Koliko ste puta prošli Aninom ulicom u Varaždinu, a da niste ni znali da su u njoj rođeni slikari i grafičari Miljenko Stančić i Julije Merlić te glazbenik i skladatelj Vilko Novak? Jeste li mogli zamisliti da se upravo u toj ulici nekad igrala svjetski poznata glumica Hedy Lamarr?
O poznatim ličnostima, ali i o najvećem bombardiranju Varaždina u Drugom svjetskom ratu sada ćete moći doznati sve najvažnije informacije jer su u četvrtak na jednom od zidova u Aninoj postavljene dvije turističko-interpretacijske, odnosno informativne ploče.
Obje ploče postavljene su na zid izgrađen na temeljima kuće uništene u bombardiranju, a autori sadržaja ploča su prof. Miroslav Klemm i dr. sc. Vladimir Huzjan, dok ih je postavio Zvonimir Tumpić.
Ovaj projekt Turističke zajednice grada Varaždina nastavak je isticanja mikrolokacija značajnih za destinaciju Varaždin. Naime, dosad su postavljene interpretacije tržnice i željezničkog kolodvora, interpretacije Šetališta Vatroslava Jagića i Trga tradicijskih obrta te modne kompanije Varteks.
Ploče je otkrio varaždinski gradonačelnik Neven Bosilj koji je istaknuo da je vrlo bitno pokazati turistima, ali i Varaždinkama i Varaždincima da postoje značajne točke u ovom gradu i izvan uže gradske jezgre.
-Anina ulica je udaljena 500-tinjak metara od Korza nudi zanimljive priče. U ovoj je ulici rođen Miljenko Stančić, tu je jedan od najznačajnijih žbukoreza Julija Merlića koji je također rođen u ovoj ulici kao i Vilko Novak, poznati glazbeni pedagog, a kao mala tu se igrala Hedy Lamarr – rekao je Bosilj te otkrio još jedan zanimljiv podatak:
-Hedy je uglavnom poznata kao glumica, ali nitko ne zna da je ona 1944. godine patentirala ono što je danas Wi-Fi. Upravo zbog toga njezin se rođendan slavi kao Svjetski dan izumitelja.
O Hedy Lamarr govorio je i Vladimir Huzjan istaknuvši da je ona rođena Bečanka, ali je njezin ujak bio varaždinski rabin, a budući da je rabinat bio neposredno uz Aninu, pretpostavke su da je ona dio djetinjstva provela upravo u toj ulici.
Huzjan je govorio i o drugoj interpretacijskoj ploči.
-U tom bombardiranju Varaždina u Drugom svjetskom ratu smrtno je stradalo 40 osoba, a 40-ak ih je ranjeno i to je bilo najveće bombardiranje Varaždina zabilježeno te 1944. godine – kazao je Huzjan te dodao da ovime priča ne završava.
-Nadam se da ćemo nastaviti dalje, a jedan od prijedloga je Kolodvorska ulica koja također nudi svoje zanimljive priče – naglasio je.
Trumpić pak je dodao kako mu je posebno drago što je kroz svo ovo vrijeme uspješno sačuvana autentičnost građevine, odnosno zida na kojem su ploče postavljene te će tako postati dijelom značajnih povijesnih destinacija u Varaždinu.
ak/vzaktualno.hr