Na varaždinskom je Gradskom groblju, na Spomen groblju ratnika 1. svjetskog rata, obilježena 100. obljetnica završetka ovog prvog svjetskog sukoba koji je trebao biti "rat kojim će završiti svi ratovi", a samo je potaknuo još strašniji, dvadesetak godina kasnije. Tijekom rata mobilizirano je oko 70 milijuna ljudi, a sukob je na današnji dan završio s 10 milijuna mrtvih i 20 milijuna ranjenih među vojnicima.
U prvom je svjetskom ratu i Hrvatska pretrpjela ogromne ljudske i gospodarske gubitke koje je još više povećala španjolska gripa krajem rata. Ukupni hrvatski vojni gubitci u ratu najvjerojatnije su iznosili oko 190.000 ljudi, dok se navode i podaci od 137.000 vojnih i 109.000 civilnih žrtava.
Kako bi odali počast svima koji su izgubili život u Prvom svjetskom ratu, posebno onima pokopanima na varaždinskom groblju, Grad Varaždin i Zavod za znanstveni rad HAZU u Varaždinu su, u suradnji s HNK, Gradskim muzejom Varaždin i Udrugom veterana 7. gardijske brigade Puma organizirali nekoliko događanja, među njima i današnju ceremoniju slanja poruka mira i odavanja počasti žrtvama.
Među brojnim je okupljenima, kao izaslanik hrvatske predsjednice Kolinde Grabar-Kitarović, predsjednika Hrvatskog sabora Gordana Jandrokovića i predsjednika Vlade Andreja Plenkovića, bio saborski zastupnik Anđelko Stričak.
- Svaki rat je nešto najstrašnije što se ljudskom rodu, čovjeku, može dogoditi. O tome smo svjedočili tijekom Domovinskog rata u kojem su mnogi od nas bili sudionici i još danas sjećanja su vrlo živa. Kad govorimo o 1. svjetskom ratu, moramo reći da je dotad to bio najveći, najmasovniji i najkrvaviji rat. Naši tadašnji sugrađani, naši Varaždinci, nisu bili na prvoj ratnoj liniji, ali poznato nam je iz povijesnih zapisa da su ovdje u Varaždinu liječenji brojni vojnici – i naši, i saveznički, ali i protivnički. Prema svima se postupalo na lijep, primjeren i dostojanstven način i mislim da bi se na tadašnje Varaždince i danas mogli ugledati - kazao je Stričak.
Naglasio je kako cijeli svijet obilježava 100. obljetnicu završetka Prvog svjetskog rata na dostojanstven, primjeren način, odajući počast žrtvama i šaljući poruke mira, ali da u našem susjedstvu to, na žalost, nije tako:
"Moram primijetiti da se jedino naši susjedi Srbi i dalje igraju rata i jedino oni ovu veliku obljetnicu obilježavaju vojnim vježbama. Smatram da to nije baš najsretnije rješenje – istaknuo je Stričak i zaključio govor riječima:
- Poruka iz Varaždina je da se Republika Hrvatska opredijelila za mir i bit će uvijek za mir.
Prema iznijetim podacima, na Spomen groblju ratnika 1. svjetskog rata pokopano je 220 domaćih i 204 strana vojnika, o čemu je govorio Vladimir Huzjan, upravitelj Zavoda za znanstveni rad HAZU u Varaždinu.
