Hrvatski drvni klaster se uključio u projekt Umjetničkog paviljona oko organizacije važnog kulturnog događaja, koji će kroz izložbu „Šuma“, koja se otvara večeras u 19 sati, hrvatskoj javnosti približiti šumu u potpuno drugom kontekstu, odnosno kao trajnu inspiraciju mnogim umjetnicima. Izložba će biti otvorena do sredine srpnja ove godine i okuplja mnogobrojna kapitalna djela velikana hrvatske kulture, mnogobrojnih pjesnika, slikara, kipara i produkt dizajnera od XIX. stoljeća sve do danas, od Josipa Kozarca, Vlahe Bukovca, Ivana Meštrovića. Isto tako, na izložbi će se moći vidjeti razvoj industrijske proizvodnje i dizajna namještaja od samoga početka XX. stoljeća do suvremenosti. Među izlošcima će biti proizvodi Tvornice pokućstva od savijenog drva u Rijeci, Mundus „Florijan Bobić“ Varaždin, Mobilia „Ivo Marinković“ Osijek, Thonet-Mundus d.d. Varaždin, Bothe i Ehrmann Oriolik Oriovac, dok će se među autorima moći vidjeti produkti koje su ostvarili Bernardo Bernardi, Herman Bolle, Vjenceslav Richter, Mario Antonini, Boris Babić, Željko Kovačić, Numen, Redesign, Grupa itd.
Šume i šumsko zemljište pokrivaju 48 % teritorija RH i predstavljaju jedno od glavnih nacionalnih obilježja, a obzirom da su naše šume prirodne, naše drvo ima bolju strukturu vlakana za razliku od mnogih europskih šuma, u kojima dominira plantažni uzgoj. Šume u Hrvatskoj ubrajaju se u najrasprostranjenije i najzdravije šume u Europi s velikom bioraznolikošću, u odnosu na veličinu teritorija, a treba naglasiti i krucijalnu važnost šuma kao glavnog ponora CO2 u 21. stoljeću.
Šume su važan izvor zapošljavanja na ruralnim područjima i u potpunosti se uklapaju u EU politiku kružne ekonomije. EU je kroz Strategiju šumarstva definirala da Europi trebaju njezine šume i sve koristi koje iz njih proizlaze. Europska komisija potiče još veće korištenje šuma i drva kao jednog od glavnih obnovljivih resursa, dok se sa socioekonomskog stajališta, iskorištavanjem šuma dobivaju važni sirovinski resursi, naročito drvna sirovina koja je oduvijek bila izvor života na ruralnim područjima.
Naše šume su zaista prepoznatljive, a konkurentnost hrvatskog drva na svjetskom tržištu ima dugu povijest pa su primjerice sortimenti slavonskog hrasta, drvene bačve, namještaj ili parket već stoljećima među najtraženijima u Europi i svijetu. Najljepše palače Južne Amerike krase upravo interijeri od slavonskog hrasta, a vino u hrastovim bačvama pomiješano s blagim taninom postaje još izražajnije i izazovnije.
Posljednjih desetljeća šuma ispunjava svoju važnu gospodarsku ulogu; ona je izvor vrijedne drvne sirovine koja se koristi u domaćoj drvoprerađivačkoj industriji. Preko 53.000 zaposlenih radi u na šumi baziranim industrijama u RH, a izvozom od 1,2 mlrd. EUR ovaj sektor čini 10,5 % ukupnog hrvatskog izvoza. Finalni proizvodi čine skoro 60 % ukupne proizvodnje, a Hrvatska je 4. svjetski proizvođač masivnog parketa.
Šume su tradicionalno izvor duboke inspiracije slikarima, kiparima, pjesnicima. Naši su umjetnici vrlo osviješteni kada je u pitanju zapažanje svih čari skrivenih u šumama, koje su oduvijek iskonsko vrelo života.
Ovom izložbom želi se poslati jasnu poruku da su šumska bogatstva ostala sačuvana kroz vjekove i da danas, zahvaljujući skrbi i stručnoj brizi našeg čovjeka, baštinimo zdravo i poticajno okruženje za život.
www.vzaktualno.hr