Općina Lobor i Župa svete Ane Lobor proslavile su svoj dan. Uvijek je to prilika za rezimirati proteklu godinu i vidjeti što je sve učinjeno od Janina 2023. do Janina 2024., a upravo o tome, ali i o planovima te izazovima s kojima se susreće vodstvo općine, razgovarali smo s načelnicom Lobora i saborskom zastupnicom Ljubicom Jembrih.
1. Kao projekt od najvećeg značaja za Općinu u zadnje vrijeme ističete Centar za starije osobe Lobor koji je pred realizacijom. O kakvom se projektu točno radi i što će Centar sve nuditi?
Riječ je o projektu koji je definitivno najveća investicija u povijesti naše Općine, vrijedna više od šest milijuna eura. Pritom valja naglasiti da će Centar biti od velike važnosti ne samo za Općinu Lobor, nego i za cijelu Krapinsko-zagorsku županiju jer takav centar u našoj županiji trenutno ne postoji. S ponosom mogu reći da smo prošli petak, tijekom svečane sjednice Općinskog vijeća, s izvođačem potpisali ugovor o izvođenju radova, što nas sve posebno veseli.
Što se tiče usluge, Centar za starije osobe Lobor imat će 93 stalna smještajna kapaciteta, odnosno kreveta i 180 stalnih korisnika. Svoje mjesto u njemu će naći dementne osobe i osobe kojima je potrebna palijativna skrb, za čime postoji velika potreba u našoj općini, ali i u cijeloj županiji. Osim toga, bitno je istaknuti da će se s otvorenjem Centra zaposliti i 50-ak stručnih osoba s područja općine Lobor i susjednih općina, koje će korisnicima nuditi sve što njihove potrebe i zdravstveno stanje zahtijevaju. Zbog svega toga možemo reći da će Centar zaista obilježiti naredno razdoblje i s veseljem iščekujemo početak radova.
Projekt se u potpunosti financira sredstvima Europske unije iz Nacionalnog plana otpornosti i oporavka.
2. U posljednjih godinu dana realizirani su brojni projekti na području općine Lobor. Što je sve odrađeno i na čemu se još radi?
Tako je, realizirani su brojni projekti za koje bi netko možda rekao da su mali, ali za naše mještane su itekako važni, a pazili smo na to da radimo na raznim poljima kako bismo zadovoljili različite potrebe naših mještana i kako bismo kvalitetu života podigli na višu razinu koliko god je to moguće i u skladu s našim financijskim mogućnostima.
Tako malo-pomalo rekonstruiramo javnu rasvjetu i umjesto stare, postavljamo LED rasvjetu. Mještani, odnosno mjesni odbori javljaju nam gdje su potrebe proširenja i dogradnje same javne rasvjete, pa i to uzimamo u obzir i prema tome radimo. Također uređujemo bankine, malčiramo nekoliko puta godišnje, i to ne samo asfaltirane, već i makadamske puteve jer važno nam je da poljoprivrednici mogu nesmetano dolaziti do svojih poljoprivrednih površina i obrađivati ih. Kako bismo našim poljoprivrednicima omogućili što lakše obavljanje poslova, za njih imamo pripremljene i poticaje. Uz navedeno, nastojimo konstantno održavati zelene površine i okoliš držati urednim.
Kako bismo pružili mogućnost igranja raznih sportova našim rekreativcima, završili smo uređenje dječjeg igrališta u Petrovoj Gori pokraj Područne škole i nedavno je otvoren teniski teren. U Vinipotoku imamo zahtjev za uređenje košarkaškog igrališta koji je uputio mjesni odbor pa će se i na tome raditi, a u samom Loboru otkupili smo zemljište za preseljenje nogometnog igrališta. Ondje ćemo izgraditi loborski sportski centar te je u tijeku odabir izvođača radova za projektiranje tog projekta.
Nadalje, uređujemo autobusna stajališta i, tamo gdje je to moguće, postavit ćemo autobusnu kućicu tijekom godine. Nažalost, zbog okoliša i samog reljefa, odnosno nedostatka prostora, to nije moguće učiniti na svakom stajalištu, ali tamo gdje ima prostora, to ćemo učiniti. Morali smo čekati da se završi zavoj kod Gljaja, da se napravi preseljenje zavoja i rekonstrukcija županijske ceste, te sada čekamo promjenu prometnog elaborata od strane Županijske uprave za ceste i MUP – a, kako bismo mogli postaviti autobusno stajalište koje je u pripremi.
