Centar za mirovne studije predstavio je rezultate istraživanja o diskriminacijskim i ksenofobnim stavovima u Hrvatskoj, a istraživanje je provela agencija Ipsos na uzorku od 975 građana.
Rezultati koje prenosi HRT pokazuju da je 2013. godine 37 posto građana smatralo da tražitelji azila ugrožavaju sigurnost i imovinu, a 2017. to misli 33 posto građana. Da Romi ugrožavaju sigurnost 2013. mislilo je 41 posto građana, dok ih ove godine to misli 25 posto. Smanjen je i broj građana koji misle da Srbi ugrožavaju sigurnost.
Stavovi o izbjeglicama i migrantima pokazuju da ipak postoje predrasude – 56 posto ispitanika smatra da će strani doseljenici uzeti posao domaćima, njih 52 posto da azilanti uzrokuju povećanje kriminaliteta, čak 66% posto da bi se mladi muškarci trebali ostati boriti u Siriji, dok njih 54 posto smatra da među izbjeglicama postoji značajan broj terorista.
Veliki dio hrvatskih građana priznaje da postoji strah od izbjeglica, ali ne mrze i nisu za zatvaranje granica ili postavljanje žičanih ograda. Većina ispitanika ima restriktivne stavove prema useljavanju izbjeglica i načinima na koji bi Hrvatska trebala na njega odgovoriti.
Unatoč predrasudama, zaključak istraživanja je pozitivan - većina građana u ovoj zemlji nikoga ne mrzi, nikoga se ne boji i to je poruka koju bi političke elite i oni koji donose odluke trebali čuti, razumijeti i po njoj postupati, rekao je za HRT voditelj Isusovačke službe za izbjeglice Tvrtko Barun.
www.vzaktualno.hr/hrt