- Partnersko nasilje u obitelji pogađa jednu od triju žena u Hrvatskoj i svakodnevno se prijavljuje oko 45 slučajeva nasilja u obitelji, a tijekom praznika taj broj ide i na 60 dnevno. U posljednjih 10 godina u Hrvatskoj je ubijeno gotovo 300 žena, dok se godišnje prijavljuje između 11 i 17 tisuća slučajeva nasilja u obitelju i tome konačno treba stati na kraj, nasilje mora prestati - izjavila je danas Natalija Martinčević, posebna savjetnica varaždinskog župana, uoči sudjelovanja na javnoj tribini organiziranoj povodom Nacionalnog dana borbe protiv nasilja nad ženama.
Tribinu je organizirao Centar za socijalnu skrb Varaždin – podružnica Obiteljski centar, u suradnji s PU varaždinskom i Društvom Crvenog križa Varaždinske županije.
Predstojnik podružnice Obiteljski centar CZSS-a, Siniša Česi istaknuo je kako se posljednjih godina mnogo govori o nasilju, što je rezultiralo većim brojem prijavljenih slučajeva.
- Ljudi su upoznati s time da nasilje u obitelji više nije prihvatljivo i da ga treba prijavljivati, tako da imamo porast broja prijava vezanih uz tu vrstu nasilja. Varaždinska županija ima dosta visoku senzibiliziranost kad je u pitanju nasilje i radimo dosta na prevenciji. Jedna smo od rijetkih županija koje provode psihosocijalni tretman počinitelja nasilja u obitelji, a radimo i sa žrtvama nasilja. Moram naglasiti da s počiniteljima itekako treba raditi, nije ih dovoljno samo kazniti – oni se na kraju vraćaju svojoj obitelji – istaknuo je Česi.
Nebojša Buđanovac na čelu je tima za krizna stanja varaždinskog Crvenog križa, tima koji radi i krizne intervencije, i pruža podršku žrtvama nasilja nakon što sam čin nasilja prođe.
- Mi to radimo na više načina; imamo psihološku prvu pomoć, psihosocijalnu pomoć, kao i psihoterapijsku, ali imamo i pravnicu koja žrtvama može mnogo pomoći, posebice kad je riječ o ekonomskim oblicima nasilja. Treba uvijek imati na umu da nasilje nije samo tjelesne, emocionalne i seksualne, već i ekonomske prirode. Radimo na svim tim razinama i vrlo često imamo posla sa žrtvama koje su neposredno prije susreta s nama bile izložene nekakvom nasilnom činu i vrlo je važan onaj element rada u kriznom stanju – žrtva je često pod stresom zbog traume koju je doživjela i mi moramo znati kako to kod osobe smiriti, da ne eskalira. Kad uspijemo pružiti tu tzv. prvu pomoć, tek tada možemo razgovarati o trajnijem tretmanu, odnosno pomoći – rekao je Buđanovac i dodao da je tim za krizna stanja dosad imao ukupno više od tisuću intervencija u četiri godine, a više od 800 ih se odnosi upravo na obiteljsko nasilje i druge oblike nasilja.
Ne okrećite glavu, prijavite nasilje!
Mario Medenjak iz PU varaždinske na javnoj je tribini govorio o projektu koji provodi policija – "Živi život bez nasilja". Riječ je o projektu koji policija provodi u školama od školske godine 2012/2013.
- U projekt su bile uključene gotovo sve varaždinske škole. Ove godine se taj projekt ne odrađuje u potpunosti, budući da nisu osigurana sredstva, no nadam se da će sljedeće godine situacija biti drugačija, kako bismo mogli nastaviti. Ono što je meni kao policijskom službeniku drago, jest činjenica da se opet govori o nasilju s kojim se naše kolege svakodnevno susreću i nadam se da će i ova tribina i sve što mi radimo doprinijeti tome da policajci imaju manje posla s nasilnicima, s procesuiranjem nasilja te da će se moći više posvetiti problematici kriminaliteta i općem stanju sigurnosti – rekao je Medenjak, naglasivši da je ono što posebno brine kad je u pitanju nasilje činjenica da je iz godine u godinu sve veći broj recidivista – osoba koje policija opetovano bilježi kao počinitelje nasilja u obitelji, a policija nema načine i elemente da riješi tu problematiku.
- Iznimno je važno govoriti o nasilju jer žene su, na žalost, i danas svakodnevno izložene psihičkom, fizičkom, seksualnom i ekonomskom zlostavljanju i maltretiranju, a podaci o broju zlostavljanih žena zaista su šokantni – naglasila je županova savjetnica Natalija Martinčević:
- Važno je educirati žene, ali i cijelo društvo, kako bi žene to nasilje prijavljivale, a društvo reagiralo na način da se takve stvari što manje događaju. O tome treba javno razgovarati da građani budu osviješteni! U medijima se posljednjih godina često piše i govori o nasilju, pa se stječe dojam da ga ima više, no to vjerojatno nije tako, već je stvar u tome da žene ipak to nasilje češće prijavljuju i ne žele da ono ostane skriveno. To su koraci prema tome da nasilje u konačnici jednom i prestane – zaključila je Martinčević.
Od nasilja ne smijemo okretati glavu, kome god da se događa. Nasilje imamo kome prijaviti, stoga ne šutite, ne žmirite, već ga prijavite – policiji na broj 192 ili timu za krizna stanja pri Društvu Crvenog križa Varaždinske županije, Pavlinska 8, telefon 099/21-21-222.
a.kučić/vzaktualno.hr