Ljeto je ovdje, temperature su visoke, a iz Gradskog društva Crvenog križa Ivanec podsjećaju što učiniti kako biste se zaštitili od vrućine.
Hrvatski Crveni Križ sudjeluje u radnoj skupini Ministarstva zdravstva za izradu Akcijskog plana za ublažavanje posljedica toplinskog udara i aktivnosti vezanih uz Protokol o postupanju i preporukama za zaštitu od vrućine.
Ljetne vrućine mogu uvelike narušiti naše zdravlje, osobito kada je riječ o starijim osobama, djeci te kroničnim bolesnicima. Iako sunce ima niz korisnih učinaka kao primjerice obogaćivanje vitaminom D te poticanje cirkulacije i organizma, pretjeranim izlaganjem riskiramo mogućnost pojave alergijskih reakcija, opekline, ubrzano starenje kože pa čak i nastanak tumora kože. Kako smo djelovanju UV zraka svi izloženi, valja se pridržavati savjeta za boravak na suncu i pravilnoj zaštiti. Cijelo vrijeme dok traju velike vrućine pridržavajte se preporuka lokalnih zdravstvenih ustanova koje informiraju javnost putem medija (radija, TV, interneta).
U nastavku slijedi dio iz Protokola – Preporuke za javnost u 2017. godini i upućivanje građana na provođenje preventivnih mjera za zaštitu od vrućine.
• Koristite hladniji noćni zrak da rashladite svoj dom. Otvorite sve prozore ili rolete tijekom noći i ranih jutarnjih sati kada je vanjska temperatura niža (ako je to moguće).
• Smanjite količinu vrućeg zraka unutar stana ili kuće. Danju zatvorite prozore i rolete (ako ih imate), naročito one koji su okrenuti prema suncu. Zatvorite sva umjetna svjetla i što je više moguće električnih uređaja.
• Ako imate uređaj za rashlađivanje (air-conditioning) zatvorite vrata i prozore kako ne bi trošili više energije nego što je potrebno.
• Izbjegavajte naporan fizički rad. Ako morate naporno raditi činite to u najhladnije doba dana, što je obično u jutro između 4.00 i 7.00 sati.
• Ne ostavljajte djecu ili životinje u parkiranom vozilu.
• Redovito koristite kreme sa zaštitnim faktorom od štetnog UV zračenja. Naročitu brigu valja posvetiti novorođenčadi i maloj djeci. Za njih treba koristiti zaštitne kreme s najvećim faktorom.
• Prilagodite svoje izlaganje sunčevom UV zračenju uvažavajući dnevne promjene vrijednosti UV indeksa.
• Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete van stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale.
• Posjetite obitelj, prijatelje i susjede koji većinu vremena provode sami. Osjetljive osobe mogle bi zatrebati pomoć tijekom vrućih dana.
• Držite lijekove na temperaturi ispod 25˚C ili u hladnjaku (pročitajte upute o skladištenju lijeka u uputi o lijeku).
Važni brojevi
• Hitna pomoć – 194 (za cijelu Republiku Hrvatsku).
• Centar 112 djeluje kao jedinstveni komunikacijski centar za sve vrste hitnih situacija.
Ako neki član Vaše obitelji ili osobe kojima pomažete imaju vruću suhu kožu ili delirij (nerazumno razgovaraju i nemirni su), grčeve i/ili su bez svijesti odmah zovite liječnika/ hitnu pomoć. Dok čekate na liječnika/hitnu pomoć, smjestite njega/nju u hladnu prostoriju u vodoravan položaj, podignute mu/joj noge i kukove, odstranite odjeću i počnite s vanjskim hlađenjem, kao što su hladni oblozi na vrat, pazuhe i prepone uz ventilator i špricanje kože vodom temperature 25-30˚C. Mjerite temperaturu tijela. Hladite osobu dok se tjelesna temperatura ne spusti ispod 38°C. Nemojte dati acetilsalicilnu kiselinu ili paracetamol. Osobe bez svijesti postavite u bočni ležeći položaj.
Izvori: http://www.euro.who.int/, http://www.hck.hr/hr
www.vzaktualno.hr