Predstavnici Hrvatskog šumarskog instituta u Jastrebarskom, kojima se pridružio i gradonačelnik Milorad Batinić, sa stabla stare velelisne lipe u Ivancu (Tilia platyphyllosScop.), uzeli su oko 250 novih plemki od kojih će se u rasadniku Instituta proizvesti klonovi.
Ovaj projekt Grad provodi treću godinu za redom s ciljem da proizvodnjom kloniranih sadnica lipe trajno, za budućnost, sačuva originalni genetski zapis matičnog stabla.
Tim povodom u Ivancu je boravio i dipl. ing. Ivica Čehulić, voditelj Odjela rasadničke proizvodnje u Šumarskom institutu.
Na nastavak ovoga projekta Grad se odlučio zbog velikog interesa građana. Naime, nakon što im je ujesen lani na gradskoj špici besplatno podijeljeno 140 mladih lipa (dok je još 10 stabalaca Grad ustupio mjesnim odborima koji su ih zasadili u okolici društvenih domova), neprestano se javljaju novi građani koji bi na svojim imanjima također željeli zasaditi ivanečku lipu.
To i ne čudi, jer zna se da su za svoju lipu Ivančani emotivno jako vezani.
Lipa je dugovječni simbol Ivanca za koji se pretpostavlja da je star više od 600 godina. Stari zapisi navode de je vjerojatno zasađena početkom 14. stoljeća, prilikom svečanog preuzimanja Starog grada od strane ivanovačkog reda.
Budući da je starost načela matično stablo, Grad Ivanec ga je odlučio sačuvati projektom kloniranja.
Napominjemo da su reznice uzete i prošle godine, a od njih proizvedeni klonovi lipe za isporuku će biti spremni najesen ove godine. Grad će i tada dio stabalaca pokloniti građanima, a o početku predbilježbi obavijestit ćemo vas na vrijeme.
Što se tiče reznica koje su uzete sada, one će za isporuku biti spremne 2022. godine.
Grad mladim ivanečkim lipama planira zasaditi parkovne površine te od njih formirati drvored u Poslovnoj zoni. Inače, za svaki klon izdaje se numerirana svjedodžba o podrijetlu sadnica, kao potvrda da stabalce nosi originalni genom matičnog stabla.
Sve troškove ovoga projekta financira Grad Ivanec.
vzaktualno.hr