- Na ratničkom odjelu, kako se formalno zove ovaj dio varaždinskog groblja, pokopano je više stotina vojnika, od kojih su gotovo polovica vojnici stranih narodnosti koji su bili u sastavnom dijelu centralnih sila – Talijani, Nijemci, Austrijanci, Mađari, Poljaci ..Imamo pokopane i vojnike koji su po narodnosti tada spadali u vojske koje su bile neprijatelji pa imamo pokopane ruske i srpske vojnike. U drugoj polovici Ratničkog odjela pokopani su, kako se u izvorima nazivaju, domaći vojnici, većinom Hrvati, bilo je i nešto vojnika koji su rođeni na području današnje Republike Slovenije i Bosne i Hercegovine. Njihov je broj oko 424 – jedan je dio u međuvremenu ekshumiran, ali još ne znamo točan broj – rekao je Huzjan te dodao da će podaci o pokopanima uskoro će biti dostupni javnosti:
- Mi znamo njihov identitet, njihova imena i prezimena, kad su i gdje rođeni, kad su i od čega umrli te gdje su točno na ovome groblju pokopani, tako da imamo kompletnu informaciju i to zahvaljujući podacima GMV-a i Državnog arhiva u Varaždinu. Ti su podaci već objavljeni 2014. godine, kad smo obliježavali 100. godišnjicu početka Prvog svjetskog rata, ali nije loše tu informaciju ponoviti. U tom smislu, tvrtka Parkovi koja upravlja ovim lokalitetom u svojoj internetskoj aplikaciji već ima podatke o pokopani tzv. domaćim vojnicima i već su sad dostupni javnosti, a uskoro će biti dostupni i ostali podaci.
Gradonačelnik Ivan Čehok govorio je o strašnim posljedicama Prvog svjetskog rata te između ostalog rekao:
- Prema nekim povijesnim izvorima, čitava sela u okolici Varaždina ostala su bez muških potomaka i bez muškoga stanovništva, bilo da su poginuli, bilo da su se vodili kao nestali i kako je rekao Krleža, po svim tim galicijskim frontovima "kao topovsko meso". Jednako tako i jako puno Varaždinaca, i to onih najodličnijih varaždinskih sinova pa nije čudo da dosad jedina monografija "Povijest grada Varaždina" Rudolfa Horvata upravo završava rečenicom s imenima poginulih varaždinskih sinova u Prvom svjetskom ratu.
I ova je obljetnica prilika da se pozove na mir, da se prisjetimo koliko štete naprave ratovi, istaknuo je državni tajnik Ministarstva obrane RH Zdravko Jakop.
- Prvi je svjetski rat ostavio nesagledive posljedice i žrtve su ogromne, mjere se u milijunima. Ja sam bio sudionik Domovinskog rata i mogu reći kolika je bol kad izgubiš jednog čovjeka, kad izgubiš prijatelja, člana obitelji. Mi nažalost još uvijek imamo i jednog nestalog, a taj nestali pripadnik 7. gardijske brigade nam daje zadaću da ne gubimo vjeru i nadu ni mi kao njegovi suborci ni njegova obitelj da ćemo ga pronaći i pokopati. Danas smo ovdje da bi odali počast žrtvama 1. svjetskog rata, ali isto tako da naučimo nešto iz te povijesti i da se svi zalažemo za mir i bolji prosperitet. Moramo se okrenuti budućnosti i razmišljati o tome kako stvoriti što bolje uvjete za našu djecu, da ostanu ovdje, da ne idu preko granice i da žive u miru – istaknuo je Jakop.
Na današnjoj je ceremoniji bila i Smiljana Knez, veleposlanica Slovenije u RH.
- Ne znam točno koliko je Slovenaca ovdje pokopano, ali ono što je najvažnije jest da se svi zajedno prisjećamo tog kraja 1. svjetskog rata i da slavimo mir. Mislim da su se danas svi naši predsjednici okupili u Parizu s tim ciljem. Mi u Sloveniji puno pričamo o fronti u Galiciji, a tamo je i puno Hrvata bojovalo i poginulo. To su strašne brojke i dobro je razumjeti tu povijest da bismo nešto i naučili, uz nadu da će u budućnosti ipak biti bolje – naglasila je Knez.
Današnjoj su ceremoniji, između ostalih, nazočili i Alen Runac, predsjednik Skupštine Varaždinske županije, zamjenik župana Tomislav Paljak te zamjenici gradonačelnika Sandra Malenica i Zlatan Avar, a nakon odavanja počasti otkrivena je spomen-ploča zahvaljujući kojoj će svi koji dođu na ovo mjesto znati da su ovdje pokopani sudionici prvog velikog svjetskog sukoba koji je ostavio nesagledive posljedice i koji se ne smije nikad zaboraviti.
vzaktualno.hr/s.kalajdžija i a.kučić