Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!
  • Naslovna
  • Politika
  • Gospodarstvo
  • Sport
  • Događanja
  • Crna kronika
  • Hrvatska i svijet
  • PR članak
  • Lifestyle
  • Video
  • Arhiva
  • Home
  • Događanja
  • Kudelić: Preminula rodilja imala je teški oblik covida, dijete je zasad stabilno, ali ne znamo je li i ono zaraženo

Kudelić: Preminula rodilja imala je teški oblik covida, dijete je zasad stabilno, ali ne znamo je li i ono zaraženo

Događanja
4. svibnja 2021.
Alenka Kučić
712
Share
  • Facebook
  • Twitter
  • Linkedin

Kao što smo ranije izvijestili, jučer je u varaždinskoj Općoj bolnici umrla mlada rodilja pozitivna na covid-19, a ravnatelj bolnice dr. Nenad Kudelić iznio je više podataka o ovoj tragediji.

-Jučer u popodnevnim satima na objedinjeni hitni bolnički prijem bolnice Varaždin, stigla je 31-godišnja trudnica u 32. tjednu trudnoće s kliničkom slikom akutne respiratorne bolesti u anamnezi kašljem unazad 7 dana i otežanim disanjem unazad 24 sata. Testiranjem i obradom utvrđeno je da se radi o teškom obliku covid-19 bolesti s teškom obostranom upalom pluća. Trudnica je odmah zaprimljena u jedinicu intenzivnog liječenja i zbog pogoršanja njenog zdravstvenog stanja donesena je od strane ginekologa indikacija za hitan carski rez. Porođeno je zdravo muško dijete težine 2200 grama koje je zasada stabilno. Zbog pogoršanja zdravstvenog stanja prvenstveno uzrokovano teškom upalom pluća rodilje započeta je reanimacija, no unatoč svim poduzetim postupcima, nažalost, gospođa je preminula – rekao je Kudelić.

Kad je riječ o djetetu, zasad još nije utvrđeno je li pozitivno jer se čeka nalaz.
-Dijete zasada nije životno ugroženo, stabilno je i zasada ostaje u bolnici u Varaždinu – rekao je ravnatelj i dodao da ovo nije bila jedina trudnica s covidom u varaždinskoj bolnici.

-Naučili smo da koronavirus više ne bira i u posljednjih desetak dana radilo se o nekoliko trudnica. Jednu rodilju smo nakon desetak dana po porodu zaprimili u bolnicu i zbog kardijalnog aresta i reanimacije morali premjestiti u KB Dubrava. Radilo se o još nekoliko trudnica s teškom klasičnom kliničkom slikom obostrane upale pluća – objasnio je Kudelić.

O trenutnoj situaciji u varaždinskoj bolnici

-Tijekom travnja u kontinuitetu bilježimo porast broja hospitaliziranih i u zadnjih nekoliko dana smatramo da smo dosegli vrhunac i ta brojka se kreće između 170 i 180. to je otprilike upola manje nego što je bio broj hospitaliziranih u prethodnom valu, no duplo je veći postotak pacijenata s izrazito teškom kliničkom slikom koji zahtijeva liječenje u jedinici intenzivnog liječenja i jedan od oblika mehaničke ventilacije. Upravo stoga, mi u kontinuitetu već nekoliko tjedana zaredom u jedinicama intenzivnog liječenja imamo na liječenju između 25 i 30 bolesnika – kazao je Kudelić.

Na pitanje možemo li govoriti o prijelomu krivulje broja zaraženih i u našoj županiji, ravnatelj bolnice je odgovorio:
-Gledamo li brojke na razini cijele Hrvatske, onda možemo govoriti o prijelomu krivulje, a ako govorimo o Varaždinskoj županiji, nadam se da smo na platou jer su se brojke ustabilile. Razlog tome što u Varaždinu još uvijek ne možemo govoriti o prelamanju krivulje je što je ovaj drugi val kod nas započeo 10 do 15 dana kasnije nego u ostatku Hrvatske.

