Unatoč činjenici da mnogi gradovi u Hrvatskoj i svijetu već razvijaju kulturu razvrstavanja otpada, još uvijek postoje artikli i ambalaža oko kojih nismo u potpunosti sigurni kako ih pravilno odložiti.
Uvijek je dobro ponoviti ključne upute kako bismo smanjili zagađenje okoliša i zaštitili zdravlje, s obzirom na rastući broj stanovnika i količinu otpada koja sve više zagađuje naš planet. Znanstvenici su već upozorili da su čak i u ljudskoj krvi pronašli mikroplastiku, prenosi tportal.hr.
Iako je Hrvatska posljednjih godina poduzela značajne korake u razdvajanju otpada, mnogi i dalje nisu sigurni kako pravilno odložiti određene vrste smeća. Neki predmeti, poput papirnatih ubrusa ili kutija od pizze, koje su često masne ne mogu se reciklirati u kategoriji papira, nego pripadaju ostalom kućanskom otpadu ili biootpadu. Slično vrijedi i za aluminijsku foliju, koja, ako je zaprljana, prije bacanja treba biti očišćena te se odlaže u spremnike za plastiku.
Na pitanje što učiniti s korištenim proizvodima poput četkica za zube, britvica ili aerosolnim limenkama, stručnjaci ističu da ih se ne smije miješati s reciklažnim otpadom. Na primjer, aerosolne limenke zbog pritiska treba zbrinjavati u reciklažnim dvorištima, a ne u spremnicima za metal ili plastiku.
Inovacije u tehnologiji donose mnoge pogodnosti, ali i izazove kada je riječ o njihovom utjecaju na okoliš. Održivost je ključna tema u razvoju proizvoda, pa je važno uzeti u obzir cijeli životni ciklus proizvoda, uključujući i način zbrinjavanja otpada. Tvrtka Philip Morris Zagreb pokrenula je program prikupljanja i recikliranja korištenih elektroničkih uređaja poput jednokratnih e-cigareta i uređaja za grijanje duhana. Program se provodi u 13 gradova diljem Hrvatske, s ciljem smanjenja negativnog utjecaja bezdimnih proizvoda na okoliš. Korisnici mogu predati stare uređaje i e-cigarete na prodajno-servisnim mjestima, nakon čega se materijali recikliraju ili energetski oporabljuju.
Kako prenosi tportal.hr, kao dio globalne inicijative usmjerenih na budućnost bez duhanskog dima, Philip Morris Zagreb se obvezao na odgovorno upravljanje otpadom, uključujući eko dizajn novih proizvoda. Planiraju da svi novi bezdimni uređaji, dostupni od 2025. godine, zadovolje stroge kriterije ekološke održivosti, uz naglasak na uštedu energije, smanjenje potrošnje prirodnih resursa i produljenje životnog vijeka proizvoda.
foto: printscreen free foto Unsplash
vzaktualno.hr/tportal.hr