Varaždinsku županiju u ponedjeljak je uznemirila vijest o smrti 58-godišnjeg muškarca iz Gornje Voće koji je vrlo brzo nakon napada roja stršljena preminuo, a uzaludni su bili i pokušaji njegove reanimacije. Iako se ovdje radilo o stršljenima koji su bili uznemireni kada su on i njegov vršnjak pomaknuli balu sijena ispod koje se nalazio roj, valja imati na umu da oni, kao i ose znaju biti agresivni i napadati ljude čak i ako nisu uznemireni, posebno u kasno ljeto i ranu jesen, pišu 24sata.
Ipak, ubod stršljena daleko je manje opasan nego što većina ljudi misli, osim za pojedince alergične na ubode kukaca koji često saznaju da su alergični tek nakon prvog takvog neugodnog iskustva. Inače, kako objašnjavaju stručnjaci iz Hrvatske udruge pčelara Pčelinjak, stršljen pri ubodu ispušta manju količinu otrova, a i sam otrov je manje toksičan od pčelinjeg, no zbog debljeg i duljeg žalca njegov je ubod izuzetno bolan.
Stršljeni najčešće grade gnijezda u dimnjacima, šupama i na tavanima, zatim, u zapuštenim objektima, u šupljem drveću, u krošnjama... U jednom gnijezdu zna biti i do 700 jedinki, zato je izuzetno važno da, ukoliko naiđete na takvo gnijezdo, to nikako ne pokušavajte rješavati sami jer može biti kobno. Puno mudrije je pozvati stručnjake iskusne u takvim situacijama.
Ako naiđete na takvo gnijezdo u prirodi, mirno se udaljite, bez naglih pokreta. Ako ih uznemirite oni će masovno krenuti u napad jer je gnijezdo njihov dom kojeg štite pod svaku cijenu. Valja imati na umu i da jedan stršljen može ubosti više puta, a s obzirom da ima duži i deblji žalac, otrov prodire dublje u kožu.
Kako biste izbjegli susret ili napad stršljena preporučuje se da izbjegavate boravak u vrtovima i voćnjacima blizu cvijeća ili prezrelog voća, ne uznemiravate ove opasne kukce i ne mašete rukama i ne tresete grane s drveća gdje često imaju gnijezda. Ako vam sleti na ruku, pažljivo ga skinite povlačenjem papirnate maramice po ruci. Ne hodajte bosi po travi, izbjegavajte nošenje preširoke odjeće i odjeće jarkih boja, ne nanosite na kožu intenzivne mirise. Voćne sokove i slatke namirnice treba držati pokrivene, a na vrata i prozore kuća/stanova bi trebalo postaviti zaštitne mreže.
- Kukci opnokrilci, u koje se ubrajaju i stršljeni i bumbari, ubodom uštrcavaju otrov koji izaziva lokalne ili opće simptome. Opasni su ubodi u usta, glavu, vrat ili jako prokrvljeno područje. Pozovite hitnu medicinsku pomoć ili potražite najbližeg liječnika u slučaju anafilaktičkog šoka te velikog broja uboda s pojavom otežavajućeg disanja, gušenja, mučnine, povraćanja, vrtoglavice, gubitka svijesti. - upozorili su u Hrvatskom zavodu za javno zdravstvo.
Kako je objasnila za 24sata Ljubica Matijević Mašić, dr. med., specijalist interne medicine, alergolog i klinički imunolog situacija postaje vrlo ozbiljna kada se ubod spoji s alergijskom reakcijom.
- Simptomatologija uboda kukca na koji se javlja alergijska reakcija varira od blage lokalne reakcije - crvenila, otekline, svrbeža na mjestu uboda do generealizirane urtikarije (koprivnjače), angioedema ( oteklina mekih tkiva - kapaka ili, što je najopasnije, glotisa) tegoba sa disanjem (otežano disanje ), ubrzanog rada srca ( tahikardije ) pa do slabosti, malaksalosti i ili gubitka svijesti, znači od blaže alergijske reakcije do intenzivne ili pak kliničke slike anafilaktičkog šoka - objasnila je.
Inače, prva „samopomoć” kod uboda je stavljanje hladnog obloga na oteklinu, nanošenje kreme na bazi antihistaminskog djelovanja ili kortikosteroidne kreme. Ako se simptomi ne umiruju uzmite antihistaminik, a ako se pak tegobe intenziviraju javite se u najbližu medicinsku ustanovu, objasnila je Matijević Mašić.
Foto: pixabay
vzaktualno.hr / 24sata.hr