Međimurska županija ukupno broji oko 12 tisuća Roma koji najvećim dijelom žive u zasebnim, nacionalno homogenim dijelovima naselja koji su prostorno odvojeni od ostatka kojem, zapravo, pripadaju. Uz tu separaciju i nametnutu diskriminaciju, u mjestu Pribislavec, godinama je aktivno i divlje odlagalište smeća za koje se još uvijek traži rješenje! Koliko to može biti komplicirano i gdje je srž problema?!
Načelnik Pribislavca Matija Ladić naglasio je kako je zajedno sa saborskim zastupnikom austrijske, bugarske, njemačke, poljske, romske, rumunjske, rusinske, ruske, turske, ukrajinske, vlaške i židovske nacionalne manjine Veljkom Kajtazijem zbog svakodnevnih problema s ilegalnim odlagalištima otpada i svakodnevnih paljevina pozvao ministra gospodarstva i održivog razvoja Tomislava Ćorića u pomoć.
Kajtazi je na početku svoga obraćanja podsjetio kako je problem divljeg deponija aktualan unatrag nekoliko godina, što je kaže, zabrinjavajuće!
– Mislim da jedinice lokalne samouprave čine vrlo malo za uređivanje romskih naselja. Prije dva tjedna, Vlada je donijela novi nacionalni plan za Rome, a od prošle godine imamo i Operativni program za nacionalne manjine, ali ono što je zabrinjavajuće je da ni jedna jedinica lokalne samouprave nema akcijski plan. Bez toga, ja ne znam na koji način će se rješavati pitanje romske zajednice – poručio je Kajtazi ističući kako će, dokle god jedinice lokalne samouprave neće imati svoje akcijske planove, biti teško početi bilo što rješavati. Također, naglasio je problem ne zapošljavanja Roma.
– Mi smo osigurali 30 milijuna kuna za zapošljavanje putem javnih radova, ali to nije dugoročno rješenje. Od radno sposobnih Roma, mi stvaramo invalide – poručio je Kajtazi i zahvalio ministru Čoriću na sudjelovanju u obilasku za koji vjeruje kako će dati primjer drugima i da će se adekvatno rješenje pronaći. „Ovakvi divlji deponiji ne smiju se više ponavljati”, poručio je.
Ćorić je stigao u Pribislavec, na lice mjesta kako bi stvorio pravu sliku problema te nakon obilaska naselja obećao da će pitanje divljeg odlagališta biti riješeno u narednim mjesecima.
– Vjerujem da je rješenje prije svega čišćenje odlagališta, odnosno deponiranje ove gomile što miješanog, što glomaznog otpada na svim stranama ovog dijela Pribislavca treba biti riješeno jednom zauvijek. To pretpostavlja prije svega kreiranje infrastrukture, razgovor na JLS-ovima i potencijalnim koncesionarom i rješenje pitanja integracije ljudi koji žive u ovom djelu naselja sa ostalim stanovnicima općine – rekao je Ćorić izrazivši zadovoljstvo obilaskom.
Naglasio je kako pripadnici romske nacionalne manjine kao i svake nacionalne manjine i hrvatskog naroda u Hrvatskoj moraju osjećati sva prava, ali isto tako i poštivati sve obveze koje pred njima stoje.
Tijekom press konferencije postavilo se i pitanje o procijepljenosti romske nacionalne manjine, kao i pitanje pozicije Roma u odnosu na veću izloženost bolestima općenito.
Kajtazi je zahvalio Nacionalnom stožeru na provođenju svojevrsne kampanje i kazao kako je policijska patrola non-stop obilazila romsko naselje zbog sprječavanja grupiranja.
– Ja sam svo vrijeme osiguravao zaštitne maske, dezinfekcijska sredstva, rukavice i sve što je trebalo. Smanjili smo smrtnost kod pripadnika romske zajednice. Od onog trenutka kad sam bio u konstantnom kontaktu s ministrom i s profesorom Capakom upravo oko cijepljenja, nije bilo dovoljno cijepljenja. Kasnije, kad je omogućeno sve, zahvaljujući društvenim mrežama koje su širile određene informacije o čipiranju i onih ostalih gluposti i budalaština, došlo je do pada, kako kod većinskog stanovništva, tako i kod pripadnika romske zajednice i to mi je osobno žao – poručio je Kajtazi, na što se nadovezao ministar Ćorić.
– Ne postoji procijepljenost na razini romskih i ne romskih naselja. Romi su građani ove zemlje i nitko nikoga ne treba ni na koji način izdvajati. Bez obzira na nacionalnu manjinu, treba se cijepiti i ja apeliram na to. Ne treba se fokusirati na Rome – poručio je na kraju Ćorić.
mčaržavec/vzaktualno.hr