3. Prije dvije godine realiziran je veliki projekt gradnje novog dječjeg vrtića. Kakva je sada situacija s brojem djece?
Iako su neki prije dvije godine sumnjali da ćemo popuniti vrtić i mislili da ćemo imati dodatne troškove, to se nije dogodilo, baš naprotiv – moramo ići u proširenje i to nas zaista veseli jer znači da raste natalitet u našoj općini. Naime, prvi put su potrebe premašile naš kapacitet od 80-ero djece i ove godine imamo listu čekanja za naš Dječji vrtić pa smo pokrenuli postupak prijave na natječaj za proširenje vrtića za još jednu jasličku skupinu.
4. Uz proširenje vrtića, koje se još mjere provode kako bi se zadržale mlade obitelji u ovome kraju?
Briga za naše najmlađe mještane počinje od rođenja, odnosno darivanjem novorođenih, i baš smo nedavno simbolično darivali 12-ero najmlađih Loborki i Loboraca te njihove roditelje. Zatim, nastojimo im osigurati mjesto u vrtiću.
Onda su tu i poticaji za mlade obitelji kako bismo im pomogli u rješavanju stambenog pitanja, upravo je natječaj u tijeku i pozivam sve da se prijave, vjerujem da će pronaći neku od mjera u natječaju koja će im odgovarati. Dosad se svake godine prijavilo mnogo mladih obitelji, što znači da ima interesa i da to što radimo ima smisla, a iduće godine u planu je i povećanje sredstava za taj program.
5. Što se još tiče projekata, čini se kako se izrazito puno radilo na sanaciji, uređenju i izgradnji prometne infrastrukture. Naime, naglasak je stavljen na uređenje nerazvrstanih cesta, kakva je sada situacija s cestovnom infrastrukturom?
Od početka mog mandata načelnice, točnije od 2017. godine, u planu je bio ravnomjeran razvoj cijele općine. Nastojimo izjednačiti uvjete života na našim rubnim područjima općine s onima koje imaju mještani u centru, a upravo je tu u fokusu cestovna infrastruktura. Od ukupno 90 kilometara nerazvrstanih cesta, 2017. godine bilo je samo 40 kilometara asfaltiranih, od čega ih je pola bilo već derutnih.
Tako smo radili planove i za protekle dvije godine, kada je odrađeno najviše asfaltiranja. Upravo traju radovi za četiri nerazvrstane ceste koje su bile makadamski putevi i sada je na području općine potpuno drugačija situacija od one kakvu smo zatekli 2017. Ostalo nam je još svega nekoliko prometnica koje treba asfaltirati i sada to radimo isključivo sredstvima iz našeg proračuna ili sredstvima koja osiguramo iz Državnog proračuna putem natječaja, za razliku od nekad, kad su asfaltiranje prometnica sufinancirali i mještani.
6. Koji su trenutno najveći izazovi s kojima se Vi i Vaš tim suočavate u Općini Lobor i kako ih nastojite riješiti?
I dalje ćemo nastojati rješavati probleme koji su najvažniji mještanima jer njihovo zadovoljstvo nam je na prvome mjestu. Vrlo izazovno može biti osmišljavati projekte i stalno pokušavati iznaći načine kako ih financirati, ali na to smo već navikli i mogu reći da smo se uhodali, pa vjerujem da ćemo se i nadalje dobro nositi sa svim izazovima i svaki problem pretvoriti u našu korist, u nešto dobro za našu općinu i naše sumještane.
Ono što je vrlo važno, pred nama je vrlo izazovan projekt izgradnje Centra za starije osobe Lobor, ali to je nešto s čime ćemo se rado uhvatiti u koštac jer smo svjesni koliki je domet njegove dobrobiti i koliko će značiti za razvoj Lobora. Tu su i neki izazovi s kojima smo se susretali, a koji nisu bili dio naše odgovornosti, poput projekta aglomeracije i sanacije županijske ceste, ali nismo odustali od apeliranja na nadležne da što prije omoguće uređenje prometnica te se na tome sada i radi.
Izazovi su uvijek tu, no mi ih se ne bojimo, već naprotiv, želimo ih što brže, kvalitetnije i efikasnije riješiti.
foto: arhiva
vzaktualno.hr