U aktualni saziv Hrvatskog sabora izabrani su predstavnici čak 20 političkih stranaka. Neke su nove, nastale odmetanjem saborskih zastupnika od onih na čijim su krilima još ranije izborili mandate, piše Tportal koji je istražio koliko članova broje sve te parlamentarne stranke prema anketi na koju su odgovarale.
Prema zakonskim odredbama, političku stranku može osnovati „najmanje 100 punoljetnih, poslovno sposobnih državljana“ Hrvatske, a svaki takav državljanin može biti član stranke. U Hrvatskoj trenutno postoje 162 političke stranke, prema posebnom registru Ministarstva uprave.
Iz HDZ-a poručuju da trenutno broje oko 220.000 članica i članova i da imaju dvije vrste članarina, redovnu i dužnosničku. Redovnu članarinu u iznosu od 10 kuna mjesečno plaćaju zaposleni članovi HDZ-a i umirovljenici s mjesečnim primanjima većim od 3000 kuna, a oni s manjim primanjima plaćaju pet kuna mjesečno. Učenici, redoviti studenti i nezaposleni članovi HDZ-a oslobođeni su obveze plaćanja članarine. Dužnosnička članarina iznosi pet posto od neto plaće ili naknade koju članovi HDZ-a primaju za obnašanje određene dužnosti.
SDP ima 35.738 članova. Zaposleni plaćaju 20 kuna mjesečno, umirovljenici 5 kuna, a studenti, nezaposleni i članovi s minimalnom plaćom i ispodprosječnom mirovinom kunu. Posebnu kategoriju čine oni koji ostvaruju prihode iz mandata SDP-a, od 50 do 3000 kuna mjesečno.
HSS broji 38.710 članova. Članarina u iznosu od 80 kuna godišnje za sve članove uvedena je tek u srpnju ove godine.
HNS ima 39.867 članova. Propisana članarina ovisi o statusu člana i primanjima, a kreće se od nula kuna mjesečno za nezaposlene, preko pet kuna za studente i umirovljenike te 10 kuna za zaposlene, do 80 kuna mjesečno za članove središnjih tijela stranke.
Građansko-liberalni savez (GLAS), sastavljen uglavnom od bivših HNS-ovaca, broji 942 člana. Članarina iznosi 100 kuna godišnje, izuzev za državne dužnosnike i one na razini lokalne ili regionalne samouprave, koji mjesečno plaćaju od 400 do 1500 kuna.
HSU navodi da ima 11.000 članova. Članarina iznosi 10 ili 20 kuna godišnje, ovisno o socijalnom statusu člana stranke.
Iz Mosta nezavisnih lista poručuju da oni nisu klasična politička stranka, nego su uređeni kao platforma koja okuplja nezavisne liste, podupiratelje i članstvo. „Članstvo je najmalobrojnije i ono predstavlja operativnu pozadinu cijelog koncepta. Jedino članstvo plaća članarinu, a broji 430 članova“, stoji u odgovoru. Dužnosnici plaćaju članarinu od 150 kuna mjesečno, zaposleni 30 kuna mjesečno, a nezaposleni i umirovljenici pet kuna mjesečno.
IDS broji 7329 članova, a članarina se sastoji od osnovnog, dodatnog i dopunskog dijela.
SDSS ima oko 10.100 članova i do u tančine diferenciranu članarinu po raznim kategorijama članstva.
SNAGA – Stranka narodnog i građanskog aktivizma trenutno ima 160 članova i „nekoliko tisuća simpatizera koji ne žele biti članovima nijedne stranke“. Članarina je 100 kuna godišnje.
Iz Stranke rada i solidarnosti zagrebačkog gradonačelnika Milana Bandića nisu odgovorili na pitanje koliko imaju članova.
HSLS ima 17.000 članova, a članarina za sve iznosi 60 kuna godišnje.
HDSSB je u rujnu odlučio provesti „potpunu reviziju članstva“ i trenutno broji 423 člana.
Stranka međugeneracijske solidarnosti Hrvatske ima 1500 članova, uglavnom umirovljenika i osoba starije životne dobi. Članarina iznosi za sve 10 kuna.
Narodna stranka – reformisti podatak o broju članova ažurira na svojoj internetskoj stranici, na kojoj je vidljivo da trenutno broji 9000 članova. Reformisti, inače, zasad nisu odgovorili na upit Tportala, baš kao ni Živi zid, Hrvatska demokršćanska stranka, Hrast, Promijenimo Hrvatsku! i Neovisni za Hrvatsku.
www.vzaktualno.hr / tportal.hr