U sklopu projekta „90 priča za 90. rođendan” donosimo priče o dva značajna trenutka u povijesti Varteksa – osnivanju varaždinske Više tekstilno-tehničke škole i prvog informatičkog studija u bivšoj Jugoslaviji. Ove inicijative ne samo da su oblikovale generacije stručnjaka već su i Varaždin učinile jednim od ključnih centara za obrazovanje i razvoj industrije u Hrvatskoj.
Viša tekstilno-tehnička škola – odgovor na izazove industrije
Kada je Marijan Meštrić 1963. godine započeo rad u Varteksu, tvrtka je zapošljavala gotovo 10.000 radnika, ali je nedostajalo visokoobrazovanih stručnjaka. Inženjeri iz Čehoslovačke bili su među rijetkima koji su prenosili znanje, dok su se školovani tehničari tek trebali dokazati. No, potreba za diplomiranim inženjerima postajala je sve izraženija.
Kako bi osigurali vlastiti kadar, čelnici Varteksa su u suradnji s Visom, Čateksom i MTČ-om pokrenuli inicijativu za osnivanje varaždinske Više tekstilno-tehničke škole. Škola je osnovana 1961. godine, a prva direktorica bila je Božena Jankov, ispričao je Meštrić. Predavači su uglavnom dolazili iz Varteksa, a tehničarima sa završenom srednjom školom omogućeno je daljnje stručno usavršavanje. Školu su financirale četiri tekstilne tvrtke, dok je praksa bila organizirana unutar Varteksa.
Meštrić je bio profesor, a od 1966. do 1970. godine i direktor škole. U njegovom je mandatu osnovan pletački smjer, a škola je proširena nastavnim jedinicama u Subotici, Somboru, Sarajevu i Mostaru. Kasnije je uveden i smjer dizajna, a jedno od ključnih postignuća bilo je osiguranje financiranja iz državnog proračuna i povezivanje škole sa zagrebačkim Sveučilištem.
Prvi informatički studij u Jugoslaviji – pionirski korak u digitalno doba
Dok je tekstilna industrija prolazila kroz modernizaciju, Varteks je bio i među pionirima informatizacije u bivšoj Jugoslaviji. Zahvaljujući svom stručnom kadru i tada najnaprednijoj tehnologiji obrade podataka, tvrtka je odigrala ključnu ulogu u osnivanju prvog informatičkog studija u Varaždinu.
Ideja je došla od Teodora Abramića, tadašnjeg šefa organizacijskog odjela Varteksa, koji je pokrenuo inicijativu za uvođenje studija automatske obrade podataka pri Višoj ekonomskoj školi (VEŠ). U suradnji sa Stjepanom Mihalićem, djelatnikom VEŠ-a, razvio je program dvogodišnjeg studija, a značajnu pomoć pružila je i tvrtka Bull, koja je Varteksov sustav bušenih kartica donirala školi za izvođenje praktične nastave.
Studij je započeo 1968. godine, unatoč početnim skepticima koji nisu prepoznali potencijal informatike. No, ubrzo je postao prepoznat kao ključan za budućnost industrije. Mnogi Varteksovi stručnjaci, uključujući Smiljka Joba i Ninu Lipljin, kasnije su se zaposlili na VEŠ-u, a studij je postao temelj današnjeg Fakulteta organizacije i informatike (FOI).
Serijal o Varteksu
Varteks je 2008. godine, povodom obilježavanja 90 godina poslovanja, pokrenuo projekt „90 priča za 90. rođendan Varteksa", u kojem su bivši zaposlenici podijelili svoje uspomene. Na temelju tog projekta odlučili smo napraviti serijal tekstova o povijesti Varteksa, ispričan riječima onih koji su je stvarali. Ostale priče poput suradnje s Žuži Jelinek i anegdoti o Titu i rakiji možete pronaći OVDJE.
n.p.bajz/vzaktualno.hr