Krapinsko-zagorska županija jedna je od tri regije kojima je na plenarnom zasjedanju Europskog odbora regija u Bruxellesu dodijeljena nagrada za Europsku poduzetničku regiju (EER) za 2025. godinu! Nagradu su primile regije koje su primjer u provedbi ambicioznih poduzetničkih strategija za održiv, otporan i digitalni rast svojih lokalnih i regionalnih gospodarstava. Pobjednike je izabrao žiri EER-a koji se sastoji od predstavnika Odbora regija, Europske komisije i socijalnih partnera.
Da ne krije svoje zadovoljstvo ovom nagradom krapinsko-zagorski župan Željko Kolar je kazao kako je ovo nagrada svih dionika koji sudjeluju u razvoju Krapinsko-zagorske županije, od gospodarstvenika, obrazovnog sektora, civilnog društva, medija, Županije kao institucije, županijskih ustanova i poduzeća.
-Veće priznanje nismo mogli dobiti, ali ovo je i ogromna obaveza. Krapinsko-zagorska županija treba služiti kao primjer u provedbi ambicioznih poduzetničkih strategija za održiv, otporan i digitalni rast i razvoj svojih lokalnih i regionalnih gospodarstava. Mi u svojoj strategiji imamo zeleno, digitalno, pametno. S punom odgovornošću preuzeti ćemo taj dio posla da služimo kao primjer svim regijama u Europi i napraviti ćemo akcijski plan koji će definirati promociju naše županije kao eurospke poduzetničke regije za 2025. godinu što u Bruxellesu i Strasbourgu, Budimpešti, ali i u drugim zemljala u kojima su najveći trgovački partneri naših poduzetnika - rekao je župan.
-U Hrvatskoj nema ni jedne županije i ni jednog velikog grada da u jednom trenutku provodi četiri projekta približne vrijednosti 18 milijuna eura, kao što će to biti u sljedećih nekoliko mjeseci na području naše županije. Samo od sljedeće jeseni na području županije imati ćemo otvoreno preko 20 gradilišta - dodao je župan Kolar.
– A i sve privatne investicije, koje su u tijeku ili koje će krenuti na jesen ili na proljeće sljedeće godine, samo su jedan dodatni investicijski ciklus i očekujem kako ćemo na kraju iduće godine realizirati investicije u vrjednosti 400 do 500 milijuna eura - nadovezao se Kolar na investicije zahvalivši se na kraju svima koji su bili partneri u svim aktivnostima koje rade, jer, kako kaže, Krapinsko-zagorska županija radi 365 dana u godini.
Na dodjeli nagrade nazočna je bila i pročelnica odjela za javnu nabavu i EU fondove Vlatka Mlakar koja je naglasila kako je nagrada za Europsku poduzetničku regiju ključni alat Odbora regije za promicanje pametnih, lokaliziranih politika za inovacije malog i srednjeg poduzetništva i industriju koja pomaže u izgradnji države i budućnosti za regije i gradove EU dodavši kako je pobjednika izabrao žiri Europskog odbora regija koji se sastojao od predstavnika odbora regija Europske komisije te svih socijalnih partnera.
Direktorica Poduzetničkog centra Krapinsko-zagorske županije Helena Matuša nadovezala se na pročelnicu Mlakar objasnivši kako se prijava za ovu nagradu temeljila na strategiji Krapinsko-zagorske županije koja obuhvaća razvoj talenata i inovacije i klimatatsku neutralnost. Dodala je kako će ova nagrada privući nove poslovne partnere u projektima Krapinsko-zagorske županije, ali i povećati vidljivost zagorske regije na europskoj razini.
Predsjednik Skupštine Krapinsko-zagorske županije Zlatko Šorša preuzeo je ovu vrlo vrijednu nagradu za Krapinsko-zagorsku županiju te je istaknuo kako je ovo poticaj za daljnji razvoj.
Kao član europskog Odbora regija, preuzimanju ove vrijedne nagrade nazočio je i pregradski gradonačelnik Marko Vešligaj.
Kako bi opravdala i dokazala naslov "Poduzetnička regija 2025. godine", Krapinsko-zagorska planira provesti nekoliko konkretnih aktivnosti, a to su:
Digitalna transformacija koja se odnosi na razvoj novih e-usluga za građane i poduzeća i daljnji razvoj širokopojasne infrastrukture kako bi se osigurala visoka kvaliteta digitalne povezanosti u cijeloj regiji.
Poticanje inovacija i pristup financiranju što znači poboljšanje pristupa financijskim izvorima za poduzetnike putem novog programa Krapinsko-zagorske županije za potporu poduzetnicima, organizacija umrežavanja poduzetnika, razvoj mentor mreže i podrška startupovima kroz specijalizirani inkubatorski i akceleratorski program i poticanje izvoza kroz stručne savjete, programe podrške i međunarodne sajmove.
Održivi ekonomski razvoj koji se odnosi na promicanje ekološki prihvatljivih proizvodnih metoda i zelene ekonomije, ulaganje u obnovljive izvore energije, uključujući solarne i geotermalne izvore i unapređenje energetske učinkovitosti kroz tehničku i savjetodavnu podršku.
Razvoj poduzetničkih zona, a to znači identifikacija i revitalizacija brownfield lokacija za gospodarski razvoj i unapređenje infrastrukture i pružanje poticaja za privlačenje investitora.
Razvoj turizma što se odnosi na ulaganja u razvoj dodatnog turističkog sadržaja, jačanje turističke radne snage kroz obrazovne i trening programe poboljšanje kvalitete turističkih usluga kako bi se povećala konkurentnost i održivost turizma.
Podrška zanatima što predstavlja promociju i poticanje ulaganja u zanatske djelatnosti i stvaranje poticaja za zapošljavanje i očuvanje tradicijskih i umjetničkih obrta.
msopek/vzaktualno.hr