U organizaciji varaždinskog Zavod za znanstveni rad Hrvatske akademije zannosti i umjetnosti i Geotehničkog fakulteta danas se u Varaždinu održava znanstveni skup s međunarodnim sudjelovanjem „Niskougljični razvoj: paralelni razvoj zelene energije, zapošljavanja i zaštite okoliša“.
Vladimir Huzjan iz Zavoda istaknuo je da je suradnja s Geotehničkim fakultetom počela prije dvije godine sa skupom o stanju voda na području SZ Hrvatske.
– Danas je tema budućnosti na području SZ Hrvatske vezano uz energiju, koji se oblici energije ovdje mogu iskoristiti, koji su pozitivni, koji su štetni i što možemo planirati u budućnosti. Skup je međunarodni sa sudjelovanjem iz Slovenije i Bosne i Hercegovine i njihovim iskustvima u ovom području – rekao je Huzjan.
Sudionike je pozdravio državni tajnik Ministarstva zaštite okoliša i energetike i predavač na GTF-u Mario Šiljeg.
– Hrvatska relativno dobro stoji kad govorimo o smanjenju emisija stakleničkih plinova, zadnji podatak govori da je smanjenje emisije stakleničkih plinova u odnosu na 1990. godinu 24,5 posto, a obveza nam je minimalno 20 posto. Što se tiče obnovljivih izvora energije solidno stojimo, uključujući biomasu. Ali nismo zadovoljni s energetskom učinkovitošću, osim u energetskoj obnovi javnih zgrada i privatnih obiteljskih kuća – kazao je državni tajnik.
Zamjenik varaždinskog župana Tomislav Paljak istaknuo je da veseli suradnja Akademije i Geotehničkog fakulteta.
– Takva sinergija je dobrodošla. Ako se uspije stvoriti jedna niša koja zelenu energiju može dovesti do novog zapošljavanja i sve to uklopiti u zaštitu okoliša naravno da će to biti na dobrobit svih nas i zajednice – poručio je Paljak.
Gradonačelnik Varaždina Ivan Čehok na skup je došao s električnim vozilom.
– To je simbolička gesta, ali Grad Varaždin upravo ovih dana razvija, s Prometnim fakultetom i drugim institucijama, prvo praćenje prometa koje će u svakom trenutku na svakom raskrižju, u svakoj ulici, mjeriti emisiju ugljičnih spojeva. Pratit ćemo koje su konzekvence prometa na zaštitu okoliša – najavio je Čehok.
Robert Pašičko s Geotehničkog fakulteta kazao je da niskougljična strategija šalje poruku investitorima u što treba ulagati.
– Nitko normalan više ne razmišlja o ulaganju u elektrane na ugljen. Radi se tranzicija prema novom, niskougljičnom dobu. Danas je 20 % svih fondova EU-a usmjereno prema smanjenju i adaptaciji na klimatske promjene. Grad Varaždin je odličan primjer jer ima Solvis s jedinom proizvodnjom solarnih sustava u ovom dijelu Europe – rekao je Pašičko te podsjetio da već osjećamo pritisak klimatskih promjena jer je u zadnjih 16 godina 15 njih bilo najtoplijih izmjerenih.
Među brojnim temama je i ona o počecima elektrifikacije u Varaždinu u zadnjem desetljeću 19. stoljeća.
– Varaždin je jedan od prvih gradova u Hrvatskoj koji je uveo električnu rasvjetu, koja je zamijenila dotadašnju uljnu rasvjetu. Osnovano je prvo hrvatsko dioničarsko društvo za električnu rasvjetu, a centrala koja je imala generatore nalazila se u današnjem kompleksu Varteksa. Zgrada još uvijek postoji, ali nije više u toj funkciji. Bilo bi zgodno i tu zgradu na neki način obilježiti kao prvu elektrocentralu u Varaždinu. Kad se struja uvodila neki građani su se bunili jer su se bojali da kada se postave stupovi da će se krave zabijati u njih i poginuti. No, to su bili neki otpori u počecima, a struja se pokazala kao dobra stvar – rekao je Huzjan.
n.k. / www.vzaktualno.hr