Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Politika
  • Koliko se potrošilo za promidžbu na lokalnim izborima

Koliko se potrošilo za promidžbu na lokalnim izborima

Politika
6. kolovoza 2017.
Alenka Kučić
1372
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin
izbori

Sudionici nedavnih lokalnih izbora, a bilo ih je više od 4600, uglavnom su uredno ispunili svoje zakonom propisane financijske obveze i napravili značajan napredak u odnosu na lokalne izbore održane prije četiri godine, pokazuje nadzor koji je provelo Državno izborno povjerenstvo (DIP). Nadzor je ove godine obuhvatio 4630 sudionika, a utvrđeno je da je njih 265 (5,7 posto) povrijedilo zakon, dakle da nije u propisanim rokovima dostavljalo, odnosno objavljivalo izvješća o troškovima, donacijama itd., da je primilo više donacija od dopuštenog iznosa i sl. te je izrečeno 20 administrativnih sankcija obustave isplate naknada za troškove izborne promidžbe. Bitno je to bolje u usporedbi s lokalnim izborima iz 2013., na kojima je sudjelovalo 5444 subjekta, od kojih se 521 (9,6 posto) 'oglušio' o zakonske obveze, a za 252 izrečene su administrativne kazne.  Najviše prekršitelja, čak 42, DIP je ove godine 'otkrio' u Zadarskoj, potom u Splitsko-dalmatinskoj (38), te Zagrebačkoj županiji (25). O utvrđenim povredama izvijestit će Državno odvjetništvo RH.
U Zagrebu, gdje je na lokalnim izborima bilo 29 sudionika, samo su se dva 'ogriješila' o Zakon o financiranju političkih aktivnosti i izborne promidžbe, iščitava se iz opsežnog izvješća o nadzoru. Tako je Anka Mrak Taritaš, gradonačelnička kandidatkinja HNS-ove koalicije, od jedne građanke iz Velike Gorice primila donaciju od ukupno 37.000 tisuća kuna, što je za 7000 premašilo maksimalno dopušteni iznos. Od tih 7000 u korist državnog proračuna uplaćene su 2000 kuna, dok 5.000 nije uplaćeno. Financijska pravila u Zagrebu do kraja nije poštovala ni lista Budnice Hrvatske – Zajednice bosanskih Hrvata, koja se natjecala za zagrebačku Skupštinu.

Prgomet potrošio najviše

DIP-ov nadzor  'otkrio' je i koliko su na promidžbu trošili kandidati za izvršnu vlast, a koliko stranke i nezavisne liste za vijeća i skupštine. Kad je riječ o Zagrebu,  HDZ-ov kandidat Drago Prgomet s potrošenih 740.000 kuna rekorder je po izbornim troškovima, slijede ga Milan Bandić (potrošio 700.413 kuna), Mrak Taritaš ( 700.343 kune), te Sandra Švaljek ( 573.000 kuna).  Usporede li se njihovi troškovi s prihodima koje su imali, jasno je da su neki od kandidata kampanju završili u popriličnom 'minusu'. Prgometovi su prihodi, primjerice, bili  590.000 kuna, Bandićevi 295.000, Mrak Taritaš 546.000, Švaljek 457.000 kuna.

a.kučić/vzaktualno.hr/poslovni.hr

Alenka Kučić 24431 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

Kamenica brdska utrka
Uspješna 1. Brdska utrka Kamenica – Kapela MBS
Sport
2017-08-06

Sljedeća Vijest

San Miljenko Stančić
Uskoro izložba "Hommage à Miljenko Stančić"
Događanja
2017-08-06
Izdvojeno
U ritmu tradicije i veselja: 26. Šlingani dani stižu u Jalžabet
Događanja
30. lipnja 2025.
Jozica
Gradonačelnici Bosilj i Batinić protiv pripajanja: Varkom i Ivkom vode trebaju ostati odvojeni
Događanja
30. lipnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Vikend u Novom Marofu: bicikli, turniri, planinarenje i prvi festival na otvorenom
Događanja
30. lipnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Špancirfest ponovno pretvara Varaždin u najveću pozornicu, stižu i korejske rock legende YB i Rolling Quartz
Događanja
30. lipnja 2025.
Nikolina Pofuk Bajz
Video & fotogalerija
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
U Zaboku je svečano otvoren onkološki centar UPMC-a vrijedan 20 milijuna dolara
Fotogalerija
26. ožujka 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.