Kudelić je dodao da se nada da će epidemija jenjavati kao u cijeloj Europi i u Hrvatskoj, tako i u Varaždinskoj županiji i da će se brojke smanjivati.
-No problem kompletnog zdravstvenog sustava je što popunjenost i opterećenost ostaju, čak i kad se brojke počnu smanjivati jer je potrebno tri do četiri tjedna za zbrinjavanje svih onih bolesnika koji su u međuvremenu dokazani kao pozitivni i zahtijevaju hospitalizaciju – zaključio je Kudelić.

ak/vzaktualno.hr

Alenka Kučić 24447 Posts   0 Comments

Prethodna Vijest

HDZ-ovi kandidati za župane Varaždinske i Međimurske županije susreli se na dravskom mostu – Stričak: „Drava nije tu da nas dijeli, nego da nas spaja”
Politika
2021-05-04

Sljedeća Vijest

Mimohodom vatrogasnih vozila obilježen Dan vatrogastva i njihova zaštitnika sv. Florijana
Fotogalerija
2021-05-04
Izdvojeno
Folklorni festival COFA donio svijet u srce Međimurja
Događanja
8. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Potpisan ugovor za Smart city projekt u Ludbregu: Novi digitalni sustav javnog prijevoza i upravljanja prometom
Događanja
8. srpnja 2025.
Siniša Kalajdžija
Završeni 26. Šlingani dani – bogat program uz tradiciju, folklor i zajedništvo
Događanja
8. srpnja 2025.
Ivana
Održivi turizam u fokusu: Varaždin razvija plan uz podršku zajednice i stručnjaka
Događanja
8. srpnja 2025.
Alenka Kučić
Video & fotogalerija
FOTOGALERIJA Sedamdesetak varaždinskih višebojaca uživalo u kupanju, druženju i zabavi u Novom Vinodolskom
Fotogalerija
7. srpnja 2025.
Antunovo v Marofu: Tradicija, glazba i zabava ispunili gradske ulice i u nedjelju, ali brojnih sadržaja ima još!
Fotogalerija
17. lipnja 2025.
Povijest Krapine na malo drugačiji način…..
Fotogalerija
8. lipnja 2025.
FOTOGALERIJA Počela Maturantika: Stotine veselih maturanata prošetale Varaždinom
Fotogalerija
21. svibnja 2025.
FOTOGALERIJA Na Uskrsni ponedjeljak, dječje veselje ispunilo Park Velika graba u Sračincu
Fotogalerija
22. travnja 2025.
Aktualno.hr - Čitaj, slušaj, gledaj!

© 2025 Vox media d.o.o. – za marketing i komunikaciju

Impressum
Uvjeti i pravila korištenja | Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka
Cjenik oglašavanja

  • Developed by Online-press ltd.

Koristimo kolačiće kako bismo vam pružili najbolje iskustvo na našoj web stranici. Informacije o kolačićima koje koristimo ili opcije za isključivanje kolačića možete pronaći u Uvjeti i pravila korištenja i Izjava o privatnosti i sigurnosti podataka

Powered by  GDPR Cookie Compliance
Pregled privatnosti

Ova web stranica koristi kolačiće tako da vam možemo pružiti najbolje moguće korisničko iskustvo. Podaci o kolačićima pohranjuju se u vašem pregledniku i obavljaju funkcije poput prepoznavanja kod povratka na našu web stranicu i pomaže našem timu da shvati koji su dijelovi web stranice vama najzanimljiviji i najkorisniji.

Neophodni kolačići

Neophodni kolačići trebali bi biti omogućeni uvijek kako bismo mogli spremiti vaše postavke kolačića.

Ukoliko onemogućite ovaj kolačić, mi nećemo moći spremiti vaše postavke. To znači da ćete prilikom svake posjete morati odobriti ili blokirati kolačiće.