Na krovu Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana, gdje se od 2019. godine nalazi velika fotonaponska elektrana, održana je konferencija za medije na temu predstojećih, do sada najvećih, natječaja solarizacije krovova javnih ustanova u Gradu Zagrebu i Krapinsko-zagorskoj županiji.
Župan Krapinsko-zagorske županije Željko Kolar najavio je investicijski ciklus u obnovljive izvore energije koji će se paralelno odvijati na području Grada Zagreba i Krapinsko-zagorske županije.
-Vrijednost cijele investicije će biti oko 1,3 milijuna eura, a krovovi zagorskih škola i zdravstvenih ustanova su spremni za sunčane elektrane – rekao je Kolar.
Kolar je izdvojio dva strateška dokumenta koja su donesena ove godine u Krapinsko-zagorskoj županiji.
-Akcijski plan energetske učinkovitosti i Program ublažavanja klimatskih promjena i prilagodba klimatskim promjenama su temelj na kojem ćemo graditi programe za buduće razdoblje i povlačiti sredstva iz EU fondova – poručio je Kolar.
Podsjetio je kako je prva takva elektrana postavljena upravo u Zaboku, još 2019. godine.
Konferenciji je prisustvovao i gradonačelnik Grada Zagreba Tomislav Tomašević, koji je istaknuo da se radi nešto dobro za okoliš, ali i za lokalnu ekonomiju i financijske uštede.
-Bili bi ludi da ne iskoristimo sve financijske i tehnološke mogućnosti koje nam se sada pružaju da sve javne zgrade koje imamo ne prebacimo na proizvodnju iz novih izvora energije, posebice kada govorimo o krovovima – rekao je Tomašević.
Gradonačelnik Grada Zagreba pohvalio je dobru suradnju s Krapinsko-zagorskom županijom.
-Imamo zajedničku instituciju – Regionalnu energetsko-klimatsku agenciju kojoj smo zajednički osnivači i koja nam pomaže na pojedinačnim, ali i zajedničkim projektima – objasnio je gradonačelnik.
Istaknuo je kako Grad Zagreb nije previše koristio svoju agenciju u zadnjih desetak godina. Naglasio je kako je REGEA napravila analizu 600 javnih zgrada što otkriva ogroman potencijal za instaliranje solarnih elektrana, ali isto tako i za energetsku obnovu.
-Mogli smo puno više napraviti na obnovljivim izvorima energije nego što jesmo. Ali to se sada doista radikalno mijenja. Ciklus investicija koji pokrećemo u Zagrebu je bez presedana i uskoro će svi ti projekti zaživjeti – zaključio je Tomašević.
Ravnatelj Regionalne energetsko-klimatske agencije Sjeverozapadne Hrvatske Julije Domac istaknuo je kako će se projekti raditi po novom inovativnom modelu – modelu po kojem je rađena Opća bolnica Zabok i bolnica hrvatskih veterana. Objasnio je kako je riječ o najboljoj europskoj praksi koja štiti javni novac i garantira da će svaki naručitelj dobiti upravo uslugu koju je platio.
-Moramo postati svjesni činjenice da za sve što trebamo napraviti nećemo imati dovoljno bespovratnog EU novca bez povezivanja i uključivanja privatnog sektora. Upravo PPA model garantira i izvedbu i cijenu, odnosno vrijednost za novac – rekao je Domac.
Domac je kazao kako je iznimno nezadovoljan sa stanjem, jer Hrvatska je po glavi stanovnika, druga najgora u Europi po izgrađenosti sunčanih elektrana.
Ravnatelj Opće bolnice Zabok i bolnice hrvatskih veterana Tihomir Vančina istaknuo je kako su prvi u Republici Hrvatskoj s izgrađenom elektranom po modelu PPA.
-Puštena je u pogon 2019. godine, a dosad je proizvela 1700 MW struje i to je otprilike više od 200 tisuća eura struje i otprilike 13 posto proizvodnje naših ukupnih potreba bolnice za strujom – objasnio je Vančina.
m.djak/vzaktualno.hr