Na inzistiranje Hrvatske poljoprivredne komore održan je sastanak u Ministarstvu poljoprivrede.
Predsjednik HPK i pročelnik Upravnog odjela za gospodarstvo, financije i europske poslove Varaždinske županije Mladen Jakopović izjavio je nakon sastanka da je bio vrlo konstruktivan, a da se razgovaralo o dvije teme.
- Prva od njih je označavanje proizvoda koji se nalaze na našim policama, a prije svega je riječ o proizvodima životinjskog porijekla, i traženje određenih nadstandarda u odnosu na klasično obilježavanje koje u ovom trenutku možete naći na policama, odnosno u našim mesnicama. Druga je tema bila trenutna situacija koja se dogodila u južnom dijelu Hrvatske, a to je situacija prema kojoj su određena poljoprivredna gospodarstva izgubila, odnosno ispisano im je iz ARKOD-a sveukupno oko 20 tisuća hektara površine - rekao je Jakopović.
Zvonimir Širjan iz Odbora za tovno govedarstvo pri Hrvatskoj poljoprivrednoj komori pojasnio je temu obilježavanje mesa na tržištu Hrvatske istaknuvši da proizvođači nemaju direktne uvide u to tko i što uvozi, a i situacija je nesigurna za potrošače.
- Mi proizvođači, koji smo podložni svim inspekcijama u Republici Hrvatskoj, spremni smo u svakom momentu posvjedočiti svoju proizvodnju u svojim stajama. Na tržištu RH se trenutno stavlja na police meso koje je obilježeno da je trgovac taj koji je proizvođač. Naprosto ukazujemo na to da to nije istina – ne može trgovac biti taj koji je proizvođač ako je on samo meso prerezao ili ga stavio u neku pliticu - kazao je Širjan te dodao da je predloženo da se hrvatsko meso obilježi s nadstandardnim obilježjem te da se promijeni dio na kojem piše da je trgovac proizvođač, odnosno da se točno napiše na kojoj je farmi meso uzgojeno i da se ona sljedivost koja je davno propagirana ponovo vrati na stol.
Državni tajnik Željko Kraljičak iznio je stajalište Ministarstva poljoprivrede.
- Ono što važi u Republici Hrvatskoj, kao i na razini EU-a, je da se deklarira proizvođač koji proizvod stavlja na tržište jer on jamči za zdravstvenu sigurnost i ispravnost tog proizvoda. U Ministarstvu intenzivno radimo i sa svim interesnim skupinama kako bi što kvalitetnije i bolje označili hrvatski prehrambeni proizvod, kako bi naglasili njegovu kvalitetu. Radimo na postizanju konkurentnosti, da taj proizvod bude i cjenovno prihvatljiv našim stanovnicima. Na tome ćemo u budućnosti raditi i za to osigurati sredstva“, izjavio je državni tajnik te dodao da „bilo koja oznaka, pa bila to i hrvatska zastava kao naljepnica, sigurno može biti vrlo prepoznatljiva.
Miško Šklempe, predsjednik Odbora za mesno govedarstvo, pojasnio je drugu temu – ispis većeg broja hektara iz ARKOD-a te time i problem prehrane stoke.
- Ispisano je 20 tisuća hektara što nije dobro i tražimo rješenje za te uzgajivače. Hrvatska poljoprivredna komora podržava nastojanja ministra da se uvede red u nezakonito korištenje državnog poljoprivrednog zemljišta, ali ne na štetu onih stočara koji su uredni i nisu svojom krivnjom dovedeni u ovaj položaj - rekao je Šklempe dopunivši da je problem u šumsko-gospodarskoj osnovi.
- Hrvatske šume većinom upravljaju onim zemljištem koje je ispisano, jer su te površine stavili u šumskogospodarske osnove i onda bi ih automatski bilo nemoguće upisati u ARKOD. Dogovoreno je da probamo iznaći rješenje, da vidimo što možemo s Hrvatskim šumama odraditi da se ovim uzgajivačima do 15. svibnja, kad je krajnji rok za podnošenje zahtjeva za upis ARKOD parcela, omogući prelazni period - dodao je Šklempe.
Državni tajnik Kraljičak rekao je da je problem naslijeđen još od 2015. godine.
- Radi se o 440 obiteljskih gospodarstava koja su u ovom trenutku izbrisana, dijelovi njihovih ARKOD čestica, i površini od 7 tisuća hektara. Ministarstvo poljoprivrede temeljem nove uredbe koja je stupila na snagu 1. lipnja prošle godine pokrenulo je postupak prikupljanja informacija šumskih zemljišta za potrebe pašarenja. Prošle godine Hrvatske šume su nas izvijestile da na ovih 19 tisuća čestica ili 7 tisuća hektara neće se moći ponoviti natječaj, jer prema šumsko-gospodarskim planovima, a to je osnova za upravljanje šumama i šumskim zemljištem, nije dozvoljeno pašarenje - rekao je državni tajnik Ministarstva poljoprivrede.
vzaktualno.hr