Prema podacima Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), a kako piše Novi list, prošle godine je došlo do „uznemirujućeg” porasta slučajeva ospica u Europi, gdje ih je zabilježeno čak 30 puta više nego godinu ranije. Ovom zaraznom bolesti u 2023. na području Europe bilo je zaraženo više od 30.000 ljudi, dok je godinu ranije ta brojka bila manja od tisuću, točnije 941.
Iako je Hrvatska trenutno pošteđena ovog negativnog trenda, liječnici upozoravaju da bi se to moglo promijeniti ukoliko se ozbiljno ne poradi na boljoj procijepljenosti kod djece. Naime, prema podacima Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ), u 2022. godini uopće nije bilo zabilježenih slučajeva ospica u Hrvatskoj, a u 2023. godini bila su tri importirana slučaja, bez sekundarnih slučajeva širenja zaraze na tlu Hrvatske.
Iako je u Hrvatskoj situacija pod kontrolom, u nama ne tako dalekim zemljama nisu jednake sreće. Tako su početkom prošle godine epidemiju ove već iskorijenjene bolesti prijavile susjedna Srbija te Rumunjska, a pojavu ospica na svom tlu prijavile su i Njemačka, Slovačka, Španjolska... Također, ospice se javljaju i u Ukrajini iz koje dolazi veliki broj raseljenih osoba, što dodatno povećava mogućnost unosa ove bolesti u Hrvatsku.
Pojava ospica, srećom trenutno još uvijek samo lokalizirano, tumači se postpandemijskim uvjetima. Naime, nakon pandemije koronavirusa ospice su naglo „živnule” što se tumači činjenicom da je u mnogim zemljama tijekom pandemije došlo do odgađanja cijepljenja te je veći broj djece koja kasne s cijepljenjem.
Ospice su u svijetu i dalje jedan od vodećih uzroka smrtnosti među malom djecom, iako se ova bolest učinkovito prevenira cijepljenjem. Cijepljenje protiv ospica provodi se u Hrvatskoj kombiniranim cjepivom protiv ospica, zaušnjaka i rubeole, i to nakon navršene prve godine života i prilikom upisa u prvi razred osnovne škole.
Zadnje epidemije ospica u Hrvatskoj zabilježene su 2015. i 2019. godine. Početkom 2015. u kratkom roku je potvrđeno više desetaka oboljelih, nakon što su se ospice uvezene iz Njemačke, Bosne i Hercegovine i Srbije počele širiti među necijepljenim članovima obitelji. Nova epidemija je zabilježena četiri godine kasnije, a i tada su se oboljeli brojili u desecima.
U Europi je 2016. zabilježeno 5273 oboljelih i 13 umrlih, godinu kasnije 25.863 oboljela i 42 umrla, dok je u 2018. godini Europa imala čak 82.596 slučajeva oboljelih od ospica, od kojih su umrle 72 osobe.
Prema tvrdnja stručnjaka, dodaje Novi list, za uspješno izbjegavanje širenja ospica i pojave epidemije potreba je procijepljenost populacije veća od 95 posto. Hrvatska, kao i neke druge države Europske unije, nema toliki broj cijepljenih. Podaci HZJZ-a govore da je cijepljenost djece protiv ospica u 2022. godini iznosila 89,9 posto, što je blagi porast u odnosu na 2021. godinu (89,3 posto), dok je 2020. godine bila 91,2 posto. No, Hrvatska je i dalje ispod razine koja je bila prije pandemije, a iznosila je 93 posto.
Foto: ilustracija
vzaktualno.hr/novilist.hr