Prosječna cijena sladoleda u Hrvatskoj već se bliži cijeni od 2 eura, dok se s rastom apetita, primjerice za malo dodatnog šlaga ili preljeva, cijena penje i do 3,50 eura.
U Puli je cijena kuglice lani u odnosu na godinu ranije rasla za oko 3 kune. Najskuplja je na kraju bila 15 kuna ili oko 2 eura, da bi cijena ove sezone narasla i za 50%, na 3 eura (22,6 kn), a u nekim se slastičarnicama zasad zadržala na 2,50 eura (18,84 kn), piše za Večernji list novinarka Jolanda Rak Šajn.
U Rovinju i Zadru je u prosjeku 2,50 eura, u Splitu od 2 do 2,50. U Crikvenici se kuglica sladoleda može naći i za 1,60 eura,
U Koprivnici u Korzu, kuglica je lani bila 7 kuna, a danas 1,30 eura, a u Slatkim delicijama je 1,50 eura. Sladoled je u tom gradu poskupio u prosjeku za 40-ak centi (3 kune) po kuglici. A isto tako i u Šibeniku gdje je prosječna cijena sladoleda, primjerice, u kultnom Calimeru 2 eura. Nova franšiza sladoledarnica u Krešimirovu gradu kuglicu od 100 grama, od prirodnih sastojaka, bez glutena, aditiva, aroma, glutena, nudi pak za 3,50 eura (26,37 kn), za koliko se može pojesti kuglica sladoleda i na Krku, ali i u nekim razvikanijim slastičarnicama u Zagrebu. No na nekim mjestima u Zagrebu, poput pothodnika, sladoled se može naći i povoljnije, po 1,60 euro, piše Večernji list.
Prodavači se kunu kako je samo malo skuplje nego lani, "ali je kvaliteta bolja, a porcije su veće". No jesu li - kolike bi tek onda trebale biti u Dubrovniku, ako im je rekordna cijena 4 eura (30,14kn)?
Začelje ljestvice Top cijena u ovom trenutku drže gradovi poput Varaždina ili Pitomače s jednim eurom. U Omišu je kuglica 1,30 eura.
vzaktualno.hr/vecernji.hr