U Varaždinsku županiji stiže novih 23 milijuna kuna s nacionalne razine. Ovoga puta iz Ministarstva graditeljstva i prostornog uređenja, a većina sredstava, oko 20 milijuna kuna, je za energetsku obnovu javnih objekata. Ostali dio za sanaciju 16 klizišta te nešto sredstava za izradu prostorno planske dokumentacije
Ugovore je u petak s predstavnicima javnih ustanova te općina i gradova u Maruševcu potpisao ministar Predrag Štromar. Najveći dio kolača za energetsku obnovu dobila je Varaždinska županija, točnije 6,4 milijuna kuna bespovratnih sredstava za energetsku obnovu Vodotornja. Ukupna vrijednost projekta je oko 14 milijuna kuna. Otprilike isti iznos dobila je Opća bolnica Varaždin za energetsku obnovu dvaju objekata. Za obnovu zgrade poliklinike dobiveno je 3,86 milijuna te za zgradu psihijatrije 2,6 milijuna kuna. Srednja škola Ivanec dobila je 4,5 milijuna kuna, Osnovna škola u Donjoj Voći 972 tisuće dok je Područna škola u Lovrečanu za energetsku obnovu dobila 614 tisuća kuna. Područna škola u Cvetlinu dobila je nešto više od pola milijuna kuna za energetsku obnovu a otprilike sličan iznos Područna škola u Nedeljancu.
Prilikom potpisivanja ugovora Štromar je istaknuo kako sjever Hrvatske ima najviše klizišta, a tu su Krapinsko-zagorska, Međimurska i Varaždinska županija.
- Pripremali su se projekti, slalo se državi da na neki način pomogne, međutim do sada nije bilo pomoći. Prošle smo godine u Ministarstvu osigurali 10 milijuna kuna za rješavanje tog problema. Većina ide na sjever Hrvatske, više od 5 milijuna, više od 50 posto dobit će ove tri županije. To je bitno načelnicima i gradonačelnicima. Oni moraju riješiti te probleme svojim građanima koji teško dolaze do svojih kuća, gospodarskih objekata, njiva, vinograda. Država je prepoznala taj problem i mora ga riješiti – rekao je Štromar te dodao da se osim ovih 10 milijuna očekuje i puno više sredstava preko Hrvatskih voda.
- Promijenili smo zakon o vodnom gospodarstvu i osigurali mogućnost da se preko vodnog doprinosa može rješavati taj problem i već na jesen očekujem natječaj gdje će se načelnici i gradonačelnici moći javiti za ta sredstva i u godinu-dvije, maksimu tri riješiti sva klizišta gdje građani stvarno imaju probleme. Za energetsku obnovu imamo četiri natječaja. Zadnji smo otvorili u siječnju, bio je visine 380 milijuna kuna. Međutim bilo je toliko zahtjeva da smo odlučili se za dodatna sredstva, bit će više od milijardu kuna, a nastavak natječaja bit će 4. rujna ove godine. Svi koji sada neće dobiti, moći će se opet javiti – poručio je ministar naglasivši kako u Varaždinska županija prednjači u javljanju na natječaje.
Vrijedi istaknuti kako će energetskom obnovom spomenutih objekata ušteda energije biti oko 63 posto.
Današnjem je potpisivanju govora nazočio i zamjenik varaždinskog župana Robert Vugrin koji je pojasnio:
- U ovom paketu nam dolazi 20 milijuna kuna, a riječ je o projektima ukupne vrijednosti veće od 39 milijuna kuna. Radi se o pet škola, dva objekta u krugu Opće bolnice Varaždin i najveći, najskuplji objekt Vodotornja u užem središtu Varaždina. Ne investira se samo u energetsku obnovu koja ima pozitivna učinak na uštedu energenata i zaštitu okoliša, indirektno se investira i u obrazovanje i u zdravstvo. Poboljšavaju se uvjeti boravka djece, boravka pacijenata, a Vodotoranj će doprinijeti i općoj vizuri.
Vugrin je napomenuo da je ovo prvi val financiranja:
- Mi smo dodatno prijavili još pet škola za koje smo dobili odluke o financiranju. Slijedećeg mjeseca otvara se šest gradilišta. Do kraja godine namjeravamo imati završene tri škole, a do kraja sljedeće godine sedam škola. Završena je obnova SŠ Novi Marof, OŠ Bednja će biti gotova ovaj, Bukovec sljedeći mjesec. U rujnu imamo najavu da će slijediti novi poziv za energetsku obnovu i tu ćemo biti spremni s novih devet škola i dva objekta Opće bolnice, ovaj put Klenovnik.
Osim novaca za energetsku obnovu javnih objekata, potpisani su i ugovori za sanaciju klizišta u Ledincu Gornjem, Beretincu, Jelovcu Voćanskom, Varaždin Bregu, Gaćicama, Novoj Gori, Žarovnici, Gornjoj Višnjici, Rakovcu, Strmcu, Marčanu i Maruševcu,
Maruševečki načelnik Damir Šprem istaknuo je da na području općine postoji nekoliko većih i manjih klizišta.
- Ovo koje ćemo danas obići jedno je od većih. Baš je u Maruševcu, u naselju. Prijeti prometnici, a tu idemo s Aglomeracijom i moramo sanirati. Ministarstvo je udijelilo 340 tisuća kuna, Općina će dodati stotinjak tisuća i u potpunosti sanirati klizište i prometnicu privesti svrsi. Na ovom području pojavilo se u protekla dva mjeseca novo klizište koje prijeti obiteljskoj kući i to ćemo morati naknadno sanirati. U zadnjih mjesec dana, u svibnju, imali smo tri velike kiše koje za sobom ostavljaju razrovane ceste i pojavljuju se klizišta. Ovo nisu dostatna sredstva, ali bit će ih još – rekao je Šprem.
Inače, Općina Visoko dobila je novce za izradu dokumentacije za sanaciju klizišta, a Gornji Kneginec, Martijanec i Maruševec sredstva za sufinanciranje izrade prostorno planske dokumentacije. Ugovori su potpisani u prostorima Općine u Maruševcu.
www.vzaktualno.hr