U zgradi Međimurske palače turizma održano je predstavljanje projekta revitalizacije parka u Centru znanja Međimurske županije na prostoru bivše vojarne u Čakovcu, kao i aktivnosti koje će provoditi Javna ustanova Međimurska priroda, partner na projektu.
Koordinatorica projekta Valentina Biševac rekla je kako je vrijednost projekta 3,3 milijuna kuna, od čega EU sufinancira 85 posto, dok oko pola milijuna kuna financira Međimurska županija.
Aktivnosti koje će se odvijati u sklopu projekta su revitalizacija parka Centra znanja te aktivnost podizanja svijesti građana o važnosti bioraznolikosti na pograničnom području.
-Sam park je u viševojnom kompleksu pa će se u toku realizacije zadržati taj vojni štih na način da se koriste maskirni uzorci uz postojeće zelenilo, visoka stabla od kojih se 95 posto odnosi na crnogoricu, sade se niže grmolike biljke, niža stabla, puzajuće biljke, visoke trave i cvijeće. To doprinosi formiranju novih staništa za ptice, kukce, male životinje, biljke i drveće u prostoru parka – rekla je Biševac.
Kazala je da će se redefinirat dvije glavne staze i nove pozicije i izgled novih pješačkih staza te da će se u parku postavljati urbana oprema; klupice i rasvjeta, kao mali trgovi za druženja.
Nakon same revitalizacije slijedi faza podizanja aktivnosti i svijesti građana o važnosti bioraznolikosti na pograničnom području, a što uključuje monitoring samog stanja staništa, radionice za osposobljavanje stručnjaka, radionice za djecu , studijska putovanja i javne pozive.
Matija Posavec, župan Međimurske županije, kazao je da nije slučajno da od 168 projekata koji su se iz Hrvatske i s Mađarske strane prijavili na prekogranični program Hrvatska-Mađarska upravo taj projekt ocijenjen najkvalitetnijim projektom u segmentu zaštite okoliša i općenito ekologije.
– Ovo je jedan od 15 projekata koji su prošli na programu prekogranične suradnje Hrvatska-Mađarska. To je jedan projekt gdje regije koje su u pograničnom prostoru imaju prilike se prijaviti na poseban fond koji financira EU. Od 50 projekata koji su ukupno odobreni, 15 s hrvatske strane, 15 projekata je došlo u Međimurje. Ako tih 50 projekata podijelimo na 8 županija koje su se imale šanse prijaviti to je visoki postotak odobrenih projekata, znači da su kvalitetni. Neki od tih projekata su revitalizacija Marine u Prelogu, u Goričani smo nedavno imali i početak radova na izgradnji Sportsko-rekreacijskog centra, dio tog projekta je i vidikovac na Mađerkinom bregu, sada ovo revitalizacija Perivoja Zrinskih. Dakle puno kvalitetnih projekata koji će sasvim sigurno doživjeti i novi razvoj naše sredine i našeg zavičaja – kazao je Posavec.
Sara Srša, stručna suradnica na projektu iz Javne ustanove za zaštitu prirode „Međimurska priroda“, kazala je kako je jedna od osnovnih aktivnosti izrada publikacije na temu urbanih eko sustava u urbanim sredinama.
– Kroz različite teme, prikazati će se način funkcioniranja urbanih eko sustava, pogotovo šumskih eko sustava, kako bi se ljudima približila bioraznolikost koja se u njima krije. Ukupna bioraznolikost pokušati će se povećati kroz različite aktivnosti; izvješće iz studije kojim će se napraviti analiza stanja urbanih područja Međimurske županije, uz to prema naputcima i smjernicama planirala se postaviti različite nastambe za različite životinje, poput ptica, šišmiša i ježeva koje u ovakvim sredinama nemaju mjesto za skrovišta – pojasnila je.
Sonja Tošić-Grlač, pročelnica Upravnog odjela za zdravstvo i socijalnu skrb, rekao je kako projekt osigurava bolje uvjete života rada svih ljudi koji rade u sektoru i prostoru bivše vojarne.
m.furlan / vzaktualno.hr