Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Hrvatska i svijet
  • Koliko članova imaju parlamentarne stranke?

Koliko članova imaju parlamentarne stranke?

Hrvatska i svijet
22. listopada 2017.
N.K.
1904
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
Hrvatski sabor

U aktualni saziv Hrvatskog sabora izabrani su predstavnici čak 20 političkih stranaka. Neke su nove, nastale odmetanjem saborskih zastupnika od onih na čijim su krilima još ranije izborili mandate, piše Tportal koji je istražio koliko članova broje sve te parlamentarne stranke prema anketi na koju su odgovarale.
Prema zakonskim odredbama, političku stranku može osnovati „najmanje 100 punoljetnih, poslovno sposobnih državljana“ Hrvatske, a svaki takav državljanin može biti član stranke. U Hrvatskoj trenutno postoje 162 političke stranke, prema posebnom registru Ministarstva uprave.
Iz HDZ-a poručuju da trenutno broje oko 220.000 članica i članova i da imaju dvije vrste članarina, redovnu i dužnosničku. Redovnu članarinu u iznosu od 10 kuna mjesečno plaćaju zaposleni članovi HDZ-a i umirovljenici s mjesečnim primanjima većim od 3000 kuna, a oni s manjim primanjima plaćaju pet kuna mjesečno. Učenici, redoviti studenti i nezaposleni članovi HDZ-a oslobođeni su obveze plaćanja članarine. Dužnosnička članarina iznosi pet posto od neto plaće ili naknade koju članovi HDZ-a primaju za obnašanje određene dužnosti.
SDP ima 35.738 članova. Zaposleni plaćaju 20 kuna mjesečno, umirovljenici 5 kuna, a studenti, nezaposleni i članovi s minimalnom plaćom i ispodprosječnom mirovinom kunu. Posebnu kategoriju čine oni koji ostvaruju prihode iz mandata SDP-a, od 50 do 3000 kuna mjesečno.
HSS broji 38.710 članova. Članarina u iznosu od 80 kuna godišnje za sve članove uvedena je tek u srpnju ove godine.
HNS ima 39.867 članova. Propisana članarina ovisi o statusu člana i primanjima, a kreće se od nula kuna mjesečno za nezaposlene, preko pet kuna za studente i umirovljenike te 10 kuna za zaposlene, do 80 kuna mjesečno za članove središnjih tijela stranke.
Građansko-liberalni savez (GLAS), sastavljen uglavnom od bivših HNS-ovaca, broji 942 člana. Članarina iznosi 100 kuna godišnje, izuzev za državne dužnosnike i one na razini lokalne ili regionalne samouprave, koji mjesečno plaćaju od 400 do 1500 kuna.
HSU navodi da ima 11.000 članova. Članarina iznosi 10 ili 20 kuna godišnje, ovisno o socijalnom statusu člana stranke.
Iz Mosta nezavisnih lista poručuju da oni nisu klasična politička stranka, nego su uređeni kao platforma koja okuplja nezavisne liste, podupiratelje i članstvo. „Članstvo je najmalobrojnije i ono predstavlja operativnu pozadinu cijelog koncepta. Jedino članstvo plaća članarinu, a broji 430 članova“, stoji u odgovoru. Dužnosnici plaćaju članarinu od 150 kuna mjesečno, zaposleni 30 kuna mjesečno, a nezaposleni i umirovljenici pet kuna mjesečno.
IDS broji 7329 članova, a članarina se sastoji od osnovnog, dodatnog i dopunskog dijela.
SDSS ima oko 10.100 članova i do u tančine diferenciranu članarinu po raznim kategorijama članstva.
SNAGA – Stranka narodnog i građanskog aktivizma trenutno ima 160 članova i „nekoliko tisuća simpatizera koji ne žele biti članovima nijedne stranke“. Članarina je 100 kuna godišnje.
Iz Stranke rada i solidarnosti zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića nisu odgovorili na pitanje koliko imaju članova.
HSLS ima 17.000 članova, a članarina za sve iznosi 60 kuna godišnje.
HDSSB je u rujnu odlučio provesti „potpunu reviziju članstva“ i trenutno broji 423 člana.
Stranka međugeneracijske solidarnosti Hrvatske ima 1500 članova, uglavnom umirovljenika i osoba starije životne dobi. Članarina iznosi za sve 10 kuna.
Narodna stranka – reformisti podatak o broju članova ažurira na svojoj internetskoj stranici, na kojoj je vidljivo da trenutno broji 9000 članova. Reformisti, inače, zasad nisu odgovorili na upit Tportala, baš kao ni Živi zid, Hrvatska demokršćanska stranka, Hrast, Promijenimo Hrvatsku! i Neovisni za Hrvatsku.

www.vzaktualno.hr / tportal.hr

N.K. 11180 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Cestica
Obnovljen mjesni park u Cestici
Događanja
2017-10-22

Sljedeća Vijest

Koprivnica
Poslovni uzlet u Koprivnici
Gospodarstvo
2017-10-22
Izdvojeno
Gradonačelnik Željko Šoštarić u Dvorcu Opeka
Događanja
6. srpnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Gužve na cestama: Na Lučkom i kod Krapine u smjeru Maclja
Hrvatska i svijet
6. srpnja 2025.
Ivana
Kako izazvati lavinu komentara u Varaždinu? Spomeni Bajagu i pogledaj Porcijunkulovo
Događanja
6. srpnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Varaždinska županija predvodi po ulaganju u obrazovanje: Stipendije, produženi boravak, solarne škole i cjelodnevna nastava
Gospodarstvo
6. srpnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Video & fotogalerija
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.