Koncertom uz baroknu kavu i ansambl Marquise započela je prva festivalska nedjelja 47. Varaždinskih baroknih večeri. Glazbenici iz Mađarske odjeveni u povijesne kostime svoj su koncert u palači Sermage otvorili jednom od najpoznatijih Monteverdijevih opernih arija „Pur ti miro“, povevši potom publiku na glazbeno putovanje barokom od Italije, Njemačke, Francuske do Engleske i zabavivši je mađarskim „cvjetnim pjesmama“ i plesovima iz 18. i 19. stoljeća. Iza ansambla Marquise više od 200 koncerata u palačama i dvorcima širom Europe.
- Po drugi puta nastupamo na Varaždinskim baroknim večerima, a prvi smo puta bili 2011. godine. Lijepo je vratiti se ponovno, publika je zadovoljna, a i mi. Drago nam je da možemo vratiti baroknu atmosferu u današnje doba i da se publika na našim koncertima osjeća kao da se vraća u barokno razdoblje - istaknula je Judit Felszegly iz ansambla.
Oduševljenje publike nastavilo se i u večernjim satima kada je u varaždinskoj Katedrali nastupio Zbor i orkestar Panonske filharmonije iz Pečuha, glavnog umjetničkog ansambla u Mađarskoj tijekom prošlog desetljeća, čiji je orkestar osnovan prije više od dva stoljeća. Panonska filharmonija osvaja mađarske koncertne prostore, često gostuje u inozemstvu, aktivno surađuje s brojnim poznatim glazbenicima, a njihovo predstavljanje na varaždinskom baroknom festivalu bilo je zanimljivo i zbog činjenice što su izveli djelo koje festivalska publika do sada nije imala priliku čuti. Riječ je o djelu „Harmonia Caelestis“ mađarskog skladatelja Pala Esterhazya, koje kombinira poznate liturgijske melodije s napjevima pučkog pjevanja.
- Pretpostavlja se da je Esterhazy većinu ovih djela sakupio i da nije bio i njihov autor, no nastojao sam izabrati one najzanimljivije stavke za varaždinsku publiku. Za drugi dio koncerta izabrali smo Telemannovu Suitu u D duru koju je publika sigurno već imala priliku čuti, no mi spremamo posebno iznenađenje. Čuli smo puno lijepih impresija s Varaždinskih baroknih večeri i znamo da ovdje nastupaju najbolji orkestri svijeta, stoga se osjećamo počašćenima što imamo priliku nastupiti na festivalu - otkrio je prije početka koncerta dirigent Tibor Boganyi, inače jedan od najzanimljivijih i najnadarenijih članova generacije finskih dirigenata, iako je mađarskog podrijetla, koji nerijetko dirigentsku palicu zamijeni i violončelom. I uistinu je publika uživala u koncertu gostiju iz Pečuha koji su u drugom dijelu koncerta izveli i djela Buxterhudea, zakruživši na najbolji mogući način prvi festivalski vikend 47. Varaždinskih baroknih večeri.
U baroknoj je glazbi sinoć imala priliku uživati i publika u Križevcima, te Varaždinskim Toplicama. Večeras su na programu 47. Varaždinskih baroknih večeri dva koncerta-u Franjevačkoj crkvi u 19.30 nastupaju glazbenici Baroknog brass ansambla Santores pannoniae iz Budimpešte, a u 21 sat u Starome gradu Istvan Konya na lutnji.
www.vzaktualno.hr