Centar kompetencije za obnovljive izvore energije d.o.o. u suradnji s Gradom Varaždinom organizirao je u utorak prvu stručnu konferenciju posvećenu značaju obnovljivih izvora energije i energetskoj budućnosti pod nazivom Konferencija o dobroj energiji KODE 2018.
Na početku konferencije, koja je u palači Herzer okupila predstavnike vlasti, lokalne samouprave i gospodarstva, direktor Centra Alen Kišić izrazio je želju da ona postane redovno jednogodišnje okupljanje.
– Ovakav način komunikacije s poduzetnicima svrsishodniji je u odnosu na sajmove. Nadamo se da će ovo biti tradicija. Mi smo tvrtka koja želi pratiti poduzetnike na putu. Radimo projekt za Podravku, projektiranje sunčane elektrane na Kalniku, i očekujemo sredstva iz strukturnih fondova. Ova tvrtka, Centar, ima budućnost kao i obnovljivi izvori energije – rekao je Kišić zahvalivši Gradu Varaždinu na podršci.
A gradonačelnik Ivan Čehok rekao je da bi naziv konferencije trebalo promijeniti u Konferencija o dobroj sinergiji jer su nužno povezivanje svih na ovom području, od vlasti do gospodarstva i obrazovanja. Podsjetio je da je Varaždin među prvima počeo s obnovljivim izvorima energije spomenuvši upravo Centar, ali i tvrtku Solvis.
– Ono što bi trebalo, apeliram na potpredsjednika Vlade čija stranka ima sustav obrazovanja, već 2010. razmišljali smo o zanimanju instalater solarnih tehnologija. U sustavu visokog školstva, imamo Geotehnički fakultet i Sveučilište Sjever, uvesti studij obnovljivih izvora energije. Bez obnovljivih izvora energije teško da ćemo se razvijati –kazao je Čehok.
Direktor Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Dubravko Ponoš naglasio je važnost kontinuiteta u potpori kako bi poduzetnici mogli planirati projekte znajući da će biti sredstava. Spomenuo je da je za 443 projekta odobreno 443 milijuna kuna.
Na kraju početnog dijela konferencije potpredsjednik Vlade i ministar graditeljstva i prostornog uređenja Predrag Štromar rekao je da su za energetsku obnovu zgrada osigurana sredstva iz Europske unije – 2,3 milijarde kuna.
– To su ukupno projekti oko 5 milijardi kuna u sljedeće dvije do tri godine. Projekt ide izuzetno dobro i na zadnjem natječaju za javne zgrade imali smo 380 milijuna kuna, ali je bilo zahtjeva za 1,1 milijardu i mi smo osigurali ta dodatna sredstva. To puno znači i za našu građevinsku industriju, cijene su nešto veće, ali i naši radnici imaju veće plaće. Opet je građevina postala primamljiva, kvalitetna, a vidimo i po upisima u srednje škole da djeca opet biraju građevinu i da su sve kvote popunjene. Sjever Hrvatske je nekad bio izuzetno građevinski kraj, imali smo ogromne, velike, jake firme, kriza nam je smanjila taj broj firmi i radnika u građevini, ali sad je opet prostor za razvoj građevine – izjavio je Štromar.
Na konferenciji je predstavljen niz dobrih primjera na području energetske učinkovitosti i obnovljivih izvora energije.
n.k. / www.vzaktualno.hr