U zadnjih 30 godina lanci opskrbe mijenjaju se rapidno i u skladu s razvojem tehnologije. Naprednim i brzim razvojem tehnologije možemo tvrditi da su blockchain tehnologija i kriptovalute budućnost upravljanja lancem opskrbe.
Blockchain tehnologija nalazi se u pozadini kriptovalute Bitcoin. Kriptovalute su sve raširenije u posljednjih nekoliko godina te su jedne od najznačajnijih financijskih inovacija u prvoj polovici 21. stoljeća. Prva i još uvijek najznačajnija kriptovaluta je Bitcoin nastala 2009. g. (Nakamoto, 2008) te je uvela pojam i dizajn blockchain tehnologije. Kritpovaluta je zapravo digitalna valuta čije se korištenje zasniva na povjerenju te je ekvivalent za digitalni novac. Radi o kriptografskim mehanizmima koji stvaraju i označavaju transakcije putem privatnih i javnih ključeva. Kripotvalute postoje samo na internetu, ne izdaje ih niti jedna banka niti jedna država pa stoga nisu formalno novac. Za razliku od fiat – valuta koje se po sili zakona koriste, korištenje Bitcoina i drugih kriptovaluta je na slobodnoj volji građana. Kriptovalute se drže u elektroničkom novčaniku na nekoj od brojnih web-stranica koje pružaju tu uslugu.
Kao što je već i spomenuto kriptovalute su u potpunosti digitalne te sa sobom nose određeni stupanj rizika jer se temelje na ponudi i potražnji za njima što predstavlja određeni stupanj neizvjesnosti za samog korisnika. Upravo je zadatak regulatornog tržišta osigurati transparentnu i globalnu mrežu za promet i vjerodostojnost podataka odnosno regulatorno tijelo koje će brinuti te podržavati spomenuti mehanizam transakcija. Ipak glavno obilježje i najveća prednost kriptovaluta (i blokchain tehnologije u pozadini kriptovaluta) je jednostavan prijenos novca bez posrednika (preko interneta). Temelje se na anonimnosti, transparentnosti i brzini transakcija bez posrednika. Danas gotovo svaka industrije u svojim poslovnim scenarijima i poslovnim modelima ima blockchain tehnologiju koja podržava primjenu kriptovaluta i na taj način postaje drugačija od drugih.
Plaćanje kriptovalutama u Republici Hrvatskoj tek počinje dok na razini Europske unije i svijeta ipak nije tolika nepoznanica. Plaćanje kriptovalutama postaje budućnost suvremenih i modernih tržišta pa se njihovo korištenje očekuje u bližoj budućnosti u gotovo svim industrijama pa tako i u samom lancu opskrbe.
Daljnji razvoj IT industrije je nedvojbeno svijet kriptovaluta, odnosno blockchain tehnologije kao jednog od pokretača razvoja tržišta i industrija. Povezanost lanca opskrbe, a naročito danas, povezena je s konceptom održivosti. Upravo se i kripto industrija razvija u tom pravcu, pa je razvijena najnovija kriptovaluta Chia, (izlazak valute na tržište 3. svibnja 2021.), kriptovaluta za tzv. zeleno, ekološko rudarenje. Chia Network primjenjuje nove tehnologije (Proof of Space) kako bi kripto transakcije učinila lakima za korištenje i energetski učinkovitijima. Chia, poznata i kao Burstcoin, nova je kriptovaluta koja za rudarenje koristi “samo” hard diskove i energetski učinkovit model zelenog rudarenja. Zeleno rudarenje za razliku od tzv. rudarenja (tzv. mining kod Bitcoina) smanjuje potrošnju električne energije potrebne za generiranje novih jedinica valuta nego što je to slučaj kod Bitcoina. Za dobivanje Chia kriptovalute potrošnja je neznatna (tzv. zeleno i ekološko rudarenje) dok je u Kini, zemlji koja je prije masovnog egzodusa imala 65 % Bitcoin rudara, glavni izvor energije bio ugljen, što predstavlja veliki ekološki problem. Tvorci ove kriptovaluute smatraju da bi trebala biti lakša za korištenje od gotovine, teža za izgubiti i gotovo nemoguća za ukrasti (https://crobitcoin.com/chia-coin-project-review/). Upravo kreiranje ove kriptovalute daje naznake i moguće smjernice za što bržu implementaciju i primjenu iste unutar lanca opskrbe, upravo zbog naglaska na ekološke probleme Bitcoina, pri čemu se podiže ekološka svijet i održivost poslovanja kao jedna od glavnih značajki lanca opskrbe.
Nakamoto, S. (2008). Bitcoin: A peer-to-peer electronic cash system. Dohvaćeno iz https://bitcoin.org/bitcoin.pdf, https://crobitcoin.com/chia-coin-project-review/
Ovaj prilog omogućuje Odjel logistike i održive mobilnosti Sveučilišta Sjever (https://www.unin.hr/tehnicka-i-gospodarska-logistika-kc/opce-informacije/).
vzaktualno.hr