U prostorima Poslovno tehnološkog inkubatora u Krapini, Krapinsko - zagorska županija dodijelila je 15.504,94 eura vrijedne ugovore u sklopu Javnog natječaja za financiranje programa i projekata poljoprivrednih udruga te 4.430,93 eura eura vrijedne ugovore na temelju Javnog poziva za dodjelu novčanih sredstava za razvoj i unapređenje lovstva u 2025. godini.
Kako je istaknuto, prihvatljive aktivnosti su bile organiziranje i sudjelovanje na manifestacijama, izložbama, kao i sufinanciranje registracija robnih marki te promocija poljoprivrednih natječaja. Za natječaj za poljoprivredne aktivnosti pristiglo je ukupno 13 zahtjeva i svi su odobreni, dok je pak na natječaj u domeni lovstva pristiglo osam prijava, no tri nisu prošle administrativnu provjeru tako da je za pet udruga isplaćeno 4.430,93 eura.
Okupljenima se obratio krapinsko - zagorski župan Željko Kolar, zahvalivši svima što su se prijavili na natječaj sa svojim odličnim programima.
- Za nas kao "zelenu" županiju je izuzetno bitno da imamo obrađene poljoprivredne površine. Kod nas postoji stoljetna tradicija uzgoja vinove loze i nema regije u Republici Hrvatskoj koja je toliko napredovala u smislu kvalitete vina i rada u podrumarstvu. Naši su pjenušci proglašavani smeđu najboljima u Hrvatskoj i Europi. Nažalost, nije pronađen adekvatan odgovor na žuticu i to stvara dosta problema našim vinogradarima. Nezgodno je to što struka nije dala jasno definiran odgovor kako izaći iz te situacije. Međutim, naši vinogradari su uporni i nešto nam se smanjio broj hektara pod vinogradima, no to još uvijek nije drastično i zabrinjavajuće - rekao je župan Kolar te podsjetio na projekt autohtonih starih zagorskih sorti koji provodi Županija.
- Sljedeće ćemo godine na tržište staviti do 80 tisuća čokota Svetokriške i Svehrvatske bjeline i nabavu istih ćemo za one koji će saditi iznad pet tisuća čokota financirati u stopostotnom iznosu, dok ćemo onima koji će zasaditi od 500 do pet tisuća čokota financirati u 50 postotnom iznosu. Cilj nam je da tu autohtonu sortu vratimo u vinograde i na tržište - pojasnio je Kolar dodavši kako osim kvalitetnih vina, Krapinsko - zagorska županija ima i najbolji bagremov med.
- Nažalost kod pčelara klimatske promjene igraju značajnu ulogu i nadam se da će nam ova godina biti dobra odnosno normalna. Prema informacijama koje imam, ovaj prvi mraz nije napravio prevelike štete jer bagrem još uvijek nije počeo cvasti u punom obimu, a niti na poljoprivrednim nasadima, što se tiče voćarstva, osim u pojedinim dijelovima Zagorja, nema veće štete za sada - kazao je župan.
U nastavku se osvrnuo na važnost očuvanja prirode, domaće proizvodnje, ali i uloge lovaca u zaštiti okoliša i održavanju ravnoteže u prirodi. Istaknuo je i da lovci imaju važnu ulogu u očuvanju okoliša, suprotno uvriježenom mišljenju.
– I mnogi ljudi koji se ne bave lovstvom i ne prate to, često samo misle da su lovci ti koji pucaju, a to nije naravno točno. S druge strane, kao i vinogradari i pčelari, naši lovci su na neki način zaštitnici prirode. Ja ne znam nijednog lovca koje idu u nedjelju u lov, a da uz put i ne čiste okoliš i sve ono što neodgovorni pojedinci bace u šumu – rekao je Kolar.
Dodao je i da je kontrola broja divljači nužna zbog šteta koje nastaju na poljoprivrednim površinama te je prošle godine izdana dozvola za povećan odstrel pojedine divljači. Problem dijelom, kako kaže, proizlazi i iz sve više neobrađenih površina.
Kolar je naglasio da Županiji nije cilj koncesije davati izvan lokalne zajednice.
– Ključno, naš cilj je da naši domaći lovci upravljaju s našim domaćim lovištima. Nama nije u interesu da raspisujemo koncesije i da nabijamo cijenu pa da nam neko drugi upravlja s lovištima uz dužno poštovanje prema svima. Stoga ćemo mi i za 2026. godinu samo produžiti koncesiju na 10 godina svim lovačkim društvima bez povećanja naknada. Mislim da je to najveći doprinos koji možemo dati mi kao Županija za razvoj lovstva – rekao je te se dotaknuo i pitanja odšteta zbog naleta divljači koje se, kako je rekao, mora sustavno riješiti.
– Taj se problem treba riješiti s novom zakonskom regulativom. Nadam se da će se to uskoro dogoditi jer smo apelirali, pisali, obrazlagali, a ima više nego dovoljno argumenata da se to konačno stavi na dnevni red i da se riješi – nadodao je.
Predstavnici lovačkih i poljoprivrednih udruga zahvalili su Županiji na poticajima koji će im, kako su rekli, biti od velikog značaja u obavljanju njihove aktivnosti.
vzaktualno.hr