Novi Marof proglašen je jednim od najperspektivnijih gradova za ulaganje u gospodarstvo, što i ne čudi budući da je u četiri godine proračun povećan za 4 puta, udeseterostručeno je povlačenje sredstava iz EU fondova, a samo za obrazovanje izdvojeno je više od 17 milijuna kuna.
Ne čudi stoga ni činjenica da je gradonačelnik Siniša Jenkač na nedavnim lokalnim izborima već u prvom krugu „pomeo” svoje konkurente i osvojio gotovo 67 posto glasova birača.
Imponira li vam tako veliko povjerenje građana zahvaljujući kojima ste osvojili drugi mandat na čelu Grada?
Pobjeda jest bila premoćna pobjeda, imao sam tri protukandidata u prvom krugu i naravno da mi je drago, no osjećaji su podijeljeni. S jedne strane ponos, a s druge sam strane svjestan da je to još veća obveza. Kampanja je bila drugačija nego što je uobičajeno, bez velikih okupljanja, a s ljudima smo komunicirali koliko smo mogli, bez onih pravih političkih aktivnosti. Bez obzira na sve, nema tu mjesta euforiji, treba ustrajno raditi i dalje. Osim kao gradonačelnik, mnogo posla i dužnosti imam i u Hrvatskome saboru, a u svemu se trudim opravdati povjerenje građana i realizirati program koji smo si zacrtali, ispuniti sva obećanja koja smo dali.
Obilježavanje Dana grada prilika je za rezimiranje svega učinjenog u proteklih godinu dana. Mnogo je toga što vrijedi izdvojiti, no postoji li koji projekt kojeg biste nazvali kapitalnim, odnosno najvažnijim u proteklom razdoblju?
U proteklih godinu dana provodili smo više od 30 većih i manjih projekata i to samo Grad Novi Marof, a projekte su u dogovoru s Gradom provodila i javna poduzeća, kao što su Hrvatske ceste, ŽUC, Hrvatske vode, HEP, Termoplin...Posebno želim izdvojiti kapitalne, milijunske projekte Grada Novog Marofa kojima smo se bavili dulji niz godina, a moram pritom reći da je mandat od četiri godine za neke od njih čak i prekratak - za velike bi projekte trebalo barem pet godina jer kad krenete od ishođenja potrebne dokumentacije, paralelno na otkupu zemljišta, pa sve ostalo što treba napraviti, poput lobiranja, tek tada kreću radovi. Radi li se o projektu vrijednosti do otprilike 200 milijuna kuna, pet godina je dovoljno, no za veće projekte je ipak premalo.
Za nas je definitivno najveći projekt sanacija i zatvaranje odlagališta otpada Čret, ukupne vrijednosti oko 17,5 milijuna kuna i upravo je taj projekt trajao točno pet godina. Počeli smo 2015. godine kad sam prvi put postao gradonačelnik, a ove smo ga godine završili i time riješili problem star dvadesetak godina. Tu je i reciklažno dvorište, oko 3 milijuna kuna vrijednosti, smješteno u Gospodarskoj zoni, za otprilike 5 milijuna kuna paralelno se gradi novi pogon Novokoma, poduzeća koje selimo iz centra grada također u Gospodarsku zonu. Gospodarenje otpadom iznimno nam je bitno, stoga želim spomenuti i nabavku spremnika za sortiranje otpada, edukacija građana, Novokom je u fazi nabavke novog vozila i mogu zaključiti da smo sve ono što smo mogli realizirati kroz projekte Ministarstva zaštite okoliša, odnosno Ministarstva gospodarstva i održivog razvoja te Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost smo i realizirali.
Obilaznica, aglomeracija, dogradnja dječjeg vrtića...
Jedan od najveći i najvažnijih projekata kojim smo se bavili proteklih više od pet godina je obilaznica grada Novog Marofa, projekt vrijedan 143 milijuna kuna. Jest da je riječ o projektu u sklopu aktivnosti Hrvatskih cesta, ali mi smo doista mnogo energije utrošili, i ja osobno, da se to politički izlobira pa onda i financijski osigura, isprojektira, odradi otkup zemljišta...Grad Novi Marof Hrvatskim je cestama pružio puni support i to je za nas vrlo značajan projekt jer na njega vežemo naše dvije pristupne ceste koje će biti vrijedne otprilike 10 milijuna kuna, a nemojmo zaboraviti ni da je tu gospodarska zona koju pripremamo, veličine 80 tisuća kvadrata.
Veliki projekt koji je u završnoj fazi je Aglomeracija Novi Marof, a riječ je o 85 kilometara kanalizacije, 36 prepumpnih stanica, jako puno sekundarnih vodova, gdje smo ljudima maksimalno izašli u susret, no i oni moraju biti što fleksibilniji i omogućiti nam da ti sekundarni vodovi prolaze kroz njihove vrtove. To je dobro jer građani na taj način neće imati dodatnih ulaganja.
Sva ova komunalna ulaganja, od reciklažnog dvorišta, sanacije odlagališta otpada, spremnika nabavke vozila za Novokom, edukacije građana, sve je to u 85 postotnom iznosu sufinancirano od srane EU fondova.
Kad govorimo o našim najvećim projektima, ne smijemo zaboraviti ni energetsku obnovu i dogradnju dječjeg vrtića. I tim smo se projektom vrijednim 13 milijuna kuna bavili otprilike pet godina i sufinancirali ga europskim novcem.
Nemojmo zaboraviti ni sanaciju cesta, asfaltiranje, uređenje društvenih domova, izgradnja kanalizacije...ukratko rečeno, jako se puno radilo.
Izvršenje proračuna u protekloj nam je godini bilo na razini od 55 milijuna kuna, što je jako puno za naš grad. Primjerice, prije pet godina izvršenje proračuna je bilo na otprilike 16-17 milijuna i to dovoljno govori.
Prošla je godina bila doista izazovna i zahtjevna u mnogim segmentima, što se prije svega odnosi na situaciju izazvanu korona krizom. Brojni su gospodarstvenici, odnosno poduzetnici pretrpjeli velike štete zbog pandemije, stoga ste u Gradu odlučili pomoći im koliko god možete.
Korona kriza je dio poduzetništva, pogotovo uslužne djelatnosti, bacila na koljena, dok su neke druge djelatnosti, poput trgovine, zabilježile rast prohoda. Najviše su stradali oni koji su bili zatvoreni, no hrvatska je vlada prepoznala taj problem i osigurala veliku pomoć zaposlenicima i samim poduzetnicima, kroz plaćanje njihovih troškova, a u tom smo smjeru i mi krenuli. Državne mjere za pomoć u očuvanju radnih mjesta još uvijek traju i mislim da poduzetnici mogu biti zadovoljni, a kad je riječ o Gradu Novom Marofu, mi smo naše poduzetnike oslobodili plaćanja komunalne naknade i da kad završe mjere sufinanciranja Vlade, naredna tri mjeseca mi dodatno sufinanciramo sve troškove naših poduzetnika koji se bave ugostiteljstvom. Smatram da je to dobra mjera za pravi novi start nakon što prođe kriza i poslovanje im krene normalnim tijekom.
Često ističete da je Vaš, odnosno fokus Grada Novog Marofa na budućnosti. Upravo stoga naglasak je na pronatalitetnim, demografskim i obrazovnim programima, na mjerama za koje se izdvajanja povećavaju kontinuirano. Grad Novi Marof stipendira svoje učenike i studente, rekorder je po iznosu koji je na početku školske godine osiguran za svakog učenika Srednje škole Novi Marof, osnovnoškolcima sufinancirate školsku kuhinju, prošle godine povećani su iznosi potpora za roditelje novorođenih, a svakako treba spomenuti i sufinanciranje dječjih vrtića.
Za nas, školstvo i obrazovanje kreću od dječjeg vrtića. Ako gledamo prošlu godinu, ona je bila strašna godina za nas zato jer je bilo uloženo preko 13 milijuna kuna u infrastrukturu. Ako maknemo infrastrukturu, mi u školstvo i obrazovanje ulažemo velika sredstva obzirom na naš izvorni proračun koji iznosi otprilike 5,5 milijuna kuna. Jest da najviše ide za sufinanciranje dječjih vrtića jer mi ne sufinanciramo samo polaznike dječjeg vrtića Novi Marof, nego i svih privatnih vrtića na našem području, dakle tamo gdje Marofčani upišu svoju djecu u vrtić. To je značajno, 3,8 milijuna kuna i već se penje prema 4 milijuna kuna.
Ostatak, od 1,7 milijuna kuna ulažemo u ostale grane obrazovanja, u osnovnoškolsko, srednjoškolsko i fakultetsko obrazovanje. Bez obzira što nismo nadležni u tim ostalim obrazovanjima, financiramo razne aktivnosti. Dosta materijalno podupiremo osnovne i srednje škole, financiramo i ulažemo. Drugi dio su stipendije, tu su učeničke stipendije za deficitarna zanimanja, njih 40-ak raspisali smo u protekloj učeničkoj godini, a 39 ih je zadovoljilo kriterije. Na njih smo ponosni jer kroz stipendiranje učenika koji se školuju za deficitarna zanimanja na neki način utječemo na tržište rada i mi smo bili prvi koji smo prepoznali važnost tog stipendiranja, a stipendija iznosi 500 kuna po učeniku. Sa studentskim stipendijama Grad Novi Marof krenuo je među prvima, negdje 90-ih godina prošlog stoljeća. Danas smo na razini 100 raspisanih stipendija, a prije desetak godina, to je bilo 10-ak stipendija. Osim toga, Srednja škola Novi Marof ima financiran prijevoz, svaki učenik dobiva knjige i laptop, što je preko 200 tisuća kuna. Srednja škola je važna za nas, tu radi više od 50 visokoobrazovanih ljudi, profesora i učitelja. Investicije u zgradu...
Ostanimo još kratko kod mladih. Grad Novi Marof može se podičiti i činjenicom da je mlađim žiteljima osiguran prostor za druženja, aktivnosti i zabavu, za bavljenje sportom, a vrijedi spomenuti i da ste među rijetkima koji nagrađuju i stimuliraju izvrsnost.
Nagrađujemo sve one učenike koji postignu određeni uspjeh na raznim školskim natjecanjima u sklopu Agencije za obrazovanje. Nagrađujemo naše učenike i njihove mentore financijskim nagradama, a nabavljamo im i udžbenike, što je na razini od 50 do 60 tisuća kuna godišnje.
Nakon mlađih, dotaknimo se i vremešnijih građana i istaknimo da Grad Novi Marof aktivno sudjeluje i u pružanju pomoći svojim najstarijim, odnosno socijalno ugroženim sugrađanima.
Imamo tri udruge, za njih smo objavili natječaj njihove za prostore. S Kulturnim centrom Ivan Rabuzin provodimo projekte, kao i s našim Pučkim otvorenim učilištem. Imamo „Nemirne umirovljenike”, imali smo projekt „Evergreen 54+” ...Sve to okuplja stariju populaciju, a za nekoliko smo takvih projekata dobili i oko 1,6 milijuna kuna europskih sredstava. Naravno, isplaćujemo božićnice u omjeru u kojem je to moguće, a moram napomenuti i da dobro surađujemo s ratnim vojnim invalidima. Trudimo se osigurati što bolje životne uvjete svim generacijama naših sugrađana i vjerujem da u tome i uspijevamo.
Dosadašnjim realiziranim projektima i rezultatima Vi i vaši suradnici doista se možete ponositi, no pred Vama je drugi gradonačelnički mandat dobiven zahvaljujući povjerenju Vaših sugrađana što godi, ali i obvezuje, stoga vjerujem da i za naredno razdoblje imate planove.
Izbori su iza nas, sve ovo što činimo, činimo na korist našim građanima. Nisu to samo asfalt i beton, nego i vodimo računa o društvenoj zajednici koja ovdje živi, a veže se uz naš Kulturni centar. U tom smjeru ćemo i dalje razvijati Novi Marof , uz sve ono što treba, po svim našim naseljima, njih 30-ak, nastavljamo s uređenjem i ulaganjem u društvenu i komunalnu infrastrukturu, ali razvijamo i društvenu kulturu. Drago mi je da su to prepoznali i veći investitori, pa centar Novog Marofa unapređujemo, što vežemo uz ulaganja. Dobivamo nove poduzetnike koji su zainteresirani da grade svoje poduzetničke prostore, da zapošljavaju, da prostor živi i mi na tom tragu sada mijenjamo Urbanistički plan centralnog naselja i najveći nam je naglasak da omogućimo gradnju zgrada, kako bi privukli što više mladih obitelji. Novi Marof je specifična sredina po površini u sjeverozapadnoj Hrvatskoj, imamo 13,5 tisuća stanovnika, ali smo raštrkani, a puno nam manje ljudi živi u centru nego što je to recimo u Ivancu. Želimo povezati svih 30-al naselja s centrom, u namjeri da to bude funkcionalna sredina.
Mnogo smo toga realizirali, ali imamo i puno planova, stoga nastavljamo raditi „u petoj brzini”. Dugotrajan je i mukotrpan posao sve to osmisliti, pa privesti kraju i takve se stvari ne događaju preko noći, ali mi smo ustrajni i rezultati se vide na svakom koraku. Zahvaljujem građanima na prepoznavanju naših napora, zahvaljujem im što su nas nagradili i prepoznali da ono što radimo radimo dobro i kvalitetno te da smo si zadali „Pravi smjer za Novi Marof”.
ak(vzaktualno.hr