Načelnik stožera Civilne zaštite Grada Varaždina Miroslav Marković sazvao je izvanrednu konferenciju za medije za koju je rekao kako nema veze s politikom, već zdravljem i sigurnošću građana grada Varaždina.
Kako je rekao Marković, želja je upoznati javnost s mogućim posljedicama vezanih uz balirani otpad u Brezju.
-Srećom, dosad se nije dogodilo ništa, ali to ne znači da se ne može dogoditi sutra. Vidimo kakve su posljedice ako se dogodi požar, koliko smo čuli iz medijskih istupa i svega što se dogodilo. U Osijeku sve pokazuje na nekakav podmetnuti požar, znači možda se ne radi o samozapaljenju - započeo je Marković.
U Brezju se nalazi kako je rekao Marković 100 tisuća tona baliranog otpada u kojem se nalazi mješoviti komunalni otpad i koji tamo stoji dugi niz godina.
-Ono što mi imamo u zoni Brezje je otpad koji nije niti nadziran niti ima bilo kakve vatrogasne mjere. U ovom trenutku nema razloga panici, ali moramo biti svjesni te opasnosti. Ako se dogodi ovakav katastrofalan požar kakav se dogodio u Osijeku, onda je to zona visokog rizika - rekao je Marković i za kraj pozvao i župana Varaždinske županije i gradonačelnika Grada Varaždina te sve relevantne aktere da se situacija s balama privede kraju, odnosno da se problem koji muči građane grada Varaždina već godinama konačno riješi.
Konzultant izrade procjene studije rizika od velikih nesreća Nenad Vidović ponovio je kako nije slučaj o nekoj žurnoj situaciji, međutim naglasio je kako je procjena rizika prepoznala kao jedan od izvora moguće opasnosti balirani otpad u Brezju.
-Postoji niz elemenata koji mogu s vremenom dovesti do samozapaljenja, miješanjem međusobnih supstanci. Osim mogućnosti samozapaljenja, postoji mogućnost i namjernog zapaljivanja požara. U tom smislu može doći do velike katastrofe, slične kakva se desila u Osijeku - objasnio je Vidović.
Istaknuo je kako bale mogu izazvati tri vrste ugroze od čega je prva požar. Drugo je otjecanje opasnih i štetnih tvari u zemlju i vodonosno područje, a treća je mogućnost zagađenja koja je prisutna s tim balama podizanjem podzemnih voda iznad razine površine.
-Na udaljenosti od 1000 metara su naseljena mjesta, a dim koji će nastati tako velikim požarom za ljude predstavlja veliku opasnost - što je prepoznala procjena rizika. Velika je opasnost za ljude, ljudski život i zdravlje - zaključio je Vidović.
Zapovjednik Javne vatrogasne postrojbe Varaždin Ivica Labaš napomenuo je kako već dugi niz godina govore kako se bale moraju maknuti s toga mjesta jer predstavljaju opasnost za cijelo stanovništvo, ali i opasnost za svakog vatrogasca jer u takvom slučaju nema adekvatne zaštite za vatrogasce prilikom gašenja. –Ovo je prilika da zaštitimo, ne samo te ljude koji moraju intervenirati, nego i svo ono stanovništvo i građane koji žive u okruženju i koji će biti podložni takvom dimu – rekao je Labaš te dodao kako su svaki puta, prilikom obilaska bala, upozoravali da se nešto učini s njima, da se maknu jer nisu sigurne. Kako je rekao Labaš, bez obzira što su bale već dugi niz godina u Brezju, one se mogu zapaliti, a u tom okruženju nema mogućnosti gašenja kao ni puteva osim servisne ceste uz koridor.