Privući što više sredstava iz Europskih fondova cilj je svih gradova i općina u Hrvatskoj, brojnih udruga, poduzetnika, svih onih koji imaju zanimljive i korisne projekte. Neki u tome imaju više, neki manje uspjeha, a najviše uspjeha u 2016. godini imao je Grad Ludbreg - rekorder u Hrvatskoj po dobivenim europskim sredstvima po glavi stanovnika.
To s ponosom ističe gradonačelnik Dubravko Bilić, naglašavajući kako se neće zaustaviti ni ove godine.
- Uskoro počinjemo s realizacijom, odnosno provođenjem pet europskih projekata, a danas ćemo u Vladi Republike Hrvatske potpisati još jedan ugovor vezan uz kulturnu baštinu i njezinu turističku revitalizaciju, uređenje Arheološkog parka, vrijedan 17 milijuna kuna. Riječ je, dakle, o ugovoru o sufinanciranju iz Europskih fondova, a s projektom ćemo vjerojatno krenuti najkasnije do kraja ove godine. Na taj smo način zapravo odlučili nastaviti trend povlačenja novca iz EU fondova – istaknuo je ludbreški gradonačelnik.
Dodao je kako se ovih dana očekuje raspisivanje javnog poziva za projekt aglomeracije Ludbreg, vrijedan oko 160 milijuna kuna.
- Ti europski novci su garancija razvoja i jedini način razvoja grada, međutim, ako Ministarstvo financija, odnosno hrvatska Vlada ne promijeni način financiranja jedinica lokalne samouprave, polako ćemo svi morati odustajati od europskih projekata jer ih jednostavno nećemo moći financirati – rekao je Bilić.
Što ludbreški gradonačelnik konkretno očekuje od Vlade?
- U kolovozu se građanima isplaćuje povrat poreza, povrat koji se dosad u Ludbregu isplaćivao kroz dva mjeseca. Mi sad našim sugrađanima u kolovozu moramo vratiti oko milijun kuna preplaćenog poreza, a dosad od poreza na dohodak u ovom mjesecu nismo dobili gotovo ništa i tako nije samo u Ludbregu, već i u drugim gradovima i općinama. To je jedan od tereta života u gradu – nama obveze dolaze redovito, a uplate ne. Očekujem da prijedlog izmjena Zakona o financiranju lokalne i regionalne samouprave bude vrlo brzo u Saboru, budući da osobno mislim da prijedlog uopće nije loš – bolji je od ovog što imamo trenutno, to je sigurno, a naslanja se na jedan slovenski model iz 90-ih godina, financiranja po glavarini, što za sam grad Ludbreg nije loše jer mi smo relativno kompaktan grad, s relativno malom površinom i za nas bi to bilo prihvatljivo – objasnio je Bilić.
Dodao je kako bi takav model bio socijalno pravedniji i omogućio bi gradovima i općinama u područjima gdje nema gospodarstva, gdje nema razvijene poslovne infrastrukture, da lakše financiraju i sačuvaju sve one komunalne standarde u svojim sredinama, odnosno da sačuvaju život u svojim sredinama. Riječ je o glavarini u gradovima od oko 2.600 kuna po stanovniku, odnosno oko 1.600 kuna u općinama i ukoliko grad ne ostvaruje taj prihod, slijedi kompenzacija ministarstva.
a.kučić/vzaktualno.hr