U Općoj bolnici Varaždin u ponedjeljak je održana završna konferencija projekta „Izgradnja kapaciteta kibernetičke sigurnosti Opće bolnice Varaždin u skladu s nacionalnim i EU zakonodavstvom".
Riječ je o projektu vrijednom gotovo 400.000,00 eura, a njegov je glavni cilj omogućiti Općoj bolnici Varaždin da zadovolji zahtjeve kibernetičke sigurnosti u skladu s hrvatskim i zakonodavstvom Europske unije. Omogućit će se to uvođenjem novih organizacijskih struktura, uspostavom postupaka za postizanje kibernetičke sigurnosti, uvođenjem novih IT alata, korištenjem usluga upravljanog Sigurnosnog operativnog centra, provođenjem ispitivanja ranjivosti i propusta IT sustava, edukacijom osoblja OB Varaždin o pitanjima kibernetičke sigurnosti te razmjenom informacija o kibernetičkim incidentima na nacionalnoj i europskoj razini.
Varaždinska bolnica je jedina bolnica u Hrvatskoj, uz Klinički bolnički centar Sestre milosrdnice, koja provodi ovaj projekt koji je počeo 1. rujna 2021., a traje do 30. lipnja ove godine, podsjetio je ravnatelj OBV Damir Poljak.
-Cilj nam je povećati sigurnosne zahtjeve vezane uz kibernetičku sigurnost u našoj bolnici. Ukupna vrijednost projekta iznosi gotovo 400 tisuća eura, od kojih se oko 300 tisuća financira iz Europske unije, a 25 posto smo sufinancirali sami, da bismo povećali kibernetičku sigurnost uvođenjem novih IT alata, poboljšanjem usluga sigurnosnog operativnog centra, ispitivanjem ranjivosti našeg sustava i edukacijom osoblja. Jedan od ciljeva bio je povezati se sa svim relevantnim institucijama na nacionalnoj razini i u svijetu koje se bave i koje imaju alate za otkrivanje i odgovore na sve probleme koji se mogu dogoditi kao kibernetički incidenti i narušiti ukupno funkcioniranje informacijskog sustava u Općoj bolnici Varaždin – rekao je ravnatelj Poljak.
Dražen Pomper, voditelj Odjela za informatiku OB Varaždin, pojasnio je kako je riječ o projektu koji je nadogradnja postojećeg sustava.
-S prijetnjama sigurnosti već smo bili upoznati davno, na temelju iskustava drugih zdravstvenih ustanova. Znamo koliko je to ozbiljan problem, a naša bolnica temelji svoje poslovanje, odnosno sve kritične poslovne procese, na rješenjima koja zahtijevaju vrlo kompliciranu i sofisticiranu informatičku i telekomunikacijsku infrastrukturu. Da bi to sve funkcioniralo besprijekorno, odnosno u kontinuitetu, mi smo bolnica koja radi 24 sata dnevno – rekao je Pomper.
Dodao je da je nužno imati osnovne alate za nadzor i rad takvih rješenja, kao što su vatrozid, antivirusni program, kontrola vjerodajnica te ljudi unutar samog poslovnog sistema.
-Imati dobru nadogradnju tog sustava znači da se odmah bilježe svi mogući incidenti u realnom vremenu, da bi se potencijalne prijetnje što brže otklonile i da obavijestimo druge sudionike u procesu europske legislative o čemu se tu radi. Mi smo već odavno korisnici zakona o zaštiti osobnih podataka. Naime, imamo nacionalnu informatičku strategiju, a ona nalaže da svi mi svojim postupcima budemo u sukladnosti sa svim zakonima Europske unije i Hrvatske – kazao je Pomper.
Naglasio je da sva postojeća rješenja, koja se temelje na principima antivirusnih alata i nadogradnje koja se uključuje u sve alate umjetne inteligencije, sugeriraju da bi situacija trebala biti sigurna.
-Uvijek prvo nastaje problem, a onda se pojavljuje rješenje. Ovim projektom nastojimo uskladiti se s vlastitim željama, a to je da nikad ne doživimo zastoj poslovnog sustava jer je gubitak podataka poslovna katastrofa – zaključio je Pomper.
Uime Varaždinske županije, završnoj je konferenciji nazočila zamjenica župana Silvija Zagorec koja je naglasila da je Opća bolnica Varaždin već realizirala ili provodi 14 EU projekata za koje je osigurala bespovratna sredstva, a ovaj je projekt jedan od njih.
-Iznimno smo ponosni što je uspješno priveden kraju jer je povećanje kibernetičke sigurnosti sustava zaista bitno. Prošla godina bila je povijesna godina za naše zdravstvo. U Varaždinskim Toplicama smo otvorili Nacionalni rehabilitacijski centar za rehabilitaciju kralježnične moždine, a u varaždinskoj bolnici je otvoren Objedinjeni hitni bolnički prijem, jednodnevna kirurgija i dnevna bolnica. U tijeku je izgradnja Centralnog operacijskog bloka, projekta na koji se čekalo 20-ak godina te vjerujem da krajem sljedeće godine ovdje biti izgrađen objekt od 12.000 kvadrata. Znamo da Općoj bolnici Varaždin gravitira više od 300 tisuća pacijenata, tako da će Centralni operacijski blok predstavljati zaista značajan iskorak za zdravstvo, ne samo na području Varaždinske županije, već i na području sjeverne Hrvatske – kazala je županova zamjenica.
Dodala je da je uz ulaganja u infrastrukturu itekako važno ulaganje u ljude.
-Varaždinska županija raspisala je natječaj za dodjelu potpora za doktorske studije. Natječaj je otvoren do 24. lipnja, a visina jednokratne potpore iznosi maksimalno do 1.500 eura. Na taj način želimo olakšati i potaknuti naše doktorande da se usavršavaju jer znamo da je znanje moć – poručila je zamjenica Zagorec.
vzaktualno.hr