„Kretanje nam je zapisano u genima” naziv je projekta financiranog od strane EU fondova putem Ministarstva rada i socijalne skrbi, a nositelj projekta je Hrvatski savez nordijskog hodanja (HSNH) pod vodstvom predsjednika Davorina Antonića. U projektu sudjeluju umirovljenici, odnosno članice i članovi Udruge nordijskog hodanja i pješačenja Drava, iz Varaždina.
Projekt se provodi u sklopu natječaja „Pridruži se – Aktivni u mirovini“ čiji je cilj jačanje sposobnosti i organizacija civilnoga društva za unapređenje mogućnosti aktivnog sudjelovanja i socijalne uključenosti umirovljenika.
Krajnji korisnici projekta sudjeluju u redovnim treninzima koji uključuju nordijsko hodanje i vježbanje, kao i vježbanje s gumama na otvorenom koji se organiziraju gotovo svakodnevno. Osim u Varaždinu ove aktivnosti se provode u Zagrebu (tri grupe), Zadru (dvije grupe), Karlovcu i Opatiji. Svaka grupa ima u prosjeku po 35 sudionika, a treninge i ostale zadatke provode pod vodstvom trenerica ili trenera. Varaždinsku grupu vodi Katica Kalajdžija, predsjednica Udruge Drava.
– Uključivanje u projekt rezultiralo je našim svakodnevnim radom i prepoznatom kvalitetom u trogodišnjem radu što je rezultiralo vidljivošću udruge na lokalnoj i nacionalnoj razini -rekla je Kalajdžija i istaknula ciljeve projekta i udruge:
– Cilj projekta je provedba inovativnog programa za 250 umirovljenika, sa svrhom njihovog uključivanja u društveni život zajednice, poboljšanja psihofizičkog zdravstvenog stanja i podizanja razine svijesti o zdravom životu hodanjem. Hodanjem se čovjek oslobađa stresa jer aktivnost potiče lučenje hormona sreće, što je siguran put ka sreći i zadovoljstvu. Hodanje je jedna od prvih aktivnosti koje smo naučili nakon rođenja, odnosno zapisano nam je u genima.
– Ciljevi Udruge Drava su gotovo identični, a postižu se kroz brojne aktivnosti, s naglaskom na nordijsko hodanje kao najefikasniji oblik kretanja za sve dobne skupine uz pomoć specijalno dizajniranih štapova za nordijsko hodanje koji rasterećuju donji dio tijela i koriste snagu ruku i ramena, te uz pravilnu tehniku aktiviraju 90 posto mišića i tako održavaju naše tijelo vitalnim i zdravim. Pojačanim intenzitetom doprinose i smanjenju viška kilograma – rekla je Kalajdžija i poslala poruku za uspjeh:
– Kako bi postigli sve željeno nužno je gotovo svakodnevno i dugoročno prakticiranje nordijskog hodanja!
Poznata je činjenica da je za realizaciju ciljeva nužna motivacija članstva koju udruga provodi putem brojnih aktivnosti i različitih sadržaja kao što su organizirano svakodnevno hodanje šetnicama i šumskim stazama uz Dravu, projekti, suradnja sa srodnim udrugama, suradnja s institucijama i slično.
– Nordijsko hodanje je obuhvaćeno kroz tri projekta Udruge Drava. ”Svaki tjedan – izazov jedan” projekt je vezan za hodanje subotom na rutama od 5 do 15 kilometara, od Graberja do Drave. Drava je naša motivacija i inspiracija. Naši izazovi subotom dobivaju i oblik povremenih poludnevnih izleta na atraktivnim lokacijama Varaždinske županije. Najveći interes je za sudjelovanje na desetak festivala nordijskog hodanja u organizaciji članica HSNH koji se sprovode u Opatiji, Rastokama, Zagrebu, Prelogu, Trakošćanu, Jastrebarskom, Platku, Samoboru, Varaždinu i na Krku. Posebna atrakcija je višednevni izlet i sudjelovanje na festivalu nordijskog hodanja na Hvaru – rekla je Kaladžija i dodala kako su u tijeku organizacijske pripreme za treći „Festival nordijskog hodanja i pješačenja Varaždinske županije – Trakošćan 2021”:
– Ponosni smo na vrlo uspješnu organizaciju prethodna dva festivala. Ističemo drugi, budući da smo ga uspjeli realizirati pod strogim epidemiološkim mjerama. Želja i imperativ nam je zadržavanje vrlo visokih kriterija i kvalitete provedbe postavljene u prethodna dva festivala jer “Biser hrvatskog Zagorja” to zaslužuje.
Kao najomiljeniji projekt izdvojila je „Dan na Dravi” koji se provodi povodom obilježavanja Međunarodnog dana rijeke Drave 23. rujna, u sklopu kojeg se održava nordijsko hodanje i rekreativni sportovi vezani na i uz Dravu.
– Izuzetno nam je važna i edukacija članica i članova Udruge Drava koju provodimo na nacionalnoj razini, a radi se o tečaju za voditelje nordijskog hodanja – rekla je Kalajdžija i istaknula Škole nordijskog hodanja, koje za zainteresirane građane u sklopu plana rada udruge provode certificirane voditeljice nordijskog hodanja Olgica Friščić, Darinka Kolarić, Snježana Bačani i sugovornica Katica Kalajžija koja kaže da je njihov doprinos široj društvenoj zajednici u smislu promicanja zdravog života.
– Od svega nam je najvažnije stvaranje pozitivnog ozračja i ugodne atmosfere prilikom naših okupljanja kako bi se sudionici osjećali sretno i zadovoljno. To postižemo individualiziranim pristupom svakoj osobi uz maksimalno poštivanje njezine osobnosti i privatnosti – rekla je Kaladžija i iskoristila priliku da pozove sve zainteresirane građane da se uključe u rad Udruge nordijskog hodanja i pješačenja Drava, Varaždin i na taj način doprinesu kvaliteti svog života organiziranim kretanjem i boravkom u prirodi.
Više informacija možete dobiti na broj mobitela: 095 357 5494 ili se obratiti putem maila: unhip.drava@gmail.com!
mčaržavec / vzaktualno.hr