U ludbreškoj ispostavi Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije danas je pušten u rad AutoPulse sustav za oživljavanje vrijedan 110.388,50 kuna s PDV-om.
- Nekoliko investicija u posljednjih godinu dana jamačno pridonosi podizanju standarda ovdje u ludbreškoj ispostavi Zavoda za hitnu medicinu Varaždinske županije. Uređaj AutoPulse koji smo danas pustili u pogon na terenu koriste stručno osposobljeni djelatnici za pomoć u slučaju dijagnosticirane kliničke smrti. Koristi se na terenu za reanimaciju, a ponajviše za transport srčanih bolesnika iz Opće bolnice Varaždin, u Klinički bolnički centar Rebro, dakle riječ je o pacijentima koji nisu stabilni i kod kojih postoji opasnost od srčanog zastoja - rekao je zamjenik varaždinskog župana Robert Vugrin, dodavši da opravdanost sigurno postoji, što potvrđuje podatak da je prošle godine bilo 97 takvih transporta.
- Jasno je da za koji god postotak podigneš mogućnost da se kvaliteta transporta, a time i uvjeti za preživljavanje pacijenta poboljšaju, investicija je opravdana. Inače, riječ je o financiranju iz decentraliziranih sredstava. Od ovog će se mjeseca koristiti i novi Nastavni centar ZHM-a, a takvih je centara samo osam u Hrvatskoj. I mi i Ministarstvo zdravstva prepoznali smo važnost tog projekta, stoga smo osigurali mnogo veći prostor koji je povećan s 38 na 88 kvadratnih metara i opremili ga. Ovdje se timovi izvan bolničke medicinske službe educiraju, budući da moraju svake tri godine odobiti licencu, a moraju se i upoznati s novim uređajima. Preventivno se educiraju i građani i sve to diže hitnu službu na jednu višu razinu. Vrijednost investicije je 153.386,08 kuna i u cijelosti je financirana sredstvima Ministarstva zdravstva – istaknuo je Vugrin.
Ravnatelj Zavoda za hitnu medicinu Mladen Smoljanec naglasio je kako je AutoPulse uređaj bio iznimno potreban u Ludbregu.
- Time je dostupnost zdravstvene zaštite u cijeloj županiji ujednačena. Ovaj uređaj, inače, funkcionira tako da se najprije uzme mjera prsnog koša, nakon čega uređaj počinje s masažom srca, jednakim tempom i jednakim pritiskom gotovo beskonačno, koliko god traje baterija. Ovaj uređaj zamjenjuje osoblje u vozili, jer čovjek može, ovisno o kondiciji, masirati od 3 do 6 minuta, a masiranje je sve slabije, neujednačenog pritiska i ritma, a ovaj uređaj radi istim pritiskom i ritmom – rekao je Smoljanec.
Govoreći o novom nastavnom centru, Smoljanec je podsjetio da se njime ne pokriva samo naša, već i Koprivničko-križevačka, Bjelovarsko-bilogorska i Međimurska županija:
- Njihovi djelatnici također dolaze k nama na edukaciju, a to znači da radimo obuku
za cijeli ovaj sjeverni dio Hrvatske. Moram svakako dodati da je ispostava Zavoda u Ludbregu trenutno najopremljeniji i najuređeniji dio Hitne.
Zavod za hitnu medicinu Varaždinske županije za sada ima pet uređaja, za svaku ekipu po jedan uređaj (dva u Varaždinu, po jedan Novi Marof, Ivanec i sada Ludbreg.
s.kalajdžija i a.kučić/vzaktualno.hr