Više od tri milijuna djece diljem svijeta izgubilo je život 2022. godine zbog infekcija uzrokovanih bakterijama otpornima na antibiotike, otkriva novo međunarodno istraživanje koje prenosi BBC. Djeca iz Afrike i jugoistočne Azije pokazala su se najugroženijom populacijom.
Kako prenosi n1info.hr, autori istraživanja Yanhong Jessika Hu iz Murdochova Istraživačkog instituta za djecu u Australiji i Herb Harwell iz Clintonove Inicijative za pristup zdravlju, ističu kako je riječ o drastičnom porastu – broj takvih infekcija kod djece povećao se više od deset puta u samo tri godine. Upozoravaju i da bi stvarne brojke mogle biti još veće, s obzirom na utjecaj pandemije covida-19 na javno zdravstvo.
Antimikrobna otpornost nastaje kada bakterije i drugi mikroorganizmi postanu otporni na lijekove namijenjene njihovom uništavanju, što otežava ili onemogućuje liječenje uobičajenih infekcija. Svjetska zdravstvena organizacija već ju je prepoznala kao jednu od najvećih globalnih prijetnji zdravlju.
Korištenje antibiotika, osobito onih s visokim rizikom razvoja rezistencije, znatno se povećalo od 2019. do 2021. – za čak 160 % u jugoistočnoj Aziji i 126 % u Africi. Alarmantno je i povećanje upotrebe antibiotika „posljednje linije obrane“, koji se koriste samo kod najtežih infekcija: 45 % porast u Aziji te 125 % u Africi.
Prevencija je, kažu stručnjaci, trenutno najbolja obrana. Povećanje procijepljenosti, poboljšanje higijenskih uvjeta i pristupa čistoj vodi ključni su koraci u borbi protiv širenja infekcija. Profesorica mikrobiologije Lindsey Edwards s Kraljevskog koledža u Londonu istaknula je kako je ovo istraživanje snažan poziv na djelovanje, prenosi n1info.hr.
FOTO: ilustracija
vzaktualno.hr/n1info.hr