se malo detaljnije proanalizira, najveći broj prekršaja vožnje pod utjecajem alkohola počinili su vozači starosti od 25 do 30 godina (174 takva prekršaja), kojima je najčešće izmjerena koncentracija alkohola od 0,51 do 1,00 g/kg – kod njih 110, a koja je ujedno i najčešće izmjerena koncentracija alkohola uopće tijekom ove akcije.
U nadzoru prometa aktivnosti policije bile su usmjerene prema počiniteljima najtežih prekršaja, prilikom čega su zatečene 44 osobe koje su bile ponavljači teških prekršaja u prometu tzv. „recidivisti“, koji su počinili 54 teških prekršaja, od čega najviše nedopuštene koncentracije alkohola – 26, zatim upravljanja dok je vozaču izrečena mjera zabrane upravljanja vozilom – 11, upravljanja prije stjecanja prava – devet, upravljanja nedopuštenom brzinom kretanja – šest. Iz tog razloga 11 vozača je zadržano u posebnim prostorijama do otrežnjenja, a protiv 19 vozača proveden je žurni prekršajni postupak prilikom čega je policija predložila određivanje maksimalnih kazni.
Poduzimanje mjera usmjerenih na povećanje sigurnosti svih sudionika u prometu nastavlja se do kraja godine.
Slijedom iznijetog, iz MUP-a ponovno pozivaju sve sudionike u prometu da se pridržavaju prometnih propisa jer prevelikim pouzdavanjem u svoje vozačke sposobnosti i mogućnosti svog vozila, tragedija se može desiti u trenu i obilježiti vas ili nekog drugog za cijeli život.
www.vzaktualno.hr