Na 3. sjednici Muzejskog vijeća Gradskog muzeja Varaždin usvojeno je Izvješće o radu Muzeja za prošlu godinu i donijeta odluka u kojoj se konstatira da je GMV sve programske obveze prema planu i osiguranim proračunskim sredstvima izvršio iznimno uspješno.
Uz planirane programske obveze, Muzej je realizirao i brojne ostale programe u okviru muzejsko-galerijske djelatnosti koju obavlja, i to s 665.378,32 kune vlastitih i ostalih prihoda, što je rast od 14 posto u odnosu na 2016. godinu.
U (su)organizaciji Muzeja održano je 19 izložbi, od čega njih 14 u prostorima Muzeja, 3 izvan muzejskih prostora te 2 kao gostovanja u inozemstvu. Među najvećim izložbenim projektima realizirane su izložbe Ivan Kukuljević Sakcinski – začetnik hrvatskog identiteta / uz 200. obljetnicu Kukuljevićeva rođenja (s Hrvatskim povijesnim muzejom) i Hommage à Miljenko Stančić / u povodu 90. obljetnice slikareva rođenja i 40. obljetnice smrti (s Umjetničkim paviljonom), a organizirane su i brojne druge likovne i tematske izložbe.
Za publiku su osobito zanimljive bile izložba Ljepota lažnog sjaja (s krivotvorinama iz fundusa Muzeja policije) i putujuća izložba Japanske lutke (realizirana u suradnji s Veleposlanstvom Japana u RH i Japan Foundation), koja je u Hrvatskoj predstavljena jedino u Varaždinu, i to između gostovanja u Ukrajini i Rusiji. Nakon Beča (2014.), Budimpešte i Bratislave (2015.), izložba Veliki hrvatski majstori 20. i 21. stoljeća održana je Nacionalnoj galeriji u Sofiji (gdje ju je razgledalo više od 7300 posjetitelja), i to u suorganizaciji Ministarstva vanjskih i europskih poslova RH, Veleposlanstva RH u Bugarskoj i Ministarstva kulture RH. Za ovaj izložbeni projekt Gradski muzej Varaždin 2016. godine dobio je Posebno priznanje Hrvatskog muzejskog društva za najbolju međunarodnu/međumuzejsku suradnju. Također, u suradnji s Pokrajinskim muzejom Ptuj-Ormož, s kojim je Muzej već višekratno surađivao, u Ormožu je održana izložba Lov i plemstvo na varaždinskom području.
Realizirane i brojne druge aktivnosti
Pored kataloga izložbi i ostalog popratnog materijala, u izdavačkoj djelatnosti Muzeja uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH i Grada Varaždina objavljen je Vodič kroz stalni postav Kulturnopovijesnog odjela GMV-a, autorice muzejske savjetnice u GMV-u Ljerke Šimunić, i monografija Židovska zajednica u Varaždinu, postumno izdanje umirovljene muzejske savjetnice u GMV-u Magdalene Lončarić. Od siječnja 2017. objavljuje se Varaždinski muzealac, besplatno mjesečno glasilo Gradskog muzeja Varaždin, u kojem se u devet godišnjih izdanja popularizira muzejska djelatnost i donose aktualnosti o radu Muzeja.
Nastavljen je program Srijeda u Muzeju, u sklopu koje je održano 35 programa (9 otvorenja izložbi, 22 predavanja širokoga tematskog spektra i 4 predstavljanja publikacija i projekcija dokumentarnih filmova), realiziranih u suradnji s nizom institucija, udruga i pojedinaca.
U sklopu edukacijske djelatnosti Muzeja nastavljena je suradnja s osnovnim i srednjim školama u okviru programa MIŠ – Muzej i škola.
U (su)organizaciji Muzeja održano je i nekoliko tradicionalnih manifestacija kao što su Noć muzeja (u kojoj je varaždinski muzej ponovno bio među najposjećenijima), Međunarodni dan muzeja i Europska noć muzeja, Festival varaždinskih dvorišta i dr., dok je Muzej ustupio svoje prostore i drugim korisnicima za održavanje oko 80 programa, među kojima su: Varaždinske barokne večeri, Ljeto u Varaždinu, Mjesec varaždinskog šnajderaja, Međunarodna izložba cvijeća, VAFI, Glazba na balkonima grada, Vinski grad (u sklopu Špancirfesta), MOP – festival multimedije itd., kao i radionice, predavanja, prezentacije, politički i drugi skupovi, održani uglavnom u multimedijskoj dvorani u palači Herzer.
U 2017. godini zabilježeno je sveukupno 64.567 posjetitelja, svih dobnih skupina i profila, što je porast od 28,63 % u odnosu na 2016. godinu. Od toga se 56.163 posjetitelja odnosi na stalne postave, povremene izložbe, edukacijske programe, manifestacije, otvorenja, promocije, akcije i druge programe održane u prostorima Muzeja, a njih 8404 na posjetitelje programa Gradskog muzeja Varaždin održanih u drugim sredinama (Sofija, Ormož, Varaždin).
Prema broju posjetitelja Gradski muzej Varaždin je među najposjećenijim hrvatskim muzejsko-galerijskim ustanovama.
www.vzaktualno